امروز:   تیر ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
جولای 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

با یاد شهروز رشید و تسلی خاطر سوگواران

در گرامی داشت یاد شهروز رشید و برای تسلی خاطر همسر وی آذر گروهی از فعالان فرهنگی، اجتماعی، شاگردان و دوستداران کلاس های آموزش ادبیات معاصر و هنرجویان کارگاه نوشتن برلین و نیز علاقه مندان حضور بهم رسانیده بودند. تشکیل این محفل برای بخشی از دوستداران مغموم فرصتی بود که از دست رفتن این انسانِ متفکر و آزاده را بسوگ بنشینند و همسر و وابستگان و نیز حتی خودشان را تسلی بخش شوند

 

 

***

 

 

روز چهارشنبه ششم فوریه از ساعت پنج بعداظهر در گرامی داشت یاد شهروز رشید و برای تسلی خاطر همسرِِ وی، آذر گروهی از فعالان فرهنگی، اجتماعی، شاگردان و دوستداران کلاس های آموزش ادبیات معاصر و هنرجویان کارگاه نوشتن برلین و نیز علاقه مندان حضور بهم رسانیده و در کانون پناهندگان برلین جمع شدند. تشکیل این محفل برای بخشی از دوستداران مغموم فرصتی بود که از دست رفتن این انسانِ متفکر و آزاده را بسوگ بنشینند و همسر و وابستگان و نیز حتی خودشان را تسلی بخش شوند.

همزمان هم در این مکان بسیار دشوار می نمود باور و پذیرفتن این حقیقت تلخ که شهروز رشید، این جهان و شهر، و این محفل مشتاق و علاقه مند به خود را، به درود گفته است . تو گویی هر لحظه احتمال می رود که او هم وارد جمع شود و سهم حضور خود را همچون گذشته ادا کند.

یاد و خاطره ی شهروز رشید در هر گوشه ای از این دفتر در برنامه های متنوعی که توسط او برگزار شده بود، به نحوی بارز تداعی کننده ی حضور وجودِ غایب او بود. بویژه که وی تا واپسین روزهای زندگی اش به رغم بیماری از تلاش و شرکت در امورات فرهنگی، سیاسی و اجتماعیِ خود نکاسته بود.

شهروز رشید در مقام معلم آموزش ادبیات و نویسندگی، معرفی کتاب و نیز منتقدِ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، تا همین اواخر هم نقش برجسته و موثری داشت.

مهم تراینکه وی در برخوردهای اجتماعی اش فارغ از ادعا، هیاهو و هرگونه انحصار طلبی بود و بسیار آزاد اندیش، منعطف و پوینده اثر می کرد.

شهروز رشید نویسنده، شاعر و مترجم در یادها همچنان بدون گسست، خاطره اش زنده، جاری و گرامی است و فقدان او در آسمان ادب و فرهنگ ایران در حین پخش یکی از سروده های او، با صدای پر طنین خودش بار دیگر به روشنی ظهور و ثبوت داشت.

آذین- ۲۲ بهمن ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی