امروز:   فروردین ۴, ۱۳۹۸    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

قتل روزنامه نگار و دستگیری گسترده‌ی مدافعان حقوق زنان و پاسخگویی عربستان

قتل [جمال احمد خاشقجی] به همراه دستگیری‌های گسترده‌ی مدافعان حقوق بشر از جمله روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و فعالان حقوق زن؛ سرکوب داخلی؛ صدور حکم اعدام … کارنامه‌ی عربستان سعودی در نقض فاحش و نظام‌مند حقوق بشر را به نمایش می‌گذارند.. بنابراین مجمع عمومی سازمان ملل بر اساس پاراگراف ۸ قطعنامه‌ی مجمع عمومی شماره ۶۰/۲۵۱ عضویت عربستان سعودی را در شورای حقوق بشر باید معلق کند.»

 

 

 

***

 

 

 

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و بیش از ۱۶۰ گروه و سازمان حقوق بشری بین‌المللی و منطقه‌ای با انتشار بیانیه‌ای مشروح خطاب به جامعه‌ی بین‌المللی از جمله سازمان ملل، نهادهای چندجانبه و منطقه‌ای و نیز دولت‌های دموکراتیک متعهد به آزادی بیان، اعلام کردند: «قتل [جمال احمد خاشقجی] به همراه دستگیری‌های گسترده‌ی مدافعان حقوق بشر از جمله روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و فعالان حقوق زن؛ سرکوب داخلی؛ صدور حکم اعدام برای معترضان؛ و نتیجه‌گیری‌های گزارش گروه «کارشناسان برجسته‌ی سازمان ملل» درباره‌ی ارتکاب جنایت‌های بین المللی به دست ائتلاف زیر رهبری عربستان سعودی در یمن، همگی کارنامه‌ی عربستان سعودی در نقض فاحش و نظام‌مند حقوق بشر را به نمایش می‌گذارند. بنابراین، سازمان‌های ما از مجمع عمومی سازمان ملل نیز می‌خواهند بر اساس پاراگراف ۸ قطعنامه‌ی مجمع عمومی شماره ۶۰/۲۵۱ عضویت عربستان سعودی را در شورای حقوق بشر معلق کند.»

********

۲۶ اکتبر ۲۰۱۸
سازمان‌های جامعه‌ی مدنی امضا کننده در زیر با تأکید بر حق اساسی بیان نظر خود بدون مواجهه با سرکوب، از جامعه‌ی بین المللی از جمله سازمان ملل، نهادهای چندجانبه و منطقه‌ای و نیز دولت‌های دموکراتیک متعهد به آزادی بیان، می‌خواهند فوری اقدام‌هایی را برای پاسخگو ساختن عربستان سعودی به‌خاطر نقض فاحش حقوق بشر در پیش بگیرند. قتل روزنامه نگار سعودی جمال احمد خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول در روز ۲ اکتبر تنها یکی از این موارد پرشمار و نظام‌مند نقض حقوق بشر به دست دولتمردان سعودی در داخل و خارج از کشور است. با نزدیک شدن «روز بین‌المللی پایان دادن به جنایت‌های ضد روزنامه‌نگاران» در تاریخ ۲ نوامبر، ما با تاکید از درخواست‌های مربوط به تحقیقات مستقل درباره قتل خاشقجی و پاسخگو ساختن مسئولان قتل او پشتیبانی می‌کنیم.این قتل به همراه دستگیری‌های گسترده‌ی مدافعان حقوق بشر از جمله روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و فعالان حقوق زن؛ سرکوب داخلی؛ صدور حکم اعدام برای معترضان؛ و نتیجه‌گیری‌های گزارش گروه «کارشناسان برجسته‌ی سازمان ملل» درباره‌ی ارتکاب جنایت‌های بین المللی به دست ائتلاف زیر رهبری عربستان سعودی در یمن، همگی کارنامه‌ی عربستان سعودی در نقض فاحش و نظام‌مند حقوق بشر را به نمایش میگذارند. بنابراین، سازمان‌های ما از مجمع عمومی سازمان ملل نیز می‌خواهند بر اساس پاراگراف ۸ قطعنامه‌ی مجمع عمومی شماره ۶۰/۲۵۱ عضویت عربستان سعودی را در شورای حقوق بشر معلق کند.عربستان سعودی هرگز به‌خاطر مدارا و رعایت حقوق بشر شهرت نداشته است، اما زمانی که ولیعهد محمد بن سلمان برنامه‌ی اقتصادی خود (دورنمای ۲۰۳۰) را مطرح کرد، و سرانجام به زنان اجازه رانندگی داد امیدهایی به وجود آمد که از محدودیت بر حقوق زنان، آزادی بیان و گردهمایی کاسته شود. اما پیش از رفع ممنوعیت از رانندگی در ماه ژوئن، به زنان مدافعان حقوق بشر تلفنی گفته شد که باید ساکت بمانند. دولتمردان سعودی سپس ده‌ها مرد و زن مدافع حقوق زنان را که علیه ممنوعیت رانندگی مبارزه کرده بودند دستگیر کردند. سرکوب هرگونه مخالفت در عربستان سعودی تا به‌امروز ادامه یافته است.خاشقجی دستگیری مدافعان حقوق بشر و برنامه‌ی اصلاحات ولیعهد را مورد انتقاد قرار داده بود و در تبعید خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کرد. خاشقجی روز ۲ اکتبر به همراه نامزد خود برای تکمیل اسناد به کنسولگری عربستان در استانبول رفت ولی هرگز بیرون نیامد. مسئولان در ترکیه سپس ادعا کردند که مدارکی درباره‌ی قتل او در کنسولگری وجود دارد اما مسئولان سعودی تا دو هفته پس از آن به قتل اذعان نکردند.

سپس در تاریخ ۲۰ اکتبر دادستانی عمومی سعودی یافته‌هایی را منتشر و مرگ خاشقجی را تایید کرد. بنا به گزارش آنها، خاشقجی پس از «زدوخورد» در کنسولگری کشته شده و ۱۸ تن از شهروندان سعودی بازداشت شده‌اند. ملک سلمان نیز فرمان‌های سلطنتی در مورد خاتمه دادن به کار مسئولان بلندپایه، از جمله سعود القحطانی مشاور دربار و احمد عسیری معاون ریاست عمومی امنیت صادر کرد. دادستانی عمومی به تحقیقات خود ادامه می‌دهد، اما جنازه‌ی خاشقجی هنوز پیدا نشده است.

با توجه به گزارش‌های متضاد دولتمردان سعودی، انجام تحقیقات مستقل بین المللی ضروری است.

در تاریخ ۱۸ اکتبر کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ)، دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز از ترکیه خواستند تا از دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش انجام تحقیق سازمان ملل درباره‌ی قتل فراقضایی خاشقجی را درخواست کند.

در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸، دیوید کِی، گزارشگر ویژه‌ی آزادی بیان سازمان ملل، و دکتر آنیس کالامار، گزارشگر ویژه‌ی اعدام‌های شتابزده، خواهان «تحقیقات مستقلی شدند که به یافته‌های معتبر دست یابد و پایه‌ای برای اقدام‌های مشخص تنبیهی از جمله اخراج ماموران دیپلماتیک، کنار گذاشتن از نهادهای سازمان ملل مثل شورای حقوق بشر، ممنوعیت سفر، پیامدهای اقتصادی، غرامت و امکان محاکمه در کشورهای دیگر ایجاد کند.»

باید ملاحظه کرد که عربستان سعودی در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ به توافق عمومی در شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد تصویب قطعنامه‌ای تازه مربوط به امنیت روزنامه‌نگاران (A/HRC/Res/39/6) پیوست. در این قطعنامه «تحقیقات غیرجانبدارانه، کامل، مستقل و موثر در مورد کلیه‌ی موارد خشونت، تهدید و حمله به روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها در چارچوب فعالیت آنها، سپردن مرتکبان، از جمله آمران، تبانی کنندگان برای ارتکاب این جرائم، کمک و معاونت در چنین جرائمی به دست عدالت» درخواست شده است. قطعنامه همچنین «خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها که خودسرانه دستگیر یا بازداشت شده‌اند، شده است.»

خاشقجی در روزنامه‌های واشنگتن پست و الوطن مقاله می‌نوشت و سردبیر کانال خبری العرب بود که مدت کوتاهی در سال ۲۰۱۵ فعالیت داشت. او در سال ۲۰۱۷ در پی افزایش دستگیری روزنامه‌نگاران، نویسندگان، مدافعان حقوق بشر و فعالان، عربستان سعودی را ترک کرد. او در آخرین مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر شد، از محکومیت روزنامه نگار صالح الشیحی به پنج سال زندان در فوریه ۲۰۱۸ انتقاد کرد. الشیحی یکی از بیش از ۱۵ روزنامه نگار و وبلاگ نگاری است که پس از سپتامبر ۲۰۱۷ در عربستان سعودی دستگیر شده‌اند. بدین ترتیب، به اعلام گزارشگران بدون مرز، شمار روزنامه‌نگاران و وبلاگ نگاران زندانی در این کشور به ۲۹ تن رسیده است. به گزارش مرکز حقوق بشر خلیج فارس و همکاران سعودی آن از جمله القسط در حدود ۱۰۰ مدافع حقوق بشر و احتمالاً هزاران فعال نیز در زندان به سر می‌برند. بسیاری از بازداشت شدگان در سال گذشته به طور علنی برنامه‌های اصلاحات مربوط به دورنمای ۲۰۳۰ را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرده بودند که زنان فقط با حق رانندگی به برابری اقتصادی دست نخواهند یافت.

هفتم آبان ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی