امروز:   بهمن ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2020
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

زنان موفق ایرانی عرصه‌ی فناوری در دنیا

زنان موفق ایرانی عرصه فناوریزنان در سراسر جهان با وجود تمام مشکلات و چالش‌هایی که با آن روبرو هستند، دست از آرزوها و اهداف خود نکشیده و برای داشتن فردایی درخشان تلاش می‌کنند. در میان تمام زنان جهان، زن‌هایی هستند که علی‎‌رغم تمامی سدها و سختی‌هایی که در سر راهشان قرار گرفته، مصمم‌تر و نیرومندتر با تمام قوا برای اثبات «ما زنان ایرانی می‌توانیم» تلاش کرده و با پشتکار به آرزوهایشان جامعه عمل پوشانده و با موفقیت‌های چشمگیری در عرصه‎های مختلف علوم توانسته‌اند حتی مدیریت غول‌های فناوری دنیا را نیز به عهده بگیرند…

*************

قسمت اول
دانشگاه “صنعتی شریف” وجه تشابه اکثر ایرانیان موفق خارج از کشور

زنان در سراسر جهان با وجود تمام مشکلات و چالش‌هایی که دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی‌کشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان تلاش می‌کنند. در میان تمام زنان جهان، زن‌هایی بودند و هستند که با تمام سختی‌هایی که مواجه هستند گام‌های خود را محکم و نیرومند برمی‌دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله “ما زنان می‌توانیم” تلاش می‌کنند.

به گزارش ایسنا، زنان ایرانی نیز از این قافله جا نمانده‌اند و نه تنها در کشور خود بلکه در سراسر جهان برای پیروز و موفق شدن تلاش می‌کنند. در این خبر قصد داریم زنان موفق ایرانی عرصه فناوری را که در خارج از ایران فعالیت می‌کنند، طی چندین خبر معرفی کنیم.

۱. صدف آموزگار

“صدف آموزگار”(Sadaf Amouzegar) مهندس نرم افزار و دانشمند “علم داده” است. وی مدرک کارشناسی خود در رشته علوم کامپیوتر را در سال ۲۰۱۵ از “مؤسسه فناوری کالیفرنیا” اخذ کرد. آموزگار در موسساتی مانند شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی آمریکایی “کوالکام”(Qualcomm)، “Smartrac” و “اسپیس ایکس”(SpaceX) نیز فعالیت داشته است.

او تاکنون بر روی توسعه الگوریتم‌هایی که به تشخیص مکان‌های خالی پارکینگ کمک می‌کنند کار کرده است. وی همچنین از فناوری “RFID” یا “سامانه بازشناسی با امواج رادیویی” به منظور فروش و توزیع خودکار در خرده فروشی‌ها استفاده کرده است. سامانه بازشناسی با امواج رادیویی(Radio Frequency Identification) به اختصار RFID ، یک سامانه شناسایی بیسیم است که قادر به تبادل داده‌ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، شئ، کارت و… متصل شده و یک بازخوان(Reader) است. سامانه‌های RFID از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره‌گیری می‌کنند. آموزگار همچنین از روش‌های یادگیری ماشین برای تشخیص ناهنجاری‌ها در موتور موشک نیز استفاده کرده است.

۲. نیکی بیات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“نیکی بیات”(Niki Bayat) فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی شیمی و دارای مدرک دکتری از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا است. مهندس نیکی بیات، مؤسس شرکت “AesculaTech” است. وی کارهای ارزشمندی در زمینه شیمی و مهندسی پزشکی و به خصوص در زمینه توسعه دستگاه‌های چشم پزشکی انجام داده است. بیات یکی از ۳۵ فرد مبتکر زیر ۳۵ سال جهان نیز معرفی شده است.

۳. آنا فرزین دار

“آنا فرزین دار “(Anna Farzindar) ، مدیر عامل و مؤسس شرکت “NLP Technologies” است. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه امیرکبیر تهران و مدرک دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه مونترآل است.

فرزین دار عضو هیئت علمی بخش مهندسی کامپیوتر “دانشکده مهندسی ویتربی” دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است. وی از ۲۰ سال پیش، تحقیقات خود در زمینه هوش مصنوعی و “پردازش زبان‌های طبیعی”(NLP) را آغاز کرد. او نویسنده چند کتاب و مقالات علمی متعدد نیز است. پردازش زبان‌های طبیعی یکی از زیرشاخه‌های با اهمیت در حوزه گسترده علوم رایانه و هوش مصنوعی است که به تعامل بین کامپیوتر و زبان‌های(طبیعی) انسانی می‌پردازد.

۴. پریا عصمت‌لو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“پریا عصمت‌لو”(Paria Esmatloo) مدرک کارشناسی خود در رشته مهندسی مکانیک را از دانشگاه صنعتی شریف در تهران اخذ کرد. از سال ۲۰۱۵ نیز وی تحصیلات خود را در دانشگاه تگزاس در آستین آغاز کرده است. عصمت‌لو دستگاه‌های رباتیکی را که به افراد معلول کمک می‌کند، توسعه می‌دهد.

اکنون وی بر روی یک دستگاه رباتیک موسوم به “اسکلت خارجی دست”(hand exoskeleton) کار می‌کند. دستگاه مذکور به افرادی که از ناحیه دست معلول هستند، اجازه می‌دهد تا بتوانند انگشتان خود را حرکت دهند. این کار افرادی که از ناحیه دست معلول هستند را قادر خواهد ساخت تا بتوانند کارهای پیچیده را به طور مستقل و بدون کمک گرفتن از دیگران انجام دهند.

۵. پریسا لک

“پریسا لک”(Parisa Lak) دانشمند داده در بخش مالی است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه صنعتی شریف است. او پس از اتمام تحصیل خود مدتی در یکی از بیمارستان‌های ایران به عنوان مدیر کنترل کیفیت مشغول به کار بود و پس از آن به کانادا مهاجرت کرد و تحصیلات خود را در رشته مدیریت خلاقیت و نوآوری آغاز کرد. علاقه او به تحقیق در زمینه فناوری سبب شد تا وی تحصیل در این زمینه را نیز شروع کند. لک در سال ۲۰۱۸ موفق به اخذ مدرک دکترای خود در رشته علم داده از دانشگاه رایرسون کانادا شد.

در حال حاضر پریسا لک برای حل مشکلات کسب و کار برنامه‌هایی را با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشین و یادگیری عمیق طراحی می‌کند. او همچنین مدرس چندین کلاس رشته “علم داده” در دانشگاه نیز بوده است.

۶. مونا جراحی

“مونا جراحی” (Mona Jarrahi) متولد سال ۱۳۵۷ در تهران است. در سال ۷۹ وی مدرک کارشناسی خود در رشته مهندسی الکترونیک را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرد. سپس برای ادامه تحصیل رهسپار آمریکا شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۲۰۰۳ از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۷ مدرک دکتری خود را از همان دانشگاه اخذ و برای گذراندن دوره پسادکتری راهی دانشگاه کالیفرنیا برکلی شد.

وی در سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت جایزه “دانشمندان و مهندسان جوان پیشگام” از سوی “باراک اوباما” رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا شد و در بین ۱۰۲ استعداد برتر سال آمریکا قرار گرفت.

این جایزه به دلیل ارائه تکنیک‌هایی که باعث افزایش قدرت منبع امواج تراهرتز می‌شوند و منجر به تشخیص حساسیت یابنده‌های آن می‌شود به وی تعلق گرفت.

پروفسور مونا جراحی از سال ۲۰۱۷ به رتبه استاد تمامی رسیده و در حال حاضر ریاست آزمایشگاه الکترونیک تراهرتز “دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس” را بر عهده دارد.

 

قسمت دوم/ زنان موفق ایرانی عرصه فناوری در دنیا

نام “شاهزاده امنیت” ایرانی در کنار بزرگانی چون مارک زاکربرگ

زنان موفق ایرانی عرصه فناوری

در قسمت اول گزارش زنان موفق ایرانی، زنانی را که با موفقیت و پشتکار به آرزوهایشان جامه عمل پوشانده بودند و در خارج از ایران موفق بودند را معرفی کردیم اکنون در این قسمت قصد داریم بانوانی را که بخش‌های گوناگون غول‌های فناوری دنیا را مدیریت می‌کنند، معرفی کنیم.

به گزارش ایسنا، زنان در سراسر جهان با وجود تمام مشکلات و چالش‌هایی که دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی‌کشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان تلاش می‌کنند. در میان تمام زنان جهان، زن‌هایی بودند و هستند که با تمام سختی‌هایی که مواجه هستند گام‌های خود را محکم و نیرومند برمی‌دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله “ما زنان می‌توانیم” تلاش می‌کنند.

۱. “پریسا تبریز” (Parisa Tabriz )

پریسا تبریز یک متخصص امنیت رایانه ایرانی- لهستانی است. وی در سال ۱۹۸۳ متولد شد و در حومه شهر شیکاگو، ایلینوی بزرگ شده است. پریسا تبریز فرزند یک پزشک ایرانی و پرستاری لهستانی است. تبریز ابتدا برای تحصیل در رشته مهندسی وارد “دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین”(University of Illinois at Urbana–Champaign) شد اما مدتی بعد نظرش تغییر کرد و به علم کامپیوتر علاقه مند شد. او دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی علوم کامپیوتر از “دانشگاه ایلینوی” است. پریسا تبریز در سال ۲۰۰۷ به استخدام شرکت گوگل درآمد و تا سال ۲۰۱۱ مدیر و متخصص امنیت در این شرکت بود که بعدها گسترش یافت و هم‌اکنون بیش از ۲۵۰ متخصص امنیت در آن مشغول هستند و اکنون ریاست بخش مهندسی مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارد. بخشی که وی ریاست آن را بر عهده دارد، از ۳۰ هکر در اروپا و آمریکا تشکیل شده و وظیفه بررسی تهدیدات امنیتی مرتبط با موتور جستجوی گوگل و همین‌طور دیگر محصولات این شرکت، از جمله مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارند. نکته قابل توجه و مهمی که این زن ایرانی را نامی و مطرح کرده است این است که شرکت گوگل به او لقب “شاهزاده امنیت” را داده است. نشریه “فوربس” در سال ۲۰۱۲ از پریسا تبریز به عنوان یکی از ۳۰ چهره برتر در زمینه تکنولوژی، در کنار افرادی چون “مارک زاکربرگ” مؤسس فیسبوک نام برده است. یکی از اهداف پریسا این است که زنان بیشتر وارد این رشته شوند و در محل کار خود نیز تمام تلاش خود را می‌کند تا بیشتر زنان در آنجا مشغول به کار شوند. تبریز علاوه بر فعالیتش در گوگل یک مدرس نیز است و هر سال در یک کنفرانس علمی سالانه در لاس وگاس برای نوجوانان کلاس‌هایی برگزار می‌کند و طی آن درباره رشته و فعالیت خود اطلاعاتی را در اختیار انها می‌گذارد.

۲. “ماریا خرسند”(Maria Khorsand)

ماریا خرسند دانشمند رایانه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی اهل سوئد است. او متولد ۱۲ ژوئن ۱۹۵۷ در ساری است. ماریا سال ۱۹۵۷ به همراه پدر و مادرش به لس آنجلس مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته علوم رایانه را از “دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فولرتون”(California State University – Fullerton) اخذ کرد. او در مدتی که مدیرعامل شرکت اریکسون در سوئد بود، موفق شد به یکی بنیانگذاران فناوری بلوتوث بدل شود. خرسند مدتی مدیریت تولید سخت‌افزار شرکت “دل” در سوئد را نیز بر عهده داشت اما در حال حاضر وی مدیر اجرایی شرکت”SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut” در سوئد است. خرسند از سال ۲۰۱۰ عضو هیئت مدیره شرکت “بیجر الکترونیک”(Beijer Electronics) نیز است. شرکت الکترونیکی بیجر شرکتی است که طراحی و ساخت پایانه‌های رابط کاربری و نرم افزار اتوماسیون را بر عهده دارد.

۳. “ریحانه صفوی نائینی”(Reihaneh (Rei) Safavi-Naini)

“ریحانه صفوی نائینی” رئیس گروه امنیت اطلاعات در “دانشگاه کالگری”(University of Calgary) است. وی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق از “دانشگاه تهران” است. او پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود برای ادامه تحصیلات به خارج از کشور مهاجرت نمود و پس از آن مدرک دکترای خود در رشته مهندسی برق نظریه کدگذاری را از “دانشگاه واترلو”(University of Waterloo) کانادا اخذ کرد. پیش از آنکه وی در سال ۲۰۰۷ رئیس گروه امنیت اطلاعات “دانشگاه کالگری” شود، استاد علوم رایانه دانشکده انفورماتیک “مؤسسه تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه ولونگونگ”(University of Wollongong) استرالیا بود. نائینی در برنامه‌ها و کنفرانس‌های مهم علمی رمزنگاری و امنیت اطلاعات از جمله CRYPTO ،EUROCRYPT، ASIACRYPT و ACM CCS نقش مهمی را ایفا کرده است. در حال حاضر، او علاوه بر سمت ریاست گروه امنیت اطلاعات “دانشگاه کالگری” ، مدیر “آزمایشگاه امنیت اطلاعات iCORE ” نیز است.

۴. “لیلی بقایی راد”(Leili Baghaei Rad)

“لیلی بقایی راد” دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق از ” دانشگاه کانتربری”(University of Canterbury) و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق از “دانشگاه آیداهو”(University of Idaho) ایالات متحده آمریکا است. لیلی علاوه بر مدرک دکترای مهندسی برق از “دانشگاه استنفورد”(Stanford University) دارای گواهی کارآفرینی از “دانشکده بازرگانی استنفورد” نیز است. “لیلی بقایی راد” به مدت ۲ سال و طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مدیر محصول شرکت گوگل بود. وی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۸ مدیر ارشد محصول در فیس بوک بود و در آنجا به بهبود و پیشرفت فناوری ویدئوی زنده و جستجوی رسانه متمرکز بود اما در حال حاضر وی مدیر ارشد محصول در “اینستاگرام” است. لیلی علاوه بر علاقه‌مندی به کار در شرکت‌های بزرگی مانند “فیسبوک” و “گوگل”، به کارآفرینی اجتماعی نیز علاقمند است. او امیدوار است تا یک روز عشق و محبت خود را نسبت به تکنولوژی و کارآفرینی ترکیب کند و یک کسب و کار نوین در جهت کمک به رشد و توسعه کودکان به حداکثر توانایی خود، بویژه در خانواده‌های فقیرنشین ایجاد کند.

۵. “ژینا پروانه کُدی”(Gina Parvaneh Cody)

“ژینا پروانه کُدی” مهندس و کارآفرین ایرانی- کانادایی است. کدی سال ۱۹۵۷ در ایران متولد شد. در سال ۱۹۷۸، کدی مدرک کارشناسی خود در رشته مهندسی ساختمان را از “دانشگاه صنعتی شریف” اخذ کرد. در سال ۱۹۷۹ او ایران را به قصد تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا ترک کرد. در آنجا وی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق از “دانشگاه کنکوردیا”(Concordia University) شد. پس از کارشناسی ارشد وی موفق به دریافت مدرک دکترای مهندسی ساختمان از “دانشگاه کنکوردیا ” شد. ژینا پروانه کُدی نخستین زنی بود که موفق به اخذ مدرک دکترای مهندسی ساختمان از این دانشگاه شد. دکتر کدی در حال حاضر عضو شورای حکام، کمیته مدیریت و رئیس کمیته برنامه ریزی املاک و شورای صنعتی دانشگاه کنکوردیا است. در سال ۲۰۱۸، دکتر کدی مبلغ ۱۵ میلیون دلار به دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر “دانشگاه کنکوردیا” اهدا کرد. به افتخار موفقیت‌های بسیار و سخاوت او، نام دانشکده مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر این دانشگاه را به نام او یعنی دانشکده “ژینا کُدی” تغییر نام دادند. این نخستین دانشکده مهندسی در کانادا و یکی از اولین مؤسسات بین‌المللی است که به نام یک زن نامگذاری شده است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی