امروز:   مهر ۲۶, ۱۳۹۸    

گفتمان سرکوبگر میل جنسی و رفتار جنسی آسیب زای زنان

آنچه می تواند در شکل گیری تجربه و رفتار جنسی جدید و متفاوت زنان و مردان، تعیین کننده باشد، روابط قدرت نابرابر بین دو جنس است که زنان در موقعیت فرودست قرار دارند و بدین ترتیب در روابط جنسی هم به انفعال و تسلیم سوق پیدامی کنند و در این راه به پذیرش رفتارهای غیرمعمول یا غیرمتعارف یا غیردلخواه جنسی مجبور می شوند

 

 

 

***

 

 

 

به توصیه دوست محققی که در یک مهمانی، طرف درد دل باکره ی چهل ساله ای بوده  که چون در رابطه با شریک جنسی اش نمی خواسته بکارتش آسیب ببیند، ناگزیر تسلیم مقاربت مقعدی شده و پیامدهای آن شامل درد و خونریزی رنجش می داده؛ به موضوع ممنوعه رابطه جنسی مقعدی می پردازم. گفتگو درباره میل جنسی یک تابوی جدی است، چنانکه راقم این سطور را وا می دارد قبل از ورود به چنین مبحثی ابتدا توضیحی درباره علت پرداختن به آن به مخاطبان ارائه کند و از طرفی همین تابو بودن به این منجر می شود که ارزیابی واقع بینانه و قابل اتکایی وجود نداشته باشد که نشان دهد، رنجی که آن “دختر” چهل ساله متحمل می شود، چقدر عمومیت دارد؛ و تنها از خلال یافته های فرعی پژوهش های محدود است که می توان دریافت، چنین تجربه ای غیر شایع نیست.

🔸اگر فوکو درباره گفتمان های سرکوبگری که در سده هجدهم و نوزدهم حول محور میل جنسی می چرخیدند، می گوید که این گفتمان ها “به جای آنکه راه را بر شکل های ممکنِ میل جنسی ببندند، عملاَ باعث شدند که اشکال به ظاهر منحرفِ میل جنسی به عنوان شکل های وسوسه کننده و لذت بخشِ رفتار جنسی (به خاطر ممنوع بودن شان) پدید آیند”؛ درباره ایران معاصر هم می توان گفت،با وجود گفتمان سرکوبگر و کنترل کننده میل ورفتار جنسی، که از دیرباز بوده و اکنون هم با وجود تغییرات اجتماعی تداوم یافته،  اشکال جدیدی از رابطه و رفتارهای جنسی به وجود آمده اند که به نوعی انحراف از رفتار جنسی طبیعی و مورد انتظار به شمار می روند. توضیح اینکه، در این دوره اگر چه ارتباط جنسی و عاطفی مغایر با هنجارهای مالوف اجتماعی، بین افراد همجنس و دگرجنس گرا اندک اندک رواج یافته، اما وجود کنترل و نظارت بر رفتار جنسی که عمدتاً بر زنان اعمال می شود، هنوز سبب می شود که بخشی از زنان مجردِ در آستانه ازدواج، برای پنهان کردن  سابقه رابطه جنسی به ترمیم بکارت متوسل شوند یا برخی از آنها برای حفظ بکارت به رابطه جنسی مقعدی روی بیاورند. علاوه بر این با وجود این گفتمان سرکوبگر، تجربه های غیرمعمول و غریب جنسی و تعدّد شرکای جنسی در بخشی از جامعه  و به ویژه مردان فزونی یافته است.

🔸آنچه می تواند در شکل گیری تجربه و رفتار جنسی جدید و متفاوت زنان و مردان، تعیین کننده باشد، روابط قدرت نابرابر بین دو جنس است که زنان در موقعیت فرودست قرار دارند و بدین ترتیب در روابط جنسی هم به انفعال و تسلیم سوق پیدامی کنند و در این راه به پذیرش رفتارهای غیرمعمول یا غیرمتعارف یا غیردلخواه جنسی مجبور می شوند. زن با جایگاه فرودست اجتماعی اش، مقهور گفتمانی است که برطرف شدن نیازهای جنسی مرد را لازم الاجرا و زنان را ملزم به رفع این نیازها می کند و از طرفی زنان را اشیاء جنسی منفعل می بیند که در رابطه جنسی غیر از نیاز مرد را برآورده کردن نقش دیگری ندارند. زن ها می آموزند و می پذیرند که اگر به امیال مرد همانگونه که می خواهد ، پاسخ مثبت ندهند، این مجوز را به او داده اند که این خواسته ها را به طریقی دیگر -که بی وفایی به زن است- برآورده کند. از این روست که بخشی از زنان ازدواج نکرده برای حفظ بکارت و همزمان برای جلب رضایت دوست یا شریک جنسی شان به رابطه مقعدی تن در می دهند و آنهایی که دغدغه بکارت ندارند، باز هم برای تأمین رضایت و لذت و تنوع طلبی مرد، رابطه ی مقعدی هم به جزیی از رفتار جنسی شان تبدیل می شود.

🔸 با رویکردی پزشکی و بهداشتی، از آنجا که شاید بخشی از این تن دادن به رابطه مقعدی به علت فقدان آگاهی درباره تبعات این شکل از رابطه باشد، آموزش دادن به افراد از راههای مختلف ضروری می نُماید. آگاهی به این پیامدها شاید بتواند به زنان در اتخاذ تصمیم آگاهانه برای ورود به رابطه مقعدی کمک کند. در ادامه و به توصیه آن دوست محقق به برخی پیامدهای سکس مقعدی اشاره شده است.

🔸 از آنجا که رابطه جنسی مقعدی در مواردی وابسته به تصمیم و رضایت زنان نیست، اجبار و خشونت در چنین رابطه ای شایع است که خود می تواند به درد و ناراحتی و پریشانی عاطفی بینجامد. از پیامدهای شایع و زودرس این رابطه، درد و خونریزی است که علتش پارگی بافت های داخلی است. بی اختیاری مدفوع از دیگر تبعات است که به علت آسیب دیدن عضلات جدار مقعد اتفاق می افتد. سرطان مقعد نیز از تبعات رابطه مقعدی است که به علت آلودگی با همان ویروسی اتفاق می افتد که به نام HPV شناخته می شود و علت سرطان دهانه رحم است. در رابطه جنسی مقعدی خطر انتقال ویروس ایدز به زن ۱۳ برابر مرد است و همچنین در این شکل از مقاربت خطر انتقال HIV به میزان ۵ برابر بیشتر از رابطه واژینال است. همچنین هپاتیت ب، بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی شامل سوزاک و سیفلیس و کلامیدیا و عفونت های روده ای نیز از طریق سکس مقعدی منتقل می شوند.

سیمین کاظمی

@drsiminkazemi

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی