امروز:   مهر ۳۰, ۱۳۹۸    

استفانی فراپار، اولین داور زن در تاریخ رقابت های باشگاهی فوتبال مردان اروپا

برای نخستین بار در تاریخ رقابت های باشگاهی فوتبال مردان اروپا، در یک مسابقه مهم از داور زن استفاده شد. خانم استفانی فراپار فرانسوی داور دیدار فینال سوپر جام اروپا بین چلسی و لیورپول و در شهر استانبول ترکیه به عنوان نخستین داور زن که یکی از مهمترین بازیهای مردان را در تاریخ تحولات اجتماعی این ورزش قضاوت کرد. استفانی فراپار ۳۵ ساله از شناخته شده ترین داوران زن فوتبال جهان است و کارنامه حرفه ای درخشانی دارد…/

*****

برای نخستین بار در تاریخ رقابت های باشگاهی فوتبال مردان اروپا، در یک مسابقه مهم از داور زن استفاده شد. خانم استفانی فراپار فرانسوی داور دیدار فینال سوپر جام اروپا بین چلسی و لیورپول و در شهر استانبول ترکیه به عنوان نخستین داور زن که یکی از مهمترین بازیهای مردان را در تاریخ تحولات اجتماعی این ورزش قضاوت کرده برگ تازه و زرینی را نوشت.
استفانی فراپار ۳۵ ساله از شناخته شده ترین داوران زن فوتبال جهان است و کارنامه حرفه ای درخشانی دارد. او نخستین زنی است که رقابت های لیگ حرفه ای فوتبال مردان فرانسه را قضاوت کرده است و ماه ژوئیه گذشته داور مسابقه فینال جام جهانی زنان میان تیم های آمریکا و هلند در شهر لیون فرانسه بود.

اپار همچنین داور فینال جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ بین آمریکا و هلند بود. در سوپرجام اروپا دو کمک داور خانم فراپار هم زن بودند: مانوئلا نیکولوزی از فرانسه و میشله اونیل از جمهوری ایرلند.
در دیدار سوپر جام اروپا ساده نبود که وی و دو خانم کمک وی فوتبال فیزیکی و سرعتی و پرخاشگرانه مردان را چنان با قاطعیت و حضور در صحنه ها سوت زد که یک دقیقه وقت اضافی در نیمه نخست برای چنین فینالی نشان از سطح بالای مدیریتی و تیم داوری اش بود.
شاید اولین دیداری باشد که بازیکنان به بازی و گردش توپ توجه داشتند و خود را مقید کرده بودند که از خشونت و پرخاشگری و اعتراضها و بلوف های رایج در فوتبال مردان پرهیز کنند. هر چند اگر هم به چنین اعمالی مبادرت می کردند خانم قضائی به قول معروف مو را از ماست می کشید!
انتخاب خطوط دوندگی و قاطعیت در سوت ها از جمله امتیازات این خانم و همکارانش بود.خانم فرانسوی سه کارت زرد داد و یک پنالتی گرفت که تصمیمات درست و بجا بود. وی چنان قاطعانه بسود چلسی پنالتی اعلام کرد که حتی نیازی به بازبینی ویدئوئی ندید.
اگر چه در جهان قضاوت یک خانم در دیداری مردانه را با شکوه تلقی و از آن استقبال کردند اما در جمهوری اسلامی ایران دیدگاه دولتی رسانه ای نسبت به این واقعه منفی بود.
با این وصف اعتماد آنلاین پیش از بازی نوشت: «امشب در سوپرکاپ اروپا، این فراپارت است که نقش اول داستان را بر عهده دارد تا در مقابل چشم جهانیان قدم بزرگ دیگری در راه شکستن سقف شیشه‌ای حضور زنان در فوتبال بردارد. تیم داوری استفانی فراپارت امشب در میان زمین چمن خواهند ایستاد تا در بازی‌ای که دهه‌ها از آن حذف شده بودند، قانون را سوت بزنند.

۲۴ مرداد ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی