امروز:   اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
آوریل 2019
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

تظاهرات به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان در برلین

روز یکشنبه ۲۵ نوامبر جمع بزرگ و مختلفی از زنان به مناسبت روز بین المللی محو خشونت علیه زنان در میدان «هرمن» در شهر برلین گرد هم آمدند. آنها ابتدا سالروز خاطره ی تابناک مقاومت و مبارزه ی خواهران میرابل که به دست حکومت دیکتاتور دومینیکن به قتل رسیدند، گرامی داشتند، سپس سخنرانی ها در خصوص صورت های مختلف خشونت و مطالبات خود کرده و آنگاه به راهپیمایی و تظاهرات تا میدان «هاینریش هاینه » ادامه دادند

 

 

***

 

 

روز یکشنبه ۲۵ نوامبر جمع بزرگ و مختلفی از زنان به مناسبت روز بین المللی محو خشونت علیه زنان در میدان «هرمن» در شهر برلین گرد هم آمدند. آنها ابتدا سالروز خاطره ی تابناک مقاومت و مبارزه ی خواهران میرابل که به دست حکومت دیکتاتور دومینیکن به قتل رسیدند، گرامی داشتند، سپس سخنرانی ها کرده و آنگاه به راهپیمایی و تظاهرات تا میدان «هاینریش هاینه » ادامه دادند.

زنان در طول برگزاری این مناسبت به طرح مشکلات و خشونت هایی که بدلیل زن بودن و هویت جنسیتی خود تجربه کرده بودند، پرداختند: از جمله قتل های ناموسی، ازدواج های اجباری، ازدواج کودکان، خشونت خانگی توسط شریک زندگی و مردان خانواده، حجاب اجباری زنان و کودکان، عدم حق سقط جنین، تا راسیسم، استثمار و نا برابری حقوق در برابر کار مساوی که همه برآمد های نظام مردسالار و محتوی در سیستم نئو لیبرالیسم، اسلام گرایی و بنیاد گرایی هستند.

در این تجمع زنان با حضور رنگین خود از نظر نژاد، ملیت، زبان، گرایش جنسی، جنسیت و فرا جنسیتی، هم دلانه و در اتحاد با هم خواستار منع خشونت جنسی، کلامی و فیزیکی در خانواده و اجتماع بودند. مشخصه ی بارزی همچون اینترناسیونال بودن این تجمع بر این مهم تاکید و صراحت داشت که خصلت ضد راسیستی و نژاد پرستانه آن غیرقابل انکار است و یک وجه مبارزه دیگر این زنان اینترناسیونال  و فمینیست را تشکیل می دهد.

بنا به آمار رسانه ها، در کشور آلمان از هر چهار زن یک زن حداقل یک بار مورد خشونت جنسی یا فیزیکی قرار می گیرد. نزدیک به هشتاد درصد زنان خشونت دیده توسط شریک زندگی شان مورد خشونت قرار گرفتند. این در شرایطی است که خانه های امن زنان در آلمان از نظر مالی کمتر مورد حمایت مالی دولت و مورد صرفه جویی قرار می گیرند.

تفکر مردسالارانه در عرصه ی اقتصادی و ساختاری نیز نقش خودش را آشکارا دارد. زنان در آلمان بطور متوسط ۲۲ درصد کمتر از همکاران مرد خود حقوق دریافت می کنند.

از این رو زنانِ شرکت کننده در تجمع، برای مبارزه با خشونت مردسالاری در شکل های مختلف اسلام گرایی و نئولیبرالیسم خواستار تحقق مطالبات ذیل بودند:

ـ‌ پایان دادن به قتل های ناموسی و قتل زنانی که بوسیله ی همسران ـ یا شریک زندگی سابق یا نزدیکانِ خود به قتل می رسند یا مورد خشونت واقع می شوند

ـ پایان دادن به ارزش انگاری ناشی از داشتن «باکره گی» در زنان

ـ محو خشونت به خاطر گرایش جنسی و هویت جنسی

ـ پایان دادن به حجاب اجباری که به صورت هایی موجب حذف و به حاشیه راندن زنان شده و نیز زن را کالای جنسی مطرح می کند .

ـ‌‌ فروپاشی و برچیدن سیستمی که زنان را افرادی بی خواست و اراده، مستاصل و وابسته به مردان و نظام مرد سالارانه تبدیل می کند و خشونت به آنها را مشروعیت می بخشد.

. محکوم کردن هرگونه سرکوب، خفقان و استثمار منبعث از ناسیونالیسم، کاپیتالیسم و اسلام گرایی که به خشونت های خانگی بی انتها، مشکلات و مسائل روانی، خودکشی، آزار و تجاوز جنسی به زنان منتهی می شوند. چنین رویکردها و براهینی از خشونت علیه زنان بعنوان امری تماما سیاسی نام می برد.

شرکت کننده ها در پایان تاکید داشتند فقط با تشکیل تشکل های خود و سازماندهی شده، قادر به منع خشونت علیه زنان در شکل ها و فرم های مختلف خانوادگی، اجتماعی و سیستماتیک و پیشبرد اهداف برابری خواهانه و بالاخره تغییر شرایط به نفع جامعه و عموم خواهند بود.

 

آذین/  ۱۳ آذر ۹۷

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی