امروز:   مرداد ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

شرایط نسرین ستوده و نرگس محمدی

پرونده نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین که در دادگاه بدوی به پنج سال حبس محکوم شده بود، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر ارجاع شد… محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع نرگس محمدی در روز دوشنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) گفته که خانم محمدی به عمل جراحی نیاز دارد و به همین دلیل او از دادستانی درخواست مرخصی استعلاجی کرده است

 

 

 

***

 

 

 

ـ ارجاع پرونده نسرین ستوده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر

پرونده نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین که در دادگاه بدوی به پنج سال حبس محکوم شده بود، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر ارجاع شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نسرین ستوده گفت: موکلم دو پرونده مطرح رسیدگی دارد که در پرونده نخست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه او را به اتهام “اجتماعی و تبانی علیه امنیت کشور” به پنج سال حبس محکوم کرده بود که در وهله اول نسبت به این حکم درخواست واخواهی دادیم اما دادگاه مجددا حکم صادره را تایید کرد.

وی ادامه داد: پس از تایید این حکم در شعبه بدوی نسبت به آن اعتراض کردیم که پرونده موکلم برای رسیدگی به اعتراض وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: پرونده دوم وی نیز شامل شکایت های متعدد از ناحیه مدعی العموم است که در این ارتباط چند وقت پیش شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب زمان رسیدگی تعیین کرد اما جلسه دادگاه برگزار نشد و به زمان دیگری موکل شد و هنوز تاریخ دقیق رسیدگی مشخص نشده است.

پرونده نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر پیشتر به دادگاه انقلاب ارسال شده بود. در شرح کیفرخواست نسرین ستوده “گذاشتن دسته گل کنار یک سکوی برق” در خیابان انقلاب هم یکی از دلایل مجرم بودن او عنوان شده بود.

در اواخر دی ماه، پیام درفشان وکیل مدافع نسرین ستوده از ممنوع الملاقات شدن موکلش خبر داده بود.

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در تاریخ ۲۳ خردادماه در منزل خود بازداشت و روانه زندان شده است از تاریخ ۵ آذرماه در اعتراض نسبت به وضعیت نامناسب فرهاد میثمی کنشگر مدنی در بند، دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۲ دی‌ماه سال جاری به اعتصاب غذای خود پایان داد.

هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

_ درخواست مرخصی استعلاجی برای نرگس محمدی

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع نرگس محمدی در روز دوشنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) گفته که خانم محمدی به عمل جراحی نیاز دارد و به همین دلیل او از دادستانی درخواست مرخصی استعلاجی کرده است.

به گفته وکیل خانم محمدی، درخواست مرخصی استعلاجی موکلش تحویل دادیار ناظر زندان شده است و قرار است که دادیار آن را به دادستان ارایه کند تا در صورت “موافقت” این فعال مدنی زندانی برای پیگیری روند درمان به مرخصی بیاید.

بهزادی‌راد همچنین گفت: «با توجه به اینکه در مرتبه قبلی به‌رغم دریافت وقت پزشک، موکلم به بیمارستان ایرانمهر اعزام نشد، مجدد برای تاریخ های ۲۳، ۲۴ و ۲۷ بهمن وقت معاینه گرفتیم و به زندان ارائه کردیم.»

وکیل محمدی در حالی برای اعزام موکلش به بیمارستان ابراز امیدواری می‌کند که پرونده این فعال مدنی زندانی به رغم درخواست قبلی، هنوز به کمیسیون عالی پزشکی قانونی ارسال نشده است.

کمیسیون پزشکی قانونی زیر نظر قوه قضاییه اداره می شود و به گفته آقای بهزادی‌راد، این کمیسیون “بدون” بررسی پرونده پزشکی خانم محمدی یا دریافت نظر پزشک معالج متخصص، درباره بیماری او اعلام نظر کرده است.

وکیل محمدی درباره رای این کمیسیون توضیحی نداده است ولی از درخواست تجدیدنظر و ارجاع پرونده به “کمیسیون عالی پزشکی قانونی” خبر داد.

نرگس محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۹۴ به اتهام “عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام” دستگیر و ابتدا به ۱۶ سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۰ سال از این حکم قابل اجراست.

محمدی اردیبهشت ماه ۹۴ روانه زندان اوین شد و اکنون ۶ سال و هشت ماه از ۱۰ سال محکومیت خود را می‌گذراند.

وکیل او معتقد است محمدی اکنون می‌تواند مشمول آزادی مشروط ‌شود.

دویچه وله  ۱۵ بهمن ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی