امروز:   مهر ۳۰, ۱۳۹۸    

کاهش شمار قربانیان بیماری ایدز و افزایش خطر ابتلا به آن

عکس تزئینیگزارش برنامه ایدز سازمان ملل بیانگر این واقعیت است که اقدامات جهانی برای جلوگیری از ابتلا به ایدز موفقیت‌آمیز نبوده است، زیرا در حالی که شمار جان‌باختگان در بخش‌هایی از آفریقا کاهش یافته، تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۸ در مناطق دیگر مبتلا شده‌اند افزایش یافته است. به عنوان نمونه در شرق اروپا و آسیای مرکزی آمار مبتلایان ۲۹ درصد بالا رفته است…

****

در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری ایدز جان باخته‌اند که دوسوم شمار قربانیان در سال ۲۰۱۰ به‌شمار می‌رود. درعین‌حال آمار ابتلا به این بیماری در برخی مناطق افزایش یافته است.

روز سه‌شنبه، ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) گونیلا کارلسون، رئیس اجرایی برنامه ایدز سازمان ملل (UNAIDS) و دیوید مابوزا، معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی تازه‌ترین گزارش سازمان ملل در باره ایدز را در شهر اشووه آفریقای جنوبی در اختیار عموم قرار دادند…

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی حدود ۷۷۰ هزار نفر بر اثر پیامدهای ابتلا به ویروس “اچ آی وی” جان سپرده‌اند. به این ترتیب شمار قربانیان این بیماری نسبت به سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش سازمان “پزشکان بدون مرز” پیشرفت امکانات پزشکی و دارویی از مرگ بخش قابل توجهی از بیماران جلوگیری کرده است.

“اچ آی وی” باعث تضعفیف‌ سیستم ایمنی بدن می‌شود و به این ترتیب فرد بیمار آمادگی ابتلا به بیماری‌های گوناگون را دارد.

در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به این ویروس بودند. شمار افرادی که در این سال مبتلا شده‌اند یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده است که نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهشی ۱۶درصدی به‌شمار می‌رود.

این روند منفی بیش از هر جا در شرق و جنوب آفریقا به‌چشم می‌خورد. شمار قربانیان در آفریقای جنوبی نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

افزایش آمار مبتلایان در اروپا  و آسیا

گزارش برنامه ایدز سازمان ملل بیانگر این واقعیت است که اقدامات جهانی برای جلوگیری از ابتلا به ایدز موفقیت‌آمیز نبوده است، زیرا در حالی که شمار جان‌باختگان در بخش‌هایی از آفریقا کاهش یافته، تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۸ در مناطق دیگر مبتلا شده‌اند افزایش یافته است. به عنوان نمونه در شرق اروپا و آسیای مرکزی آمار مبتلایان ۲۹ درصد بالا رفته است.

آمار مبتلایان به ویروس اچ آی وی به میلیونآمار مبتلایان به ویروس “اچ آی وی” به میلیون

در خاور نزدیک، شمال آفریقا و آمریکای جنوبی نیز تعداد تازه‌بیماران افزایش قابل توجهی داشته است.

کارشناسان هشدار می‌دهند که مرور زمان و همچنین آمارهای امیدوارکننده سازمان‌های جهانی در باره مبارزه با ایدز، به بسیاری از شهروندان چنین القا می‌کند که گویا خطر ابتلا به این بیماری کم شده و آنها احتیاط لازم برای پیش‌گیری را به‌خرج نمی‌دهند.

خانم کارلسون می‌گوید: «امکان اینکه بیماری ایدز را از بین ببریم وجود دارد اما برای این کار باید فعالیت خود را بر (روشنگری) انسان‌ها متمرکز کنیم نه بر خود بیماری».

با داروهای جدید می‌توان جلوی رشد بیماری “اچ آی وی” را گرفت، اما هنوز واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس کشف نشده است. به همین دلیل کارشناسان به گروه‌های اجتماعی‌ای که بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا هستند، هشدار می‌دهند که از امکانات پیش‌گیری غافل نشوند.

برای معتادان تزریقی، زندانیان، مردان هم‌جنس‌گرا و روسپیان احتمال ابتلا به ایدز بیش از دیگران است.

دویچه وله ـ ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی