امروز:   تیر ۲۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
جولای 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
آخرین نوشته ها

گزارشی از روز جهانی زن در برلین

هشت مارس، روز جهانی زن سال ۲۰۱۹ را بیش از ده هزار نفر در میدان آلکساندرِ شهر برلین گرامی داشتند. روز جهانی زنِ امسال، همایشی رنگین و گسترده از همگرایی و اتحاد عمل هزاران زن از کشورهای گوناگون در مبارزه با راسیسم، فاشیسم، اسلام گرایی، سکسیسم و کاپیتالیسم را در شهر برلین به نمایش گذاشت

 

 

 

***

 

 

 

هشت مارس، روز جهانی زن سال ۲۰۱۹ را بیش از ده هزار نفر در میدان آلکساندرِ شهر برلین گرامی داشتند.

روز جهانی در سال ۱۹۱۱ به ابتکار کلارا زتکین در دومین کنفرانس بین المللی زنان سوسیالیست برای همبستگی جهانی رزم زنان در رسیدن به آزادی و رهایی از بند استثمار انجام گرفت.

این روز امسال برای اولین بار در پایتخت آلمان روز تعطیل اعلام شد. در این ارتباط نظرهای متفاوتی شنیده می شد با توجه به اینکه شهرهای دیگر آلمان شامل این تعطیلی نبودند. زنانی برای انجام قرارهای کاری خود از شهرهای دیگر آلمان مجبور به سفر به برلین بودند، در حالیکه این شهر در تعطیلی رسمی بود. این موضوع کمی موجب ناهماهنگی و عصبیت بود.

از طرفی دیگر خبر از اعتصاب همگانی زنان به مناسبت این روز در جهان بود. به تبع آن وقتی این روز تعطیل است اعتصاب در کار اساسا منتفی بود و عمدتا مختص کار خانِگیِ و بعضی کارهای آزاد می شد.

برخی هم اظهار نارضایتی می کردند که یادآور آلمان دمکراتیک است در شرایطی که این روز در آلمان دمکراتیک تعطیل نبود بلکه در محیط کار چنین روزی بزرگداشت می شد و کارکنان زن را ارج می نهادند. علاوه برآن گفتنی است که اشتغال زنان در آلمان دمکراتیک به اندازه ی اشتغال مردان از بدیهیات تلقی می شد و برعکس در آلمان غربی کار زنان تا سال ۱۹۷۷ منوط به اجازه ی مردان بود.

نیز برای بعضی سوال برانگیز بود مگر زنان در آلمان احتیاج به کمک و حمایت دارند که باید بطور ویژه تعطیل کرد؟!.

بهر شکل به رغم وجود همه ی این نظرها هزاران زن با ملیت ها، نژادها و مذهب و زبان های مختلف و همینطور با همبستگی بخشی از مردان گرد هم آمدند، جشن گرفتند، تظاهرات و سخنرانی کردند وبا هم فریاد زدند و اعتراض کردند.

تجمع زنان به تبع شکل گیری از گروههای مختلف زنان با طیف گوناگونی از اعتراضات و مطالبات روبرو بود که جدا از حکومتها و شرایط  مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشورهای مرتبط نبود.

در کشورهایی که زنان بخاطر جنسیت خود در قانون نصف مرد محسوب می شوند مثل ایران و عربستان که مردسالاری حکومت می کند حقوق کلیه زنان و نیز زنان زحمتکش ملیت ها و مذاهب مختلف در ایران مورد مطالبه هستند و به تبع آن در این روز خواستار:

ـ آزادی زنان زندانی سیاسی، عقیدتی و مدنی بودند که به دلایل حمایت از حق بدیهی زنان در لغو حجاب اجباری، دفاع از حقوق زنان، کارگران، کودکان، حفظ محیط زیست، مخالفت با اعدام و آزادی دین و عقیده مثل زنان دراویش و بهایی و. .. در زندان های جمهوری اسلامی ایران محکوم به سالها زندان، شلاق و مصادره اموال هستند.

ـ صلح همه چیز نیست ولی بدون صلح همه چیز نابود است.

رفع کمبود ماما که برای آموزش و حمایت از زنان باردار و نیز مهد کودک از خواست های زنان است.

در جوامعی زنان از حقوق برابر با مردان در قانون برخودار هستند ولی از نظر فرهنگی و اقتصادی در موقعیت نابرابر با مردان و تحت فشار قرار دارند مثل زنان کشور افغانستان .

ـ  صدای اعتراض از ساختار اقتصادی – اجتماعی نو سرمایه داری در کشورهای صنعتی مثل آلمان بود که بطور کلی زنان به رغم برابری حقوق مدنی با مردان، تحت فشار و استثمار هستند و زندگی روز به روز دشوارتر برای زنان است. زنان بغیر از عدم دریافت حقوق کافی، برابر با مردان دستمزد مساوی ندارند و بطور متوسط ۲۲ درصد کمتر دریافت می کنند. نیز شغل های نیمه وقت و «زنانه» معیشت زندگی و بازنشستگی زنان را با مشکل مواجه می کند. شغل های «زنانه» کارهای با درآمد پایین هستند.

ـ اعتراض به احزاب  دست راستی و راسیست مثل ( آ اِف د و اِن پ د، در آلمان) بود که در نگرش خود نگاهی برابر با مردان برای زنان قائل نیستند و متعلق به خانه می دانند.

ـ فاشیسم داعش در روژآوا مورد افشاگری بود که همچنان زنان را به بردگی جنسی و انسانی وا می دارد.

ـ  در اروپا از هر سه زن یک زن مورد خشونت جنسی و جسمی است. بنابراین مختصری از مطالبات شرکت کننده ها در این خصوص، عبارت بودند از:

ـ بدن من، انتخاب من در خصوص حق سقط جنین و انتخاب پوشش، منسوخ بودن حجاب اجباری، تعیین گرایش ـ و شریک جنسی از حقوق مسلم زنان کلیه ی جوامع به شمار می رود.

ـ‌ تعرض جنسی مردان ممنوع صرف نظر از هر لباسی که زنان به تن دارند. امنیت حق زنان است . نه یعنی نه.

زنان بخاطر گرایش جنسی خود در کشورهایی مثل چچن، روسیه ..تحت فشار هستند

ـ توجه به وضعیت زنان مهاجر و رنگین پوست

ـ خرید سکس، خشونت در حق زنان است

ـ ازادی و برابری برای همه

ـ  حفظ محیط زیست حفظ زندگی است

ـ اتحاد زنان و با همدیگر و نه علیه همدیگر

ـ بدون آزادی زنان تحقق سوسیالیسم غیر ممکن است و برعکس

ـ

هشت مارس امسال، همایشی رنگین و گسترده از همگرایی و اتحاد عمل هزاران زن از کشورهای گوناگون در مبارزه با راسیسم، فاشیسم، اسلام گرایی، سکسیسم و کاپیتالیسم را در شهر برلین به نمایش گذاشت.

آذین -۲۸ اسفند ۹۷

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی