امروز:   اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
می 2019
د س چ پ ج ش ی
« آوریل    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

فقر” خانواده‌ها علت بروز آسیب‌ها و گم شدن نشاط در مدارس

دو، سه روز از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد و در همین مدت زمان کم هم می‌توان متوجه گمشده‌ای بزرگ در مدارس کشور شد؛ گمشده ای که در سال های اخیر هر روز جای خالی‌اش بیشتر احساس شده اما در میان هزاران مشکل جامعه توجه چندانی به آن نشده است. «نشاط» گمشده این سال های مدارس است که هم دانش آموزان را متاثر از خود کرده و بر میزان یادگیری تحصیلی شان اثر گذاشته است و هم مربیان را از نقش‌های اصلی خود در مدرسه دور کرده است… /

******

دو، سه روز از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد و در همین مدت زمان کم هم می‌توان متوجه گمشده‌ای بزرگ در مدارس کشور شد؛ گمشده ای که در سال های اخیر هر روز جای خالی‌اش بیشتر احساس شده اما در میان هزاران مشکل جامعه توجه چندانی به آن نشده است. «نشاط» گمشده این سال های مدارس است که هم دانش آموزان را متاثر از خود کرده و بر میزان یادگیری تحصیلی شان اثر گذاشته است و هم مربیان را از نقش‌های اصلی خود در مدرسه دور کرده است.

اینکه چه شده است مدارس کشورمان آن شور و نشاط سال‌ها و دهه‌های قبل را ندارد و فقط محلی برای گذران وقت و انرژی دانش آموزان تبدیل شده است، سوالی است که وزیر آموزش و پرورش ریشه اصلی آن را در خارج از محیط مدرسه معرفی می‌کند و می‌گوید آسیب‌های امروز فضای مدرسه نشات گرفته از موضوعات خارج از مدرسه است.
بطحایی (وزیر آموزش و پرورش) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که یکی از وعده‌های شما در آغاز روزهای وزارت تربیت نسلی بانشاط بود، فکر می‌کنید، چقدر این امر محقق شده‌است؟ گفت: فراموش نکنیم مدرسه یک جامعه کوچک است و جایی نیست که دورش را حصاری تا آسمان بکشیم و بعد فکر کنیم که می‌توانیم داخل این حصار را تبدیل به بهشت کنیم. اگر ما در جامعه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم، حتما در داخل مدرسه هم نشانه‌هایی از این آسیب‌ها وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: باید همه هنر بنده و همکارانم این باشد که میزان اثرگذاری جامعه به مدرسه کاهش یابد که البته اینطور هم هست. بنابراین وقتی ما صحبت از آسیب‌های اجتماعی در مدارس می‌کنیم، حتما در مقیاس بیشتر و بزرگتر در جامعه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد.

وزیر آموزش و پروش به ریشه‌دار بودن آسیب‌های اجتماعی در جامعه اشاره کرد و گفت: بخش عمده آسیب‌های اجتماعی در مدرسه ریشه در خانواده‌ها و اجتماع دارد، به عنوان مثال طلاق در بروز آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است.البته مصرف مواد مخدر توسط پدر یا مادر نیز آسیب‌های جدی برای فرزندان به دنبال دارد.

وی فقر در خانواده‌ها را از علل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: در واقع ریشه آنچه که ما در مدرسه به عنوان آسیب‌های اجتماعی با آن مواجه هستیم به بیرون از مدرسه مربوط می‌شود، اما من نباید به عنوان یک مسئول و معلم در آموزش و پرورش بگویم، این آسیب‌ها چه ربطی به من دارد، نه این طور نیست. این رفتار و برخورد غیر مسئولانه را هیچ معلمی نخواهد داشت.

سوم مهر ماه ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی