امروز:   بهمن ۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2020
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

گزارشی از برگزاری کارگاه هنرـ درمانی در «گِمِلده گالری» شهرِ برلین

از آنجائیکه هنر فرآیند کار انسان و منتقل کننده مفاهیم خلاق است بر احساس و روان انسانها بسیار اثر گذار است و در عین حال جنبه های کاربردی مختلفی دارد. یاور برادران دانشجوی هنر – درمانی دانشگاه سیِگیسموند فروید واقع در شهر برلین در «گِملده گالری» با نشستی چند ساعته در ارتباط یک پروژه ی هنری ـ درمانی در دوم ماه دسامبر به متقاضیان علاقه مند، اوقاتی آکنده از ذوق، انرژی و اطلاعات هنری ارائه داد.

 

 

 

***

 

 

 

از آنجائیکه هنر فرآیند کار انسان و منتقل کننده مفاهیم خلاق است بر احساس و روان انسانها بسیار اثر گذار است و در عین حال جنبه های کاربردی مختلفی دارد.

یاور برادران  دانشجوی هنرـ درمانی دانشگاه سیِگسموند فروید واقع در شهر برلین در «گِملده گالری» با برگزاری سومین جلسه در خصوص یک پروژه ی هنری ـ درمانی در دوم ماه دسامبر به متقاضیان علاقه مند، اوقاتی آکنده از ذوق، انرژی و اطلاعات هنری ارائه داد.

دراین جلسه ی شرکت کنندگان سعی به ارتباط با یک اثر هنری منتخب از سوی مسوول پروژه، از زوایای مختلفی می کنند. بعد از یک مداقه ی تقریبا نیم ساعته، آنها به گفت و گو و تبادل نظر از مفاهیم دریافتی و متعاقبا به تغییرات محتملِ مدنظر خود با انواع رنگ  ها به نقاشی می پردازند. در مواردی نیز با ابتکارات دیگر دگرگونی و نشانه گذاری های مطلوبی در اثر مورد مباحثه وارد و یا ضمیمه می کنند.

شرایط زیستی افراد در گذشته و حال از نظر سیاسی و اجتماعی مثل مهاجرت، پناهندگی، وقوع جنگ و غیره، اثرات ویژه ی خودش را در جریان دریافتی ها و ایجاد تحولات منعکس می کند. نتیجه ی این درهم آمیختگی ها و اعمال نظرها در پایان کار برای هر کدام از شرکت کنندگان در این حرکت جمعی  جالب توجه و وجد برانگیز است.

همزمان نیز فرصتی کمیاب برای کسب اطلاعات فراوان هنری در خصوص تابلوهای نقاشی های به نمایش گذاشته شده در این مرکز هنری – توریستی است. تابلوها، مرتبط با دوران قبل از رنسانس و مشخصات اجتماعی و سیاسی دوران پیشتر هستند.

قابل ذکر است که یاور برادران از جامعه ی آل جی بی تی کیو پلاس است. او بخاطر آزادی خود و جامعه ی مذکور در چالش با افکار افراد و گروه های محافظه کار و کم آگاه و نیز سیستم حکومتی عقب افتاده کشور ایران، دشواری ها و سرکوب های فراوانی را در جامعه ی ایران متحمل شده است.

یاور برادران از سال ۲۰۰۹ در کشور آلمان پناهنده است. او بعد از چند سال سکونت در کلن ، در شهرِ رنگینِ و هنردوست برلین بسر می برد.

در ضمن باطلاع دوستداران هنرـ تراپی می رسد که جلسات مربوطه، اولین یکشنبه هر ماه با ۴ نفر شرکت کننده از ساعت۱۳:۰۰به مدت چهار ساعت در محل نامبرده تشکیل می شود.

گزارش از آذین/ عکس یاور برادران – ۲۵ آذر ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی