امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

طلاق صوری، ازدواج موقت: روش بهره‌مندی از مستمری والدین فوت‌شده

موضوع طلاق‌های صوری میان زوج‌ها برای دریافت مستمری والدین فوت‌شده، چندی است که در ایران مطرح شده است. برخی زوج‌ها با توافق طرفین، به منظور بهره‌مند شدن از مستمری والدین فوت‌شده خود، اقدام به طلاق توافقی می‌کنند و پس از تکمیل روند دریافت مستمری، با ازدواج موقت، به زندگی مشترک ادامه می‌دهند.  نمونه‌های دیگر، برخی از دختران جوان هم به منظور بهره بردن از مستمری، به عقد رسمی یک مرد مسن در می‌آیند تا بدین‌وسیله از مستمری وی پس از فوت فرد استفاده کنند.

 

 

***

 

 

سرپرست سازمان تامین اجتماعی ایران، با انتشار یک پیام در شبکه اجتماعی اینستاگرام از وجود زنانی خبر داد که برای دریافت مستمری، اقدام به طلاق‌های صوری می‌کنند تا با ازدواج با مردان مسن، از مستمری آنان استفاده کنند.DR

موضوع طلاق‌های صوری میان زوج‌ها برای دریافت مستمری والدین فوت‌شده، چندی است که در ایران مطرح شده است. برخی زوج‌ها با توافق طرفین، به منظور بهره‌مند شدن از مستمری والدین فوت‌شده خود، اقدام به طلاق توافقی می‌کنند و پس از تکمیل روند دریافت مستمری، با ازدواج موقت، به زندگی مشترک ادامه می‌دهند.

در نمونه‌های دیگر، برخی از دختران جوان هم به منظور بهره بردن از مستمری، به عقد رسمی یک مرد مسن در می‌آیند تا بدین‌وسیله از مستمری وی پس از فوت فرد استفاده کنند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی ایران، با انتشار یک پیام در شبکه اجتماعی اینستاگرام از وجود زنانی خبر داد که برای دریافت مستمری، اقدام به طلاق‌های صوری می‌کنند تا با ازدواج با مردان مسن، از مستمری آنان استفاده کنند.

محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تامین اجتماعی، در این پیام تاکید می‌کند: “برخی دختران جوان به عقد مستمری‌بگیرانی که سن بسیار بالایی دارند و احتمال فوت‌شان زیاد است، در می‌آیند تا پس از فوت آن فرد، موفق به دریافت مستمری سازمان شوند.

به نوشته محمدحسن زدا، “در این موارد موضوع فقط به دریافت مستمری ختم نمی‌شود، بلکه مفسده‌ها و مشکلات فراوان بعدی برای خانواده‌ها و بویژه آن زنان طلاق گرفته و دختران ازدواج کرده پیش می‌آید که … در این زمینه‌ها بایستی نهادها و افراد مسئول، خانواده‌ها را آگاه کرده و اطلاعات لازم را ارائه دهند”.

پیش از این، یک مقام دیگر سازمان تامین اجتماعی گفته بود: نوعی از طلاق توافقی در میان برخی خانواده‌ها تحت عنوان “طلاق تامین اجتماعی” یا “طلاق صوری” رایج شده که هدف آن دریافت حقوق بازنشستگی پدران فوت شده از سوی فرزندان اناث است.

ناهید حیدری، مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران، با بیان اینکه “طلاق صوری به یکی از آسیب‌ها و معضلات تامین اجتماعی تبدیل شده است”، گفت: “فرزندان اناث بیمه شده متوفی به شرط تجرد و نداشتن شغل و فرزندان ذکور متوفی پس از رسیدن به سن ۲۰ سالگی، منحصراً در صورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی می‌توانند از مزایای مستمری بازماندگان بهره‌مند شوند”.

این مقام تامین اجتماعی، با بیان اینکه فرزندان دختر فرد متوفی در صورتی که ازدواج نکرده باشند می‌توانند از مستمری پدر متوفی خود ازدواج کنند، اما وقتی ازدواج کرد از شمول پدر و مادر خارج می‌شود”، افزوده است: “به همین علت، عده‌ای مبادرت به طلاق صوری می‌کنند تا بتوانند از این مستمری استفاده کنند”.

رادیوفرانسه- عکس از سایت جامعه ایرانی
۱۸ خرداد ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی