امروز:   آبان ۲۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

«گزارش» تلویزیون دولتی از خودسوزی دخترآبی

یک روزنامه نگار: اگر سناریو هم می‌نویسید درست بنویسید. در فرهنگ ایرانی سخت پشت متوفی حرف می‌زنند چه برسد به بدگویی‌های مکرر یک پدر پشت بچه تازه مرحومش. سناریویی ننویسید که اینقدر سوراخ داشته باشد. طوری نگوئید که انگار هیچ برخورد قضایی نشده که ملت احساس کنند به شعورشان توهین می‌شود…/

*****

«گزارش» تلویزیون دولتی از خودسوزی دخترآبی و روشن کردن شمع در محل خودسوزی توسط مردم

سید مرتضی فاطمی، روزنامه‌نگار نوشت:

بنا بود از داستان خودسوزی دخترآبی رمزگشایی شود. ناگهان خبرنگاری مثل تارزان وارد معرکه شده و می‌خواهد یک تنه بساط ۴٨ ساعت جریانسازی رسانه‌ای را جمع کند،از کجا؟ از پشت میز کار. نکرده برای مصاحبه با پدر این بنده خدا حداقل تا خانه‌شان برود،رمزگشایی پیشکش.

چیزی که پخش شد اسمش گزارش نبود، آن کسی که تهیه کرده بود هم خبرنگار نبود. خبرنگار اگر خبرنگار باشد گزارشی به این مهمی را از داخل ساختمان شیشه‌ای تهیه نمی‌کند! اهالی خبر به این محصول وی‌سی می‌گویند. در بهترین حالت جمع آوری اطلاعات موجود، در قالب یک ویدئوکلیپ.

بعد از این همه اولدرم بولدرم و تبلیغ، حاصل کار یک مشت فکت دستمالی شده فجازی به‌علاوه یک سری حرف گل درشت یک اپراتور (بعنوان خبرنگار) بود. حضرات مدیر در خبرگزاری صداوسیما! به این کار می‌گویند سرمقاله نویسی نه گزارش تلویزیونی. چرا قالب گزارش تلویزیونی را بدنام می کنید؟

اگر سناریو هم می‌نویسید درست بنویسید. در فرهنگ ایرانی سخت پشت متوفی حرف می‌زنند چه برسد به بدگویی‌های مکرر یک پدر پشت بچه تازه مرحومش. سناریویی ننویسید که اینقدر سوراخ داشته باشد. طوری نگوئید که انگار هیچ برخورد قضایی نشده که ملت احساس کنند به شعورشان توهین می‌شود.

کسی که به قرار وثیقه آزاد بوده، حداقل در دادرسی مقدماتی مجرم شناخته شده و دادیار یا بازپرس برایش کیفرخواست صادر و پرونده‌ به دادگاه رفته است. در مستند شما جوری وانمود شد که گویی بازداشت و دادگاهی شدن این آدم هیچ ربطی به فوتبال و استادیوم نداشته. چرا ملت را کودن فرض می‌کنید؟

وقتی برای همه سوژه‌های این شکلی، یک خبرنگار را می‌گذارید، علاوه بر اینکه با اعتبار طرف بازی می‌کنید (خودش شاید نفهمد و تن دهد) اعتبار خبر و آنتن را هم به باد می‌دهید. مخاطب آنلاین امروز که لحظه‌ای و از کانال‌های متعدد دیتا می‌گیرد با همچین مزخرفی اقناع نمی‌شود، عصبانی می‌شود.( از توییت های مرتضی فاطمی)

سحر روز جمعه به دلیل ۹۰ درصد سوختگی از دنیا رفت. اما نیروهای امنیتی خبر فوت او را تا روز دوشنبه حبس کردند. دلیل مخفی نگه داشتن خبر فوت سحر، خاکسپاری خاموش او بدون حضور مردم یا چهره‌های ورزشی و همین‌طور مصادف شدن این روز با تعطیلی رسانه‌های داخل ایران (به دلیل تاسوعا و عاشورا) بود.
درگذشت سحر خدایاری تنها منجر به افزایش فشار بر مسئولان دولتی در ایران نشده است. اکنون بسیاری از دست‌اندرکاران دنیای ورزش در جهان، ورزشکاران و همچنین کنشگران مدنی از فیفا نیز خواسته‌اند برای رفع محدودیت پیش بینی شده برای حضور زنان در استادیوم‌ها اقدام کند.

روشن کردن شمع در محل خود سوزی سحر توسط مردم:

 

۲۱ شهریور ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی