امروز:   مرداد ۲, ۱۳۹۸    

جمعیت بیکار ایران؛ ۳ میلیون و ۳۲۶ هزار نفر

مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که جمعیت بیکار ایران با ٢٣٧هزار نفر افزایش، به سه‌میلیون و ۳۲۶هزار نفر رسیده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ٢٩ ساله نیز حاکی‌از آن است که ۲۴/۹ درصد از فعالان این گروه سنی، در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد، نشان می‌دهد که این نرخ نسبت‌به فصل مشابه در سال قبل (تابستان۱۳۹۶)، ۰/۸ درصد افزایش یافته است

 

 

 

***

 

 

 

تتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ۱۳۹۷ که ازسوی مرکز آمار ایران منتشر شده، نشان می‌دهد که جمعیت بیکار ایران با ٢٣٧هزار نفر افزایش، به سه‌میلیون و ۳۲۶هزار نفر رسیده است.

براساس این آمار که روز یک‌شنبه ۱۳ آبان‌ماه منتشر شد، بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ساله و بیشتر، نشان می‌دهد که ۱۲/۲درصد از جمعیت فعال  بیکار بوده‌اند. روند تغییرات نرخ بیکاری نشان می‌دهد که  این شاخص نسبت‌به تابستان ۱۳۹۶ به میزان ۰/۷ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلان ١٠ساله و بیشتر در این فصل، ۲۳میلیون و ۹۵۶هزار نفر بوده که نسبت‌به فصل مشابه سال قبل، ۱۵۸هزار نفر افزایش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ٢٩ ساله نیز حاکی‌از آن است که ۲۴/۹ درصد از فعالان این گروه سنی، در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد، نشان می‌دهد که این نرخ نسبت‌به فصل مشابه در سال قبل (تابستان۱۳۹۶)، ۰/۸ درصد افزایش یافته است.

نتایج ارائه‌شده ازسوی مرکز آمار ایران، همچنین گویای آن است که  در تابستان امسال ۱۰درصد جمعیت شاغل،‌ به‌دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.

مرکز آمار ایران در مردادماه،  استان‌های چهارمحال و بختیاری با ۲۲/۸ درصد، کرمانشاه با ۱۹/۴ درصد و سیستان و بلوچستان با ۱۸/۶ درصد را استان‌های دارای بیشترین جمعیت بیکار در کشور اعلام کرده بود.

بر اساس آمار مردادماه،  نرخ بیکاری در پایتخت ۱۲/۳ درصد بوده است.

اگرچه مسئولان جمهوری اسلامی ایران درجهت بهبود روند اشتغال در استان‌های محروم وعده‌های زیادی داده‌اند، اما  در رده‌های بعد از سه استان بالا، نرخ بیکاری در استان‌های لرستان با ۱۵/۹ درصد، البرز با ۱۵/۶ درصد، خوزستان با ۱۵/۵ درصد و یزد با ۱۵/۴ درصد  افزایش داشته است.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران در بسیاری از واحدهای صنعتی منتشر شده است.

بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز از جمله عواملی است که ممکن است نرخ بیکاری را در ماه‌های آینده افزایش دهد.

اینترنسنال – ۱۳ آبان ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی