امروز:   بهمن ۸, ۱۳۹۸    

گردهمایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

کمیته اعتصاب زنان برلین به مناسبت  ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت از زنان ۱۶ نوامبر ساعت ۱۴ در میدان « هرمن»  شهر برلین یک گردهمایی برگزار کرد.در این برنامه ۱۸۰ تا ۲۰۰ نفر زن شرکت داشتند.محتوای برنامه را موزیک، اجرای همخوانی سرود نان و رز و سخنرانی های مختلفِ کوتاه و اطلاع بخش به عموم تشکیل داده بود. در این سخنرانی ها به معضلات و خشونت های عمده ای که بر زنان آشکارا و غیر آشکار اعمال می شوند، اشاره داشت:

 

 

***

 

 

*کمیته اعتصاب زنان برلین به مناسبت  ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت از زنان ۱۶ نوامبر ساعت ۱۴ در میدان « هرمن»  شهر برلین یک گردهمایی برگزار کرد.در این برنامه ۱۸۰ تا ۲۰۰ نفر زن شرکت داشتند.

محتوای برنامه را موزیک، اجرای همخوانی سرود نان و رز و سخنرانی های مختلفِ کوتاه و اطلاع بخش به عموم تشکیل داده بود. در این سخنرانی ها به معضلات و خشونت های عمده ای که بر زنان آشکارا و غیر آشکار اعمال می شوند، اشاره داشت:

۱.  به زنانی که بدست شریک زندگی ( سابق) به قتل می رسند. تعداد این زنان از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا هم اکنون در کشور آلمان رسما به  ۱۰۵ نفر رسیده است. البته از آمار زنانی که خارج از محیط زندگی مشترک و خانواده به قتل می رسند اطلاعی در دست نیست و ثبت نشده است. عوامل پدیده ی قتل زنان عبارتند از: زن مایملک  مرد و نیز خشونت در زندگی مشترک امری خصوصی است.

از این رو در بخشی از برنامه به یاد چنین زنانی تراکت هایی از شماره یک تا ۱۰۵ در دست شرکت کننده ها قرار داشت. همچنین برای گرامی داشتن یاد و جای خالی چنین زنانی، کفش های خود را از پا در آورده  و در کنار خود نهاده بودند.

۲.  پاراگراف های  ۲۱۸ و ۲۱۹a مورد انتقاد شدید و تقبیح قرار گرفتند. این قوانین، استقلال نظر و اختیار زنان را بر بدنشان نقض می کنند. به سخنی دیگر سرنوشت جسم زنان بدست خود تعیین نمی شود. در آلمان مشاوره و گفت و گو علنی در خصوص امر سقط جنین تبلیغ محسوب می شود  و قابل تعقیب و مجازات است.

۳. زنان قربانی خشونت  جنسی و جنسیتی نه تنها حمایت نمی شوند بلکه همیشه و در هر شرایطی خودشان مقصر و محکوم هستند. زنان خشونت دیده در رفتار، صحبت کردن، انتخاب زمان، طرز لباس پوشیدن،… به زعم خشونت گران و نیز زن ستیزان مرتکب اشتباه شده اند. به همین دلیل آنها مورد خشونت قرار گرفته اند. نتیجه این است که خشونت گر بجای محکوم شدن و مجازات اعمالش، غیر مسوولانه رها و تفکرِ قربانی مقصر است، متاسفانه حتی بوسیله رسانه ها، ارگانهای قضایی و انتظامی تقویت می شود.

۴. تفکر فرودست انگاری زنان است که مشکل ساختاری در کشور آلمان هم بشمار می رود. این موضوع جلوه ها و نمادهای مختلف خودش را دارد مثل دریافت دستمزد نابرابر با مردان، دستمزد های کم و استثمار بیشتر آنها بویژه در شغل های« زنانه» که بیشتر نیمه وقت، تربیتی و مراقبت از سالمندان هستند. این نگاه زنان را نه مستقل و برابر با مردان، بلکه وابسته به آنها می انگارد.

مثال قابل توجه و در عین حال تازه ای از زن ستیزی، سرکوب و کشتن مردم  روژاوا بویژه زنانش است که برای برابری جنسیتی مبارزه می کند. این حملات و کشتار به عنوان سمبلی از زن ستیزی جامعه ی بین المللی مرد سالار شناخته شده است.

بنابراین جبهه ی مبارزه ی زنان با خشونت تنها محدود به خشونت خانگی نیست، بلکه مبارزه با جنگ افروزی و نظامی گری، استبداد، نژاد پرستی، سرمایه داری نو، اسلام گرایی، بنیاد گرایی و آلودگی محیط زیست را نیز در بر می گیرند.

در این مبارزه ی همه جانبه زنان از آلمان ، روژاوا، ایران، شیلی، افغانستان، اوروگوئه، لبنان و عراق، سودان،.. قرار دارند که در برابر هرگونه تبعیض و بی عدالتی از خود دفاع می کنند و  در اتحاد و همبستگی با یکدیگر برای دستیابی به آزادی و برابری از پا نمی نشینند.

*کمیته اعتصاب زنان برلین از ماه مارس ۲۰۱۹ فعالیت خود را با برگزاری روز جهانی زن در برلین اعلام کرد.

آذین –  سوم آذر ۹۸

 

 

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی