امروز:   آذر ۲۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

نامه سرگشاده سها مرتضایی؛ تعامل با نهادهای امنیتی، برآورد عملکرد رئیس دانشگاه تهران

سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نامه‌ای خطاب به رئیس و معاون دانشگاه تهران نوشته است. شورای صنفی دانشگاه تهران در حمایت از تحصن امروز او بیانیه ای صادر کرد و نوشت: امروز دانشگاه بیش از هر زمان دیگری مورد حمله‌ی نیروهای امنیتی قرار گرفته است. این روند تا جایی پیش رفته که به جرأت می‌توان گفت فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه بی سابقه است. تعدادی از فعالین صنفی دانشجویی برای اجرای احکام‌شان در زندان به سرمی‌برند و عده‌ای دیگر در انتظارند که برای اجرای حکم‌شان فراخوانده شوند…./

******

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس و معاون دانشگاه تهران نوشته و روند حاکم بر دانشگاه در دوره ریاست دکتر نیلی را محکوم کرده است.

“جناب آقای دکتر نیلی
رئیس محترم دانشگاه تهران
با سلام؛

اینجانب سها مرتضایی، ورودی سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران، با توجه به سلب حق تحصیل پیش آمده که تنها یکی از انحاء سرکوب‌های صورت گرفته از جانب نهادهای امنیتی بوده است، بر آن شدم تا با جنابعالی ملاقاتی داشته باشم؛ چرا که طبیعتاً از اهم وظایف مسئولین دانشگاه پشتیبانی از دانشجو و کوتاه کردن دست نهادهای امنیتی از ساحت دانشگاه است. اما بوروکراسی سفت و سختی که مانع از ملاقات یک دانشجو می‌شود در کنار سیاستی که شخص شما در عدم تعامل با دانشجویان در پیش گرفته‌اید، طبعاً این امکان را مهیا نساخت. در اینجا لازم می‌دانم تذکر دهم که ما دانشجویان هنوز قول شما در خصوص برگزاری جلسات شش ماه یکبار با دانشجویان را فراموش نکرده‌ایم، در حالیکه شما پس از فروردین ماه ۱۳۹۶ این وعده را نیز در کنار دیگر وعده‌های واهی جاگذاشتید. چنانچه حتی با گذشت بالغ بر سه ماه از درخواست هفتصد دانشجوی دانشگاه تهران جهت برگزاری جلسه با شما، هنوز اقدامی صورت نگرفته است. و اگر از خاطر برده‌اید، دانشجویان عملکرد کاملاً متضاد شما را در مقابل بسیج به یاد دارند، زیرا در آنی که اراده کردند، ظرف یک روز در جلسه‌ی آنان حضور یافتید و قول برخورد با دانشجویان را در آن جلسه دادید! شاید با تمام برگ‌های سیاهی که در خاطره‌ی تاریخی دوران ریاست خود بر دانشگاه تهران بر جای گذاشته‌اید، نوشتن این نامه به شما بیهوده بنماید؛ اما باید برگ‌های بیشتری برای تاریخ بر جای گذاشت. علاوه بر تمام برخوردهای غیرقانونی حراست شما با دانشجویان، علاوه بر تمام احکامی که به دلیل فعالیت دانشجویان در دانشگاه برایشان صادر شد، من امروز می‌خواهم برگ سیاه ستاره‌دار شدنم را به این دفتر قطور اضافه کنم. هر چند در آخر مُهر عدم پیگیری شما آن را مختومه می‌کند.

اینجانب دبیر اسبق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در حالیکه طی دوران دبیری، با برخوردهای نهادهای امنیتی مواجه شدم که در نهایت برایم به محکومیت شش سال حبس تعزیری منجر شد؛ نه تنها به مانند دیگر دانشجویان محکوم شده حمایتی از جانب جنابعالی به عنوان رئیس دانشگاه دریافت نکردم، بلکه بر روال معمول، حراست دانشگاه تهران – اداره‌ای که زیر نظر شما فعالیت می‌کند – بخشی از این پرونده‌سازی‌ها را بر عهده داشته است. در دوران ریاست شما بر دانشگاه تهران در حالی که فشارهای نیروهای امنیتی و حضور آنان در دانشگاه محرز بوده است، نه تنها اقدامی از جانب شما صورت نگرفت، بلکه همواره شاهد همکاری دائمی میان حراست دانشگاه تهران و وزارت اطلاعات بودیم تا آنجا که ساختمان حراست را گاهی به اتاق بازجویی برای بازجوهای وزارت اطلاعات بدل ساخت. پس آنچه تاکنون برآورد عملکرد شما بوده است بیش از تعامل میان دانشجو با ریاست دانشگاه، تعامل دانشگاه با نهادهای امنیتی است.

در کنار سرکوب دانشجویان توسط سازمان‌های امنیتی خارج دانشگاه، که بهترین بازنمود آن را در احکام حبس‌های طویل‌المدت اخیر می‌توان دید، آنچه در اینجا به طور اخص در مورد جریان صنفی لازم به ذکر است، سیاستی است که مسئولین دانشگاه پس از دی ماه ۹۶ در قبال شوراهای صنفی در پیش گرفته‌اند و سنگ‌اندازی‌های متعددی که در مسیر تشکیل شوراهای با صدای مخالف صورت گرفت و کوشید تا جریان صنفیِ برپا خاسته را از پای بیاندازد. اقدامات بسیاری از تفسیر جدید و سلیقه‌ای از شیوه‌نامه اجرایی شوراهای صنفی تا عدم تأیید انتخابات ائتلاف‌های ناهمسو با دانشگاه و تا صدور حکم انضباطی برای کاندیدای انتخابات شورای صنفی! که متاسفانه ذکر یکایک این اقدامات در این مجال اندک نمی‌گنجد. اما آنچه در این میانه محرز است سیاست شماست که آشکارا کوشیدید تا با سرکوب فعالین صنفی ناهمسو با خودتان آخرین سنگر حفظ استقلال دانشجو و دانشگاه را نیز نابود کنید. طبیعتاً با توجه به جایگاهتان به عنوان رئیس دانشگاه تهران و شخص اول شورای نظارت دانشگاه، اجرای سیاست سرکوب جریان صنفی دانشجویان به طور مشخص متوجه شخص شما می‌باشد.

در نهایت با تمام این اوصاف لازم می‌دانم بار دیگر صراحتاً اعلام کنم که اینجانب سها مرتضایی به دلیل مجموعه فعالیت‌های خود در دانشگاه هم اکنون از ادامه‌ی تحصیل محروم شده‌ام و لذا مسئولین دانشگاه و بالاخص شخص جنابعالی را در وهله‌ی نخست به دلیل زمینه‌سازی و همراهی با نیروهای امنیتی برای سرکوب فعالین صنفی و در ثانی به دلیل اهمال در پیگیری این مسأله مسئول می‌دانم.

رونوشت به:

آقای دکتر حبیبا – معاونت دانشجویی دانشگاه تهران
آقای دکتر سرسنگی – معاونت فرهنگی دانشگاه تهران”

۱۷ مهر ۹۸


بنا به گزارش ها ،امروز ۲۰ مهر ماه ، سها مرتضایی دانشجوی ستاره‌دار دانشگاه تهران در واکنش به محرومیت خود از تحصیل در مقطع دکتری، مقابل کتابخانه  مرکزی دانشگاه تهران، دست به اعتراض زد. در این رابطه بیانیه شورای صنفی دانشگاه تهران در حمایت از او به قرار زیر است:

امروز دانشگاه بیش از هر زمان دیگری مورد حمله‌ی نیروهای امنیتی قرار گرفته است. این روند تا جایی پیش رفته که به جرأت می‌توان گفت فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه بی سابقه است. تعدادی از فعالین صنفی دانشجویی برای اجرای احکام‌شان در زندان به سرمی‌برند و عده‌ای دیگر در انتظارند که برای اجرای حکم‌شان فراخوانده شوند.

این در حالی‌ست که تضاد طبقاتی بیش از پیش در جامعه عیان شده و بحران‌های اقتصادی حاصل از آن جامعه را در برگرفته‌است. دانشگاه نیز مانند سایر بخش‌های جامعه از موج بحران‌ها در امان نمانده‌است. هجوم سرمایه در هیئت سیاست‌های نئولیبرالی به دانشگاه همانند سایر عرصه‌های جامعه، باعث بروز مشکلات زیادی برای دانشجویان فرودست شده‌است. همان‌ افرادی که در این سال‌ها صدای اعتراض‌شان در برابر سیل پولی‌سازی بیش از پیش به گوش می‌رسد. یک روز پولی‌کردن سرویس‌ها، حذف کردن بسته‌ی صبحانه‌ی دانشجویان خوابگاهی و کاهش امکانات رفاهی خوابگاه‌ها و روز دیگر اجاره دادن بیش از پیش امکانات دانشگاه و حضور بخش‌های خصوصی در آن.

همزمان با شدت گرفتن این روند، آن گروه از دانشجویانی که هر روز زیست خود را تنگ‌تر از دیروز می‌یافتند در برابر آن دست به اعتراض زدند. اما پاسخ دانشگاه که هر روز پیوند خود را با منطق سرمایه بیش از پیش عیان می‌کند، به این اعتراضات روشن بود؛ سرکوب بیشتر و پیگیری اجرای آن‌ سیاست‌ها. در همین حین نیز معنای این احکام روشن‌تر از گذشته می‌شود؛ هر کس که با پیگیری حق خود به ساحت سرمایه دست‌اندازی کند، با شدیدترین برخوردها مواجه خواهدشد.

شورای صنفی به عنوان تشکل مستقل از جناح‌های حاکم و جریان‌های غالب سیاسی کشور مدافع حقوق فعالین صنفی دانشجویی است و رسالت خود را در این می‌داند که از آن‌ بیش از گذشته دفاع کند و در راستای احقاق این حقوق بکوشد.

مبرهن است که تنها با کنش ورزی بدنه‌ی دانشجویی و با پیگیری‌های مستمر و مطالبه‌گری خستگی ناپذیر دانشجویان است که می توان با چنین روندهایی مقابله، در برابر آنها مقاومت و از دانشگاه در برابر برخوردهای امنیتی دفاع کرد.

حال و در آغاز سال تحصیلی با مورد دیگری مواجه شده‌ایم؛ ستاره دار شدن سها مرتضایی، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران و دبیر اسبق شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران، که در دی ماه سال ۹۶ به دلیل دفاع از حقوق دانشجویان و پیگیری مستمر وضعیت دانشجویان بازداشتی خود نیز “پیشگیرانه” بازداشت شد. جلوگیری از ادامه‌ی تحصیل او در مقطع دکتری با اعمال نفوذ حراست دانشگاه تهران و وزارت اطلاعات در سازمان سنجش و عدم ارائه پاسخ شفاف از سوی مقامات مربوطه نشان‌دهنده‌ی ادامه‌ی تلاش نهادهای مذکور برای تثبیت فضای امنیتی دانشگاه در سال جاری‌ست.

شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران ضمن محکوم کردن هر نوع برخورد امنیتی و انضباطی با فعالین صنفی دانشجویی، مسئولیت ستاره‌دار شدن و محرومیت از تحصیل خانم سها مرتضایی را بر دوش مسئولان وزارت علوم و دانشگاه می‌داند، محرومیت از حق تحصیل را برای هیچ یک از فعالین صنفی برنخواهد تابید و در همین راستا با تمام توان پیگیری‌های خود را ادامه خواهد‌داد.

۲۰ مهر ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی