امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

«سنت‌شکنی» جوان اراکی برای خواستگاری در یک مرکز خرید

Für Dich! Zwei Finger und ein Gänseblümchen (Fotolia/forelle66)مرد جوانی که در یک مرکز خرید در اراک، در حضور جمعی که به تماشا ایستاده‌اند از یک زن جوان خواستگاری کرده بود، پس از شنیدن پاسخ مثبت او، در حالیکه که مردم دست‌ می‌زنند او را در آغوش می‌کشد. اما پس از انتشار این فیلم کوتاه در فضای مجازی، هردوی آنها به دلیل “ازدواج مغایر با شئونات اسلامی” بازداشت می‌شوند که البته پس از پرداخت وثیقه تا برگزاری دادگاه و صدور حکم نهایی به طور موقت آزاد شده‌اند!!

***********
مرد جوانی که در یک مرکز خرید در اراک از یک زن جوان خواستگاری کرده بود، به دلیل “ازدواج مغایر با شئونات اسلامی” همراه او بازداشت شد. بازداشت این دو جوان که حال منتظر رأی دادگاه هستند، بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها داشت.

خبرگزاری آلمان دوشنبه ۲۹ اسفند (۱۱ فوریه) خبر بازداشت مرد جوانی را گزارش کرده است که به دلیل “خواستگاری از دوست‌ دخترش در یک مرکز خرید” در ایران بازداشت شده است.

این خبر که چند روز پیش و پس از انتشار فیلم خواستگاری این جوان اراکی در رسانه‌های ایران منتشر شده بود، به داستانی خواندنی برای مخاطبان خارج از ایران تبدیل شده است.

در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده مرد جوانی دیده می‌شود که در یک مرکز خرید در شهر اراک، در حضور جمعی که به تماشا ایستاده‌اند از یک زن جوان خواستگاری می‌کند و پس از شنیدن پاسخ مثبت او، در حالیکه که مردم دست‌ می‌زنند او را در آغوش می‌کشد.

پس از انتشار این فیلم در فضای مجازی، این دو جوان به اتهام “ازدواج مغایر با شئونات اسلامی” بازداشت شدند. به گزارش رسانه‌های ایران آن دو پس از پرداخت وثیقه، تا برگزاری دادگاه و صدور حکم نهایی به طور موقت آزاد شده‌اند.

خبر بازداشت آنها اما بازتاب گستر‌ده‌ا‌ی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخل و خارج از ایران داشت.

خبرگزاری آلمان به سخنان  عیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اشاره کرده که به رسانه‌های داخل ایران گفته است: «من از هر طرف که به این قضیه نگاه می‌کنم، نتوانسته‌ام درک درستی از علت دستگیری و برخورد با آنها پیدا کنم. چراکه آنها نه فعل حرامی انجام داده‌اند و نه در جای خصوصی با هم ارتباط غیرعرف و قانونی داشته‌اند و در عمل هیچ فعل حرامی صورت نگرفته است.»

امینی بازداشت این دو جوان را واکنش نادرست خوانده و گفته است: «وقتی سوژه را درست یا غلط محاکمه می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که هم مردم جهان آن را می‌بینند و هم مردم ایران. بنابراین نتیجه نگرش قضایی تأثیر مستقیم بر تمام مواردی خواهد داشت که به نوعی ممکن است رخ بدهد.»

خبرگزاری آلمان در گزارش خود به شرح شیوه خواستگاری سنتی در ایران که با حضور خانواده برگزار می‌شود، پرداخته است و رفتار این دو جوان اراکی را نوعی “سنت‌شکنی بی‌خطر” خوانده است.

در این گزارش به سخنان رئیس کانون وکلای دادگستری اشاره شده که گفته است:«هر عملی که ممکن است قبح اجتماعی داشته باشد الزاماً جرم محسوب شود یا با واکنش سریع قضایی بر این جرم احتمالی حدت و شدت ببخشیم.»

دویچه وله ـ  ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی