امروز:   اسفند ۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

دختران و زنان جوان ایرانی درهای آزادی را به روی خود گشودند

شیرین عبادی: «امروز روزی است که به‌نام #دختران_آزادی به یاد خواهد ماند. دخترانی که برای یک حق کوچک خود، دیگران را با خود همراه کردند. باید از آنها یاد بگیریم. باید همه استفامت، همراهی و اتحاد، و از پا ننشستن را از آنها یاد بگیریم….» سایت «مازنان» این پیروزی هرچند کوچک و محدود را که حاصل اتحاد و مقاومت و مبارزه‌ی پیگیر و خستگی‌ناپذیر دختران و زنان جوان ایرانی است، صمیمانه تبریک می‌گوید و موفقیت‌های بیشتری را در مبارزه متحد آنها همگام و متحد با همه اقشار جامعه ایران علیه استبداد و خفقان، نابرابری و تبعیض جنسیتی و بی‌عدالتی اجتماعی را آرزو دارد…/

*****

ورزشگاه آزادی امروز دیداری تاریخی را به نمایش گذاشت. مسابقه فوتبال ایران-کامبوج؛ مسابقه‌ای که به تعبیر رسانه ها، تماشاچیان از بازیکنان آن مهم‌تر بودند . روزی تاریخی که زنان با مقاومت و سرسختی خود درهای ورزشگاه را بروی خود گشودند و پس از ۴۰ سال – هر چند با جداسازی و اعمال محدودیت در ظرفیت ورزشگاه -توانستند این حق ابتدایی، یعنی تماشای بازی فوتبال همراه با مردان را در ورزشگاه، شاهد باشند. چیزی که در تمامی جهان امری بدیهی محسوب شده اما در ایران سال های طولانی مبارزه در پشت آن قرار دارد. امروز زنان و دختران در ورزشگاه یاد سحر ، دختر آبی ایران را گرامی داشتند :

گزارش سایت ایران وایر: «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون جهانی فوتبال ساعاتی پس از پایان بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج، بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه که روی صفحه اصلی سایت رسمی فیفا منتشر شده است، آمده است که «امروز می‌خواهم یک تشکر بسیار بزرگ بکنم و نهایت احترام خود را برای تمام دختران و زنان ایرانی برسانم. آن‌ها که با شجاعت ایستادند و در راه حق خود ایستاده‌اند.. برای نخستین بار پس از حدود ۴۰ سال، هزاران زن اجازه پیدا کردند که یک مسابقه فوتبال را در یک ورزشگاه در ایران همراه با مردها تماشا کنند. این یک قدم بسیار مثبت به جلو است و همان موردی که فیفا و بخصوص دختران و زنان ایرانی با اشتیاق در انتظارش بودند. اشتیاق، شادی و شور و شوق آنها امروز قابل توجه بود.»

و خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل پیش از انجام بازی در تلگرام خود نوشت:

«امروز روزی است که به نام #دختران_آزادی به یاد خواهد ماند. دخترانی که برای یک حق کوچک خود، دیگران را با خود همراه کردند. باید از آنها یاد بگیریم. باید همه استفامت، همراهی و اتحاد، و از پا ننشستن را از آنها یاد بگیریم. آزادی و حق دودستی به کسی تقدیم نمی‌شود و در همه جای دنیا زنان برای رسیدن به برابری مبارزه مستمر کرده‌اند. حکومت ایران نیز اگر به خودش بود مثل تمام این سالها ترجیح می‌داد که زنان در خانه بنشینند. اما امروز ناچار شده درهای ورزشگاه‌ها را به روی زنان باز کند. فارغ از اینکه در ورزشگاه چه رخ خواهد داد، این مبارزه را باید به #دختران_آزادی تبریک بگوییم.»

سایت «مازنان» این پیروزی هرچند کوچک و محدود را که حاصل اتحاد و مقاومت و مبارزه‌ی پیگیر و خستگی‌ناپذیر دختران و زنان جوان ایرانی است، صمیمانه تبریک می‌گوید و موفقیت‌های بیشتری را در مبارزه متحد آنها همگام و متحد با همه اقشار جامعه ایران علیه استبداد و خفقان، نابرابری و تبعیض جنسیتی و بی‌عدالتی اجتماعی را آرزو دارد…/

 

 

۱۸ مهر ۱۳۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی