امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

گزارش تجمعی در روز جهانی لغو مجازات اعدام

دهم اکتبر، برابر با ۱۸ ماه  مهر، در ۱۶ امین سال روز جهانی مبارزه با اعدام،  جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای مخالفت با مجازات اعدام، در مقابل کلیسای شکسته ی شهر برلین گرد هم آمدند و این روز را با توجه به اوضاع اسف بار و  آمار  رکورد شکن اعدام  شهروندان در کشور ایران، مغتنم داشتند

 

 

 

***

 

 

 

دهم اکتبر، برابر با ۱۸ ماه  مهر، در ۱۶ امین سال روز جهانی مبارزه با اعدام،  جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای مخالفت با مجازات اعدام، در مقابل کلیسای شکسته ی شهر برلین گرد هم آمدند و این روز را با توجه به اوضاع اسف بار و  آمار  رکورد شکن اعدام  شهروندان در کشور ایران مغتنم داشتند.

در این تجمع با زبان آلمانی و فارسی به آمارها و نحوه ی اعدام زندانیان سیاسی و نیز افراد غیر سیاسی و اعدام کودکان ـ مجرم توجه داده شد.

طبق گزارشات سالانه سازمان های حقوق بشری مختلف کشور ایران مقام اول در تعداد اعدام نسبت به سرانه ی جمعیت را دارد.  دست کم  ۲۵۶ نفر در سال ۹۶ حلق آویز شدند. که  ۲۳ حکم اعدام در ملا عام بوده است. چهار نفر از اعدامی ها کودک مجرم بوده اند .

این در حالی است طبق اعلامیه  جهانی حقوق بشر زندگی حق همگان است و هیج دولتی حق گرفتن آن را ندارد. قتل دولتی  راه حلی جهت مبارزه با قتل نیست چه بسا که موجب ترویج بیشتر آن است.

در حال حاضر برخی از زندانیان سیاسی در زندان یکی از «جرم» های آنها  فعالیت و مخالفت علیه مجازات اعدام است مثل نسرین ستوده، آتنا دائمی ،…در این خصوص هم  امسال به مناسبت روز جهانی مبارزه با اعدام سه تن از زندانیان سیاسی زن، گلرخ ایرایی، آتنا دائمی و مریم اکبری منفرد از گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درخواست رسیدگی به نقض حقوق بشر و توقف صدور حکم اعدام در کلیه جرایم  عمومی، سیاسی و عقیدتی کردند.

در این تجمع نمایشگاهی از شعارهای لغو حکم مجازات اعدام،  آزادی بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی- عقیدتی، نه به جمهوری اسلامی،…  و عکس هایی از اعدام شدگان و پاره ای از زندانیان سیاسی و مدنی مثل وکلا، معلمان، فعال حقوق زنان و  حقوق بشر که هم اکنون در زندان هستند برای دیدن رهگذران و بشردوستان ترتیب داده شده بود.

این تجمع به مدت یک ساعت به دعوت کانون پناهندگان سیاسی – و کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در برلین  انجام گرفت.

آذین – ۲۲ مهر ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی