امروز:   بهمن ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

درخواست الغای فوری مجوز ساخت‌وساز در۶۲ باغِ تهران

این روزها وقوع سیل‌های متعدد در جای‌جای ایران از جمله گلستان و شیراز خطر پاکتراشی درختان جنگلی، تخریب، و سؤمدیریت محیط طبیعی شهری و روستایی را بیش از هرزمانی نمایان کرده است. مدیریت شهرها و روستاهای ما هر روزه به ساخت و ساز و بلندمرتبه‌سازی در اراضی ملی و باغات به نفع نهادها و افراد خاص دامن زده و آن را توجیه می‌کنند

 

 

***

 

 

این روزها وقوع سیل‌های متعدد در جای‌جای ایران از جمله گلستان و شیراز خطر پاکتراشی درختان جنگلی، تخریب، و سؤمدیریت محیط طبیعی شهری و روستایی را بیش از هرزمانی نمایان کرده است.

درحالی‌که مدیریت‌های شهری در دنیا برای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی همچون سیل و موج‌های گرما، و دیگر فواید پوشش گیاهی از جمله کاهش آلودگی هوا، زیبایی، و تنوع زیستی، پوشش گیاهی در فضاهای شهری و روستایی (خصوصا درختان) را حفظ کرده و افزایش می‌دهند و از عایق کردن سطوح خاک خودداری می‌کنند، مدیریت شهرها و روستاهای ما هر روزه به ساخت و ساز و بلندمرتبه‌سازی در اراضی ملی و باغات به نفع نهادها و افراد خاص دامن زده و آن را توجیه می‌کنند. ساخت و ساز گسترده در حریم رودها، در اراضی ملی اطراف شهرها و روستاها، و در باغات قدیمی از نتایج چنین عملکردی است. امروز بیش از هر زمانی شاهدیم که چطور این مدیریت به قیمت جان عموم شهروندان تمام شده و باعث زنجیره‌ بی‌پایانی از مرگ، رنج، فقر، آوارگی در اثر سیل، آلودگی هوا، ترس و آسیب‌های روانی می‌شود.

🔺هفته گذشته در بیانیه زیر خواستار توقف و معکوس شدن این روند مخرب و ویرانگر در زمینه باغ‌ها شدیم. امروز می‌توان با وضوح بیشتری دید که بدون مداخله ما، آینده‌ای محتوم در انتظار است. ما پیشاپیش در ساخت آینده سهیم‌ هستیم، اما برعهده ماست که این سهم را چگونه ایفا کنیم؛ با سکوت خود همراه با موج تخریب و ویرانی باشیم یا دربرابر سیلی که روزی لاجرم ما را نیز با خود خواهد برد بایستیم.

🔺مقاومت در برابر تخریب باغات تهران گامی کوچک در این راستاست. تا کنون بیش از ۳۰۰۰ نفر بیانیه مخالفت با تخریب باغات را امضا کرده‌اند. بر اساس قرارمان در اولین روزکاری سال ۹۸ شورای شهر تهران، «شهردیگر» مطالبات شهروندان را به شورا تحویل داده و تا رسیدن به خواسته‌ها آنها را پیگیری خواهد کرد. اگر هنوز بیانیه تخریب باغات تهران را امضا نکر‌ده‌اید، به امضاکنندگان این متن بپیوندید.

درخواست الغای فوری مجوز ساخت‌وساز در۶۲ باغِ تهران
بهاری که در راه است آخرین بهار شصت و دو باغ تهران خواهد بود که جواز تخریبشان در اسفند ۱۳۹۷ در شورای شهر صادر شد. قرار بود این شورا نگهبان باغ‌های باقیماندۀ تهران باشد و در همین راستا بود که مصوبۀ موسوم به برج-باغ در اسفند ۱۳۹۶ لغو شد و لایحۀ جایگزینِ آن موسوم به خانه-باغ در هفته‌های اخیر به تصویب رسید. اما اینک شورا برای شصت و دو برج-باغ مجوز داده است. چنین اقدامی بلافاصله پس از تصویب لایحۀ خانه-باغ چه پیامی میتواند داشته باشد جز اینکه این شورا همچنان می‌تواند منافع نهادها و افراد معدود را به منافع عامه ترجیح دهد. این تصمیم برای آنها که چشم طمع به باقیماندۀ باغ‌ها دارند و خواب خشکاندن درختان و تغییر کاربری می‌بینند چه پیغامی دارد جز اینکه هنوز راه تغییر کاربری باغ‌ها و فضاهای سبز و تراکم‌فروشی و شهرفروشی باز است. جای سوال است که چرا شورای شهر و شهرداری تهران از همین ابتدا جدیتشان را برای حفاظت از باغ‌ها و درختان تهران نشان ندادند و بلافاصله یک گام دیگر از منافع و حقوق عامه عقب نشستند.
📌https://goo.gl/forms/TzXVQI3jvC6e0g132

شهر زنان، شهر امن

ششم فروردین ۹۷

 

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی