امروز:   آبان ۲۴, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
آخرین نوشته ها

پایان تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

با اخذ تعهد کتبی از مسئولین دانشگاه

دانشجویان پلی‌تکنیک در اعتراض به اخذ غیرقانونی شهریه‌های سنگین به بهانه سنوات تحصیلی، قانون پیش نیازی واحدها و در کل اعمال قوانین آموزشی به نفع پولی‌سازی آموزش در یکشنبه ۲۱ مهر ماه دست به تجمع و قرائت بیانیه زدند. آنگاه دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه، در جمع متجمعین حضور یافته و نامه مطالبات دانشجویان را امضا کرد و متعهد به پیگیری مطالبات دانشجویان گشت که به شرح زیر است:

 

 

***

 

 

با تحصن دانشجویان معترض دانشگاه امیرکبیر در ساختمان ریاست دانشگاه و قرائت بیانیه، نهایتا به نمایندگی از مسئولین دانشگاه دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه، در جمع متجمعین حضور یافته و نامه مطالبات دانشجویان را امضا کرد و متعهد به پیگیری مطالبات دانشجویان گشت که به شرح زیر است:

۱- حذف قانون پیش نیاز-هم نیاز
۲- افزایش سنوات برای دانشجویان ورودی ۹۵ به بعد کارشناسی تا ۱۰ ترم
۳- افزایش سنوات برای دانشجویان کارشناسی ارشد تا ۵ ترم
دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک ظهر امروز ٩٨/٧/٢١ در اعتراض به پولی سازی آموزش دست به تجمع زدند و شعارهای “عدالت دانشگاه، کجا رفت کجا رفت/ پولی‌تکنیک تهران، نمیخواییم نمیخواییم/ دانشگاه پولکی، جریمه زورکی/ ما همه منتظریم، معتمدی کجایی/ پول داری، مدرک بگیر/ دانشجوی باغیرت، حمایت حمایت/دانشجو با غیرت اتحاد اتحاد/ دانشگاه پولکی، نمیخوایم نمیخوایم/ دانشگاه دولتی، پول دادن الکی/ سنوات اجباری، منحل باید گردد” سر دادند. دانشجویان متجمع خواستار افزایش سنوات کارشناسی به ۱۰ ترم و کارشناسی ارشد به ۵ ترم و همچنین حذف قانون دست و پاگیر پیش نیاز-هم نیاز بودند که در انتهای تجمع یکی از مسئولین دانشگاه به نمایندگی از این مجموعه نسبت به پیگیری مطالبات دانشجویان متعهد شد.

❌در جریان این تجمع بیانیه ای توسط دانشجویان متجمع قرائت گردید که متن آن به شرح زیر است:

🔻🔻🔻

“” سکوت دیگر کافی است!

از آغاز سال تحصیلی امسال بار دیگر شاهد قانون‏ شکنی وزارت علوم و مسئولان دانشگاه به منظور دوختن کیسه‏ پولی از زندگی تحصیلی دانشجویان هستیم. این‏بار نامِ آشنای این رویه -که پیش‏تر موارد مشابه آن را در دانشگاه ‏های دیگر شاهد بودیم- «هزینه‏ ی سنوات تحصیلی دانشجویان روزانه» است. این رویه‏ ضدقانونی اخیر به این شکل است که دانشجویان روزانه‏ ی کارشناسی در نیم‏سال دهم و یازدهم و دانشجویان کارشناسی ارشد روزانه‏ ی ناپیوسته در نیم‏سال پنجم و ششم، از دایره شمول «حق تحصیل رایگان» خارج و متحمل پرداخت هزینه ‏ی تحصیل می‏باشند. این در حالی است که پیش‏تر دیوان عدالت اداری اقدامِ مشابه این رویه را در ارتباط با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزارت علوم تشخصیص داده بود.
منطق پولی‏ سازی خدمات آموزشی که بهره‏ مندی رایگان از آن حق تمامی شهروندان است، امروز دیگر قانع به صرفا سودآوری از ماجرای غم ‏انگیز «شهریه ‏های شبانه»، «تغذیه»، «خدمات خوابگاه»، «اجاره دادن کتابخانه و استخر» و «سرویس ایاب و ذهاب» نیست. درنظر شیفتگان این منطق اصلا زورگوییِ مبتنی بر «قانون سقف ۱۴ واحد برای کسانی که درس‌ پیش‌نیاز را می‌خواهند با درس دیگری هم‌نیاز کنند» فاقد معناست. برای آنان مهم نیست که کیفیت تحصیلی زیر بار این فشار ناشی از سنوات چگونه خواهد بود. در صدا و سیما و روزنامه ‏ها نسبت به «خطر پایان‏ نامه ‏فروشی» هشدار داده می‏شود، حال آنکه باعث و بانی این امور خودِ «نهاد دانشگاه»ی‏ ست که انتظار اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد طی ۴ ترم را دارد. برای آنان دانشگاه بنگاهی است که باید تا جایی که امکان دارد سودآور باشد و «تحصیل کردن» به عنوان فلسفه ‏ی وجودی آن صرفا «کالا»یی است همچون بسیاری دیگر از کالاها که حق برخورداری از آن منوط است به توانایی مالی شما. شعار آنان چنین است:
یا پول بده یا بمیر!
اجرایی شدن این تعدی اخیر دانشگاه و وزارت علوم به حقوق دانشجویان که حتی نهادهای قانونی بالادست رسما بر آن مُهر باطل و مغایر با قانون زده ‏اند، گواهی می‏دهد که تاجرانِ «منطق پولی‏ سازی دانشگاه» برای استثمار دانشجویان در صورت لزوم حتی ضرورتی به هماهنگی با دیگر نهادهای مربوطه نمی‌بینند.
این نقطه ‏ای است که ما اجازه نخواهیم داد متکی بر دستاویز‏های امنیتی-آموزشی نظیر «ستاره‏ دار شدن» جلوی اعتراض جمعی‏مان علیه این اقدامات ضدانسانی گرفته شود. سالِ تحصیلی‏ ای که آغازش برای ما سر فرود آوردن به این قسم بی‏ قانونی‏ ها باشد، معلوم نیست که تا پایان سال برای عبور از درِ ورودی دانشگاه ناگزیر از پرداخت مبلغی تحت عنوان «حق ورود» نباشیم.
پیش‏تر کوشیدند با جدا کردن حیاتِ مشترک ما دانشجویان از یکدیگر ذیل تفکیکِ «شبانه-روزانه»، از امکان اتحاد صنفی‏مان جلوگیری کنند و هر کسی را وادار به سوختن و ساختن با «مشکلات شخصی»اش کنند. این درد اما «درد مشترک» است و تنها با فریاد زدنش دوشادوشِ هم خواهیم توانست از پیش‏روی تعدی به حقوق حقه‏ ‏مان جلوگیری کنیم.
با این تفاسیر به اعتبار بدیهی بودنِ ناممکنی تحصیل در مدت زمانِ سنواتِ اعلام شده از سوی دانشگاه، و نیز متکی بر قوانین بالادستی، اقدام اخیر دانشگاه در خصوص «هزینه‏ ی سنوات تحصیلی دوره‏ ی روزانه» را غیرقانونی دانسته و آن را محکوم می‏کنیم. ما اعلام می‏داریم که تا لغو این قانون ضددانشجویی دست از اعتراض نخواهیم کشید و از کلیه‏ ی توانِ خویش برای مقابله با تعدی به حقوق‏مان استفاده خواهیم کرد.””

شورای صنفی دانشجویان کشور

۲۲ مهر۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی