امروز:   شهریور ۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

۵۰ درصد زنان سالمند ایرانی در سه دهک پایین درآمدی

مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران با بیان اینکه جمعیت سالمندان تا سال ۲۰۵۰ به یک سوم جمعیت ایران افزایش خواهد یافت، گفت: حدود ۵۰ درصد از زنان سالمند ایرانی که سرپرست خانوار هستند بدون همسر زندگی می‌کنند و در سه دهک پایین درآمدی قرار دارند…/

*****

مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران با بیان اینکه جمعیت سالمندان تا سال ۲۰۵۰ به یک سوم جمعیت ایران افزایش خواهد یافت، گفت: حدود ۵۰ درصد از زنان سالمند ایرانی که سرپرست خانوار هستند بدون همسر زندگی می‌کنند و در سه دهک پایین درآمدی قرار دارند.

به گزارش ایسنا، لیلا جودان در نشست روز جهانی سالمندان در محل وزارت تعاون، رفاه و کار اجتماعی با بیان اینکه ۷۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان بالای ۶۰ سال سن دارند، گفت: پیش بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر برسد که شامل ۲۰ درصد از جمعیت جهان است. افزایش تعداد سالمندان بزرگترین و سریعترین روند در کشورهای در حال توسعه و به ویژه آسیا است که ایران نیز از جمله این کشورهاست.

وی با بیان اینکه در ایران روند سالمندی در سه دهه آینده با سرعت زیادی تجربه خواهد شد، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تعداد سالمندان بالای ۶۰ سال به بیش از ۷.۴ میلیون نفر (۹.۳ درصد) از کل جمعیت تا سال ۲۰۱۶ برسد و تا سال ۲۰۵۰ نیز این جمعیت به ۳۰ میلیون نفر افزایش یابد که در مجموع حدود یک سوم جمعیت ایران است. همچنین تعداد زنان سالمندان بیشتر از تعداد مردان سالمند خواهد بود.

وی با بیان اینکه اگرچه ۸۱ درصد جمعیت سالمندان ایران همراه با خانواده‌شان زندگی می‌کنند، اظهار کرد: با این وجود تعداد سالمندانی که بدون اعضای خانواده‌شان زندگی می‌کنند در حال افزایش است و در ایران حدود ۵۰ درصد از این زنان سالمند عمدتا سرپرست خانوارهای بدون همسر هستند و به شکل قابل توجهی در سه دهک پایین‌تر درآمدی قرار دارند.

مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران با بیان اینکه باید توجه ویژه‌ای به این زنان، نیازها و مخاطرات‌شان شود، اظهار کرد: باید فضایی را فراهم کرد که این افراد به جامعه‌شان کمک کنند در توسعه جامعه نقش فعالانه داشته باشند و حقوق انسانی‌شان در مرکز توجه قرار گیرد. همانطور که سازمان ملل این اصل را که هیچ کس نباید از یاد برود را سرلوحه خود قرار داده است باید روندهای جمعیتی را مطالعه کنید و بدانید که پویایی جمعیت هم فرصت و هم چالش قرن بیست و یکم است.

جودان با بیان اینکه اگر می‌خواهیم آینده یک جامعه را بسازیم باید از همان دوران جوانی به فکر جمعیت بالای ۶۰ سال آن باشیم، اظهار کرد: تا سال ۲۰۳۰ نزدیک یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان و تا سال ۲۰۵۰ حدود دو میلیارد نفر از جمعیت جهان در سنین سالمندی قرار خواهند گرفت. موضوع امسال روز جهانی سالمندان توجه به قهرمانان حوزه حقوق سالمندی است و صندوق جمعیت سازمان ملل و شرکای آن فعالیت‌هایی را برای حقوق سالمندان انجام می‌دهند. به طوریکه با حمایت صندوق پیمایش سالمندی در حال انجام است و برای اتخاذ راهبردهای آینده موثر خواهد بود.

جودان با تاکید بر اینکه توجه به دوران سالمندی باید همزمان با توجه به ارتقای سلامت، مهارت‌های کارآفرینی و حضور فعالانه جوانان در بازار کار باشد ادامه داد: بخش عمده‌ای از جمعیت ایران در حال حاضر جوانان زیر ۲۹ سال هستند که باید فرصت داشته باشند فعالانه در جامعه حضور داشته باشند تا در آینده نیز سالمندی پویایی را تجربه کنند.

۹ مهر ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی