امروز:   مرداد ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

خارجی ها، بیشترین کودکان کار ایران هستند

فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند به تابعیت ایران درآیند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی می‌گوید ۶۵ درصد کودکان کار و خیابان اتباع غیرایرانی هستند و ۹۰درصد این کودکان از کشور افغانستان وارد ایران می‌شوند.ه‌ طوری‌که ۶۵ درصد آنها اتباع غیرایرانی هستند که عمدتا به صورت غیرمجاز وارد کشور شده‌اند…. از اعضای کمیسیون قضایی مجلس گفت که با تصویب کمیسیون قضایی مجلس فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند با ارائه درخواست به تابعیت ایران درآیند، این کار تا قبل از ۱۸ سالگی با درخواست مادر و بعد از ۱۸ سالگی با درخواست خود فرد انجام می شود

 

 

 

***

 

 

ـ خارجی ها، بیشترین کودکان کار ایران هستند

حبیب‌الله مسعودی فرید درباره اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان اظهار کرد: بیشتر این کودکان، اتباع غیرایرانی هستند به‌ طوری‌که ۶۵ درصد آنها اتباع غیرایرانی هستند که عمدتا به صورت غیرمجاز وارد کشور شده‌اند. برخی از این افراد با ویزای توریستی و زیارتی می‌آیند و بعد از آن در کشور می‌مانند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با تأکید بر ضرورت نظارت اداره اتباع بر موضوع عبور و مرور اتباع بیگانه گفت: این کودکان اکثرا از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان، پاکستان و بنگلادش به ایران می‌آیند و ۹۰ درصد آنها از کشور افغانستان به ایران وارد می‌شوند.

وی با بیان اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابان طبق آیین‌نامه‌ای به همین منظور اجرا می‌شود، گفت: البته آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان مصوبه سال ۸۴ هیات دولت است و علاوه بر آن آیین‌نامه اجرایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و دستورالعمل اجرایی سازمان بهزیستی و دستگاه‌های مربوطه است. طبق این آیین‌نامه مصرر شده است که همه دستگاه‌های اجرایی در این زمینه به سازمان بهزیستی کمک کنند. از این رو شهرداری، وزارت بهداشت، دادستانی و بیمه مکلف هستند اقداماتی در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابان انجام دهند.

مسعودی‌فرید با بیان اینکه کودکان کار و خیابان باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، گفت: باید برای این کودکان کد خاص از سوی سازمان بهزیستی تعریف شود. این کودکان باید بیمه شوند و ما حاضریم حق بیمه آنها را بدهیم. سال گذشته ۱۱ هزار و ۳۰۰ کودک را در مراکز شبانه‌روزی پذیرش کردیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در موضوع کودکان کار و خیابان باید دو اقدام اساسی و در درازمدت انجام شود یکی سیاست‌های فقرزدایی و پیشگیری از فقر است و دوم شناسایی خانواده‌هایی است که مجبور هستند کودک را به فضای کار وارد کنند. در واقع باید مشخص شود که این کودکان از چه خانواده‌هایی هستند و آیا خانواده آنها درگیر فقر و مشکل معیشتی هستند یا زن سرپرست خانوار، فرد معلول یا معتاد دارند یا اینکه کودک مورد سودجویی و استثمار قرار می‌گیرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به ضرورت تهیه سامانه الکترونیکی برای شناسایی کودکان کار و خیابان گفت: این سامانه الکترونیکی برای شناسایی کودکان کار و خیابان است و ممکن است بسیاری از آنها هویت مشخصی نداشته باشند که در این راستا لازم است نهادهای انتظامی در حوزه اتباع بیگانه و وزارت امور خارجه راه‌حلی را تبیین کنند چون ممکن است برخی از این کودکان به صورت قاچاق وارد ایران شده باشند.

مسعودی فرید اضافه کرد: اگر بتوانیم این سامانه را طراحی کنیم در رویکرد مدیریت مورد به نتیجه خواهیم رسید. در واقع رویکرد مدیریت مورد از کودک آغاز شده و در مرحله بعد به خانواده کودک می‌رسد و با شناسایی کودکان و خانواده‌های آنها بررسی و مداخله بهزیستی انجام می‌شود.

وی با اشاره به نقش رسانه ملی در موضوع کودکان کار و خیابان گفت: رسانه ملی نقش پررنگی در این زمینه دارد و می‌تواند از طریق اطلاع رسانی به آگاه‌سازی مردم کمک کند تا مردم از طریق سازمان‌های مردم نهاد به ما کمک کنند چرا که سازمان‌های مردم نهاد به عنوان بازوی سازمان بهزیستی هستند و می‌توانند در راستای بهبود وضع کودکان کار و خیابان بسیار موثر باشند.

خبر آنلاین اول بهمن ۹۷

______________________________

فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند به تابعیت ایران درآیند

یکی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس گفت که با تصویب کمیسیون قضایی مجلس فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند با ارائه درخواست به تابعیت ایران درآیند، این کار تا قبل از ۱۸ سالگی با درخواست مادر و بعد از ۱۸ سالگی با درخواست خود فرد انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، روز گذشته ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، محمد دهقان با اشاره به نشست کمسیون قضایی مجلس گفت: لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در کمیسیون قضایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کلیات و جزئیات آن به تصویب اعضای این کمیسیون رسید.

وی افزود: بر اساس این لایحه فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند به تابعیت ایران درآیند و این کار تا قبل از ۱۸ سالگی با درخواست مادر انجام می‌شود و بعد از ۱۸ سالگی با درخواست خود فرد چنانچه فرد مشکل امنیتی نداشته باشد و این موضوع به تأیید وزارت اطلاعات برسد به تابعیت ایران درمی‌آید.

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چنانچه پدر و مادر و یا هریک از این دو نفر فوت کرده باشند و یا ابهامی در خصوص ایرانی بودن مادر فرد وجود داشته باشد و ایرانی بودن مادر و نسب فرد وجود داشته باشد، باید اثبات نسب در دادگاه صالحه انجام شود و حکم دادگاه در این باره ملاک است.

پیشتر در آبان‌ماه سال جاری محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب پیش نویس لایحه قانونی تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی خبر داده بود.

لازم به یادآوری است که پیشتر رضا شیران خراسانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از توقف بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت در مجلس از وجود یک میلیون فرزند بی هویت حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی در کشور خبر داده بود و گفت که بیشترین بی هویت ها در استان خراسان رضوی ساکن و اغلب کودکان بی هویت تبعه افغانستان و نتیجه ازدواج غیررسمی و غیرقانونی زنان ایرانی با پدران خارجی هستند.

خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار دقیقی از بی شناسنامه ها وجود ندارد، گفته بود: “برآورد می شود حدود یک میلیون بی شناسنامه در کشور وجود داشته باشد البته تعداد این افراد با ازدواج و زاد و ولد در حال افزایش است”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه کودکان بی هویت معضل بزرگ مرزی استان های مرزی کشور محسوب می شود، تصریح کرد: “بیشترین بی هویت ها در استان خراسان رضوی ساکن و اغلب کودکان بی هویت تبعه افغانستان و نتیجه ازدواج غیررسمی و غیرقانونی زنان ایرانی با پدران خارجی هستند”.

در حال حاضر بر اساس قانون ایران، فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی نمی‌توانند شناسنامه ایرانی بگیرند.

دوم بهمن ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی