امروز:   تیر ۲۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
جولای 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
آخرین نوشته ها

خطرمرگ فرهاد میثمی/ اعتراض به پوشش

فرهاد میثمی، پزشک، معلم و کنشگر مدنی که بسیاری او را با موسسه فرهنگی-انتشاراتی اندیشه‌‌سازان می‌شناسند، بیش از ۵۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وضعیت پزشکی وی اکنون در مرحله بسیار خطرناکی است / نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی برای دومین هفته در اعتراض به اذیت کردن مسوولین زندان بر سر موضوع حجاب در زمان ملاقات کابینی، یکشنبه اول مهرماه به سالن ملاقات زندان اوین نرفته است

 

 

 

 

***

 

 

 

– خطر مرگ دکتر فرهاد میثمی را تهدید می کند

فرهاد میثمی، پزشک، معلم و کنشگر مدنی که بسیاری او را با موسسه فرهنگی-انتشاراتی اندیشه‌‌سازان می‌شناسند، بیش از ۵۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وضعیت پزشکی وی اکنون در مرحله بسیار خطرناکی است.
دکتر فرهاد میثمی در حال حاضر در مرحله فوق بحرانی از اعتصاب غذاست. او از روز ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ (یعنی درست از روز پس از بازداشت) در اعتراض به رویه قضایی ناعادلانه و یک‌طرفه و عدم دسترسی به وکیل مستقل و برای حفظ کرامت انسانی خویش، دست به اعتصاب غذا زد. در ابتدا، اعتصاب غذای وی همراه با عدم مصرف هرگونه مواد غذایی به جز آب، نمک و چای بود. پس از گذشت سی و هفت روز یعنی از تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، او با قطع مصرف آب، نمک و چای وارد مرحله اعتصاب غذای کامل شد (یعنی عدم مصرف هرگونه مایعات و مواد غذایی). او در نامه‌ای که در آستانه ورود به اعتصاب غذای کامل از زندان اوین منتشر نمود، اعلام کرد که در راستای محترم دانستن و کاهش دادن نگرانی‌های پیش‌آمده، از زمان آغاز اعتصاب غذای کامل، سرم‌درمانی را تا مدتی که اقتضا کند می‌پذیرد و قرص مربوط به بیماری مزمن‌اش (کولیت زخمی) را نیز مصرف می‌کند. بیماری کولیت زخمی یک بیماری مزمن و التهابی دستگاه گوارشی است. در این بیماری زخم‌هایی در روده ایجاد می‌شوند که می‌توانند باعث ایجاد خونریزی گوارشی و اسهال شوند. اگر فردی که دست به اعتصاب غذا زده به بیماری زمینه‌ای همچون کولیت زخمی مبتلا باشد به مراتب بیشتر در معرض عوارض ناشی از عدم دریافت مایعات و خطر خونریزی گوارشی تهدیدکننده حیات قرار می‌گیرد.

با وجود گذشت روزهای بسیار، مسوولان حتی خواسته اساسی و اولیه دکتر میثمی را که امکان دسترسی به وکیل مستقل بود برآورده نکردند و حتی به وکیل معرفی‌شده از جانب ایشان اجازه پیگیری وضیعت وی را ندادند. در روز ۲۶ شهریور خبری منتشر شد که او به زودی از پذیرش سرم درمانی هم امتناع خواهد ورزید. روز بعد یعنی در تاریخ ۲۷ شهریور  مادر ایشان از طریق تماس از جانب هم‌بندی‌های دکتر میثمی مطلع شدند که حال ایشان بسیار وخیم است اما متاسفانه به بیمارستان انتقال داده نشده‌اند.

اکنون که در آستانه شروع مهرماه ۱۳۹۷ هستیم، حداقل پنجاه و یک روز از اعتصاب غذای دکتر فرهاد میثمی و حدود دو هفته از اعتصاب غذای خشک ایشان می‌گذرد. اعتصاب غذای دکتر میثمی به معنای حقیقی کلمه در مرحله فوق بحرانی است. امکان آسیب غیرقابل برگشت به اعضای حیاتی بدن ایشان بسیار بسیار بالاست و حتی متاسفانه چه بسا که چنین آسیبی قبلا در روزهای گذشته به وقوع پیوسته باشد. هر دقیقه و حتی هر ثانیه که می‌گذرد جان ایشان بیش از پیش در معرض خطر جدی مرگ قرار می‌گیرد. فراموش نکنیم که در روند اعتصاب غذای طولانی اگر چه همیشه نمی‌توان زمان دقیق وقایع بحرانی را پیش‌بینی کرد، هر لحظه امکان خطر مرگ ناگهانی وجود دارد!

از دیدگاه پزشکی، بی‌تردید ضروری است که دکتر فرهاد میثمی هر چه سریعتر و به صورت اورژانس به یک بیمارستان مجهز انتقال یابد./ ایران وایر

 

__________________________________________

 

– در اعتراض به شرایط پوشش: نسرین ستوده برای دومین هفته در سالن ملاقات کابینی زندان حاضر نشد

یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی برای دومین هفته در اعتراض به اذیت کردن مسوولین زندان بر سر موضوع حجاب در زمان ملاقات کابینی، یکشنبه اول مهرماه به سالن ملاقات زندان اوین نرفته است.

نسرین ستوده در اعتراض به آزار و اذیت سر موضوع رعایت حجاب نسبت به خودش و دخترش در زمان ملاقات کابینی و فشار به او برای «امضا تعهدنامه‌ای مبنی بر حفظ کامل حجاب»، از ملاقات هفتگی خود در روز یکشنبه ۲۵ شهریورماه صرفنظر کرد و «در اعتراض به این آزارها» اعلام کرد دیگر به سالن ملاقات نخواهد رفت. این دومین هفته‌ای است که او در ادامه اعتراض به سالن ملاقات نرفته است.

همچنین به نقل از این منبع آگاه یک روز پیش از ملاقات کابینی، مسوولی در زندان اوین از رضا خندان خواسته تا از نسرین ستوده بخواهد حجابش را رعایت کند و به ملاقات کابینی برود. این منبع گفت: «مسوولی رضا خندان را که در بند چهارم زندان اوین است صدا کرده و گفته تلفنی با همسرش صحبت کند و از او بخواهد حجابش را رعایت کند و به ملاقات برود.»

به گفته این منبع نسرین ستوده به دلیل اعتصاب غذا حال جسمیش نیز خوب نیست: «دو سه روز پیش حالش خیلی بد شده بود، افت فشار داشت اما خدا را شکر الان بهتر است.» خانم ستوده در اعتراض به فشارها و آزار و اذیت خانواده و دوستانش از سوی ماموران وزارت اطلاعات از روز سوم شهریور ماه دست به اعتصاب غذا (تر) زده است.

مهراوه خندان دختر ۱۸ ساله نسرین ستوده پیش از این درباره حضورش در زندان اوین برای ملاقات کابینی روز ۲۵ شهریور ماه به کمپین گفته بود که او نیز از سوی مدیر سالن ملاقات به دلیل حجابش تهدید شده بود: «امروز در سالن ملاقات زمانی که در انتظار نشسته بودیم تا اسم ما را صدا بزنند توسط مدیر کل سالن ملاقات تهدید شدم که اگر حجاب خود را رعایت نکنم از ورود من به سالن جلوگیری می‌شود و سپس هشدار داد که از طرف دادستان برای حجاب من و مامان نامه آمده که در صورت رعایت نکردن حجاب اجازه ملاقات داده نمی‌شود. اما پوشش من مثل همیشه بود و هیچ مشکلی نداشت.»

نسرین ستوده روز ۲۳ خرداد ماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد.

هفته گذشته ۳۴۰ تن از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای به نسرین ستوده، از این وکیل دادگستری زندانی در اوین خواستند برای حفظ سلامتی، به اعتصاب غذای خود پایان دهد و «نگرانی و اضطراب را بدل به شور و امید برای ادامه پایداری و مبارزه» کند.

فعالان مدنی در نامه به نسرین ستوده، سلامت تلاشگرانی چون او را تضمینی بر تداوم مبارزه مدنی در ایران توصیف کردند و ضمن احترام به شیوه مبارزه، از او خواستند دست از اعتصاب غذا بکشد: «ما، گروهی از تلاشگران مدنی، شهروندان، دوستان وهمراهان نسرین ستوده ضمن ادای احترام به تلاش واستقامت او، نظر به اهمیت حفظ سلامت مبارزان راه آزادی و عدالت در برهه خطیر کنونی، از او تقاضا میکنیم که به اعتصاب غذای خود پایان دهد. باشد تا اطمینان از تندرستی او نگرانی و اضطراب را بدل به شور و امید برای ادامه پایداری و مبارزه کند.»

دوم مهر ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی