امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

امروز روز جهانی زنان روستایی است

سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۸ روز پانزدهم اکتبر را روز جهانی زنان روستایی نام‌گذاری کرده‌ است تا یادآور نقش بنیادین زنان و دختران روستایی در پایداری، توسعه، و سلامت زندگی روستایی باشد. این سازمان در بیانیه‌ای که امسال به مناسبت این روز منتشر کرده، با اشاره به نقش حیاتی زنان و دختران روستایی در تاب‌آور کردن زندگی در شرایط تغییرات جهانی آب و هوا خواستار بیشتر مطرح شدن بی‌عدالتی جنسیتی در سطح جهانی و توانمند سازی زنان شد…

 

در بیانیه‌ی این سازمان آمده‌ است: « در ابعاد جهانی، یکی از سه زن شاغل در حوزه‌ کشاورزی و دامپروری مشغول به کار است. زنان در این حوزه به درو و برداشت محصولات حیاتی، تولید مواد غذایی، آب‌کشی و سایر کارهای مهم و سخت به کار گرفته‌ می‌شوند. هشتاد درصد خانوارهای جهانی فاقد آب لوله‌کشی در جهان متکی به کار زنان و دختران در جمع‌آوری آب‌ هستند. زنان روستایی در صف مقدم مبارزه بر علیه خطراتی هستند که منابع کشاورزی و دام‌پروری را تهدید می‌کنند. برای مثال، یک‌چهارم کل اثرات تخریبی بحران‌های آب‌وهوایی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ متوجه بخش کشاورزی و دامپروری در کشورهای درحال‌توسعه بوده و بیشترین تاثیر را بر تامین غذا و پتانسیل‌های تولیدی زنان و دختران روستایی داشته است…»
ضمنا هفته‌ گذشته روزنامه‌ همدلی به مناسبت روز ملی روستا و عشایر مطلبی درباره‌ی وضعیت زنان روستایی در ایران منتشر کرده که خواندن آن توصیه می‌شود. علاوه بر مسئله مرگ خودخواسته‌ زنان روستایی و مطرح شدن آن در تابستان امسال و نیز تبعیض‌های مرسوم همچون محرومیت از تحصیل و سایر خدمات عمومی، فشار اجتماعی از طریق میانجی‌گری ریش‌سفیدان نیز معضل دیگری درباره این زنان است. این مطلب درباره این موضع اشاره کرده است: «در بسیاری از روستاها پدیده‌ای به اسم میانجی‌گری ریش‌سفیدان وجود دارد که در مواقع اختلاف بین زن و مرد، بیشتر از آن که مردان خانواده را تشویق به رعایت حقوق زنان کند، زنان را به سکوت و سازش وادارند. بنابراین بسیای از رسوم و سنت‌های حاکم بر محیط روستا نیز مانند پدیده ریش‌سفیدی و میانجی‌گری نیز آن‌ها را به خاموشی و مدارا دعوت می‌کند.»

منبع: وب‌سایت سازمان ملل

میدان ـ ۲۳ مهر ۱۳۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی