امروز:   مرداد ۳۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

سوزاندن دختر بنگلادشی به دستور مدیر مدرسه

نصرت جهان ۱۹ ساله‌ که از مدیر مدرسه دینی به خاطر مزاحمت جنسی به پلیس شکایت کرده بود، با همدستی چند همکلاسی و به دستور مدیر به آتش کشیده شد. مرگ او در پی سوختگی ۸۰درصدی، اعتراضاتی سراسری را در بنگلادش به راه انداخت. نصرت جهان قبل از مرگش، به کمک موبایل برادرش، در فیلم کوتاهی گفت: «مدیر مرا لمس کرد… تا آخرین نفس برای رسوا کردن او می‌جنگم.» …/

*****

مرگ دردناک یک دختر محصل جوان، وجدان عمومی در بنگلادش را تکان داده است. نصرت جهان رفیع در یک مدرسه دینی درس می‌خواند. او اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ از مدیر این مکتب به خاطر مزاحمت‌های جنسی به پلیس شکایت کرد اما چند روز بعد در شعله انتقام مرد متجاوز سوخت.

او آن روز همراه برادرش به مدرسه رفته بود تا امتحان بدهد اما برادر اجازه ورود به مدرسه را نیافت. وقتی نصرت وارد مدرسه شد، چند نفر که سر و روی خود را پوشانده بودند، او را به پشت بام مدرسه بردند و دست و پایش را با یک شال بزرگ بستند. سپس رویش نفت ریختند و کبریت کشیدند. نقشه این بود که مرگ او را خودکشی جلوه دهند اما شال در اثر آتش سوخت، و نصرت جهان که دست و پایش آزاد شده بود، توانست خود را به طبقه پایین برساند. او که ۸۰ درصد بدنش سوخته بود، ده روز بعد در بیمارستان درگذشت.

۱۷ نفر به اتهام دست داشتن در این قتل دستگیر شده‌اند که دستکم ۵ نفرشان در همان مدرسه درس می‌خوانند. یکی از آنها اعتراف کرده که مدیر مدرسه دستور سوزاندن نصرت جهان را داد. پلیس بنگلادش می‌گوید مدیر مکتب به عاملان این قتل گفته بود کاری کنند نصرت شکایتش را پس بگیرد وگرنه او را بسوزانند.

نصرت جهان قبل از مرگش، به کمک موبایل برادرش، در فیلم کوتاهی گفت: «مدیر مرا لمس کرد… تا آخرین نفس برای رسوا کردن او می‌جنگم.» او اسم چند نفر از کسانی را نیز آورده که شریک قتل او بودند.

مرگ نصرت جهان، موجی از اعتراض و خشم در سراسر بنگلادش به راه انداخته است. در مراسم تشیع جنازه او هزاران نفر شرکت کردند. شیخ حسینه، نخست وزیر این کشور قول داده که از هیچ اقدام قضایی برای مجازات عاملان این جنایت فروگذار نکند.

سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین‌المللی، همواره بنگلادش را به اهمال در مواجهه با خشونت و تجاوز جنسی علیه زنان متهم می‌کنند. آنها می‌گویند دولت نسبت به روند رو به رشد تجاوز و آزار جنسی زنان تدابیر قانونی لازم را ندارد.

به عنوان مثال، شکایت نصرت جهان نزد پلیس، موضوع کم اهمیتی تلقی شده بود. روزی که مدیر مدرسه اسلامی برای نصرت جهان در دفترش مزاحمت ایجاد کرد، او به همراه خانواده‌اش به پلیس محلی رجوع کرد اما وقتی داشت ماوقع را شرح می‌داد، افسر پلیس شروع کرد به فیلم گرفتن از او.

در این فیلم که بعدا عمومی شد، می‌توان دید که نصرت دچار استرس شده و می‌کوشد صورتش را پنهان کند اما افسر پلیس از او می‌خواهد دستش را از روی صورت بردارد و می‌گوید: «چیز مهمی نیست.» این افسر پلیس هم اکنون از مسئولیت خود برکنار شده است.

فعالان حقوق زن در بنگلادش می‌گویند وقتی زنی آزار و اذیت جنسی را گزارش می‌دهد، دوباره زیرفشار می‌رود و به بی‌شرمی متهم می‌شود. در موضوع نصرت جهان نیز وقتی مدیر مدرسه بازداشت شد، گروهی از مردم به خیابان ریختند و ضمن سرزنش شاکی، برای آزادی متجاوز شعار دادند.

منبع: دویچه وله
۳۰ فروردین ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی