امروز:   مرداد ۲, ۱۳۹۸    

«مادر لطفی»، نماد خاوران درگذشت!

خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) امروز صبح در تهران درگذشت. پای مادر لطفی مانند بسیاری از مادران مبارزین کمونیست و چپ، از سال ۱٣۵۰، هنگامی که فرزندش انوشیروان لطفی دستگیر و روانه زندان قزل قلعه شد، باز شد و بار توسط پاسداران حکومت اسلامی در سال ۶۲ به زندان افتاد، انوشیروان لطفی در خرداد ماه سال ۶۷ به جوخه ی اعدام سپرده شد، فاجعه ملی که از راه رسید، فروزع تاجبخش به نماد خاوران و حق خواهی و عدالت طلبی مادران خاوران بدل شد

 

 

 

***

 

 

 

خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) امروز صبح در تهران درگذشت. پای مادر لطفی مانند بسیاری از مادران مبارزین کمونیست و چپ، از سال ۱٣۵۰، هنگامی که فرزندش انوشیروان لطفی دستگیر و روانه زندان قزل قلعه شد، به مقابل زندان های رژیم سلطنتی باز شد. انوشیروان لطفی بعد از آزادی از زندان نخست، به فدانیان خلق پیوست و در جریان یک درگیری مسلحانه دستگیر شد. حکومت شاه، دستور داد تا آخر عمر در زندان بماند.
عمر این دستور چندان نپائید. با انقلاب و پایان حکومت سلطنتی انوش؛ بر دوش مردم از زندان شاه آزاد شد، آزادی او نیز دیری نپایید و در سال ۱٣۶۲، این بار توسط پاسداران حکومت اسلامی به زندان افتاد. انوشیروان لطفی در خرداد ماه سال ۶۷ به جوخه ی اعدام سپرده شد. پیش درآمد اعدام های دسته جمعی سال ۶۷.

فاجعه ی ملی که از راه رسید و گورستان بی نام و نشان خاوران مدفن صدها تن از مبارزین انقلابی و چپ شد، رسالت مادر لطفی برای پرده برداشتن از این جنایت بزرگ آغاز شد. از آن پس خاوران خانه ی دوم او شد. مادر لطفی در شمارِ کسانی بود که برای نخستین بار پرده از راز این جنایت بزرگ برداشتند و با ارسال عکس هایی از گورهای جمعی خاوران به نشریات خارج از کشور، خبر این جنایت مخوف را آشکار کردند.

از آن پس مادر لطفی تا زمانی که شرایط جسمی اش اجازه می داد، تلاش های خستگی ناپذیر خود را برای آگاه کردن مردم ایران، سازمان های حقوق بشری و جهانی که چشم خود را بر این جنایت بسته بوند ادامه داد و به نماد خاوران و حق خواهی و عدالت طلبی مادران خاوران بدل شد. او در برگزاری مراسم سالگردها، در خبررسانی به رسانه های خارج از کشور و سازمان های حقوق بشر همیشه در صف اول بود. بارها گفته بود همه ی قربانیان آن جنایت بزرگ و همه ی بازماندگان آن و همه ی آن هایی که به عهد انوشیروان لطفی برای مبارزه با استبداد، آزادی و سوسیآلیسم وفادار مانده اند را چون فرزند خود انوش می داند، آن ها را دوست دارد و به آن ها مهر می ورزد. زندگی اش نیز جز این نبود.

اکنون یکی از برجسته ترین چهره ها و نمادهای خاوران خاموش شده است. او نیز مانند بسیاری دیگر از مادران خاوران که پیش از او چهره در نقاب خاک کشیدند، در آرزوی عدالت و دادخواهی زندگی کرد و هر چند رنگ این عدالت و دادخواهی را ندید، اما همیشه تاکید می کرد این عدالت و دادخواهی بالاخره زمانی از راه خواهد رسید.

اخبار روز درگذشت خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) را به همه ی اعضای بزرگ خانواده ی خاوران و همه ی کوشندگان راه آزادی، عدالت و سوسیالیسم در ایران، تسلیت می گوید.

۲۱ بهمن ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی