امروز:   بهمن ۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2020
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

دهه ۶۰ و سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸

منیره برادران در گفت‌و‌گو با زمانه هشدار می‌دهد که به فرجام نرسیدن دادخواهی دهه ۶۰ و مجازات آمران و عاملان جنایت‌ها، امکان تکرار فاجعه را به ما گوشزد می‌کند. هرچند به گفته او، بازگشت به دهه نخست جمهوری اسلامی به دلیل تغییر بسیاری از شرایط مادی امکان‌پذیر نیست…

*******

گفت‌و‌گو با منیره برادران

اعتراض‌های آبان ۹۸ پس از گرانی بنزین به سرعت در سرتاسر ایران گسترش یافت. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، تنها «در چهار استان هیچ اتفاقی نیفتاد». سرکوب این گسترده‌ترین اعتراض‌ها پس از انقلاب ۱۳۵۷ اما به همان اندازه شدید بود و بنا به آخرین آمار سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۲۰۸ تن در خیزش آبان ۹۸ کشته شدند. شدت سرکوب از یک سو، و سخنان علی خامنه‌ای در جمع بسیجیان از سوی دیگر، به مقایسه وضعیت فعلی با دهه ۶۰ انجامیده است. رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه ۶ آذر از بسیجیان خواست که همچون دهه ۶۰، کمیته‌های انقلاب را در هر محله را احیا کنند.

«زمانه» درباره شباهت‌های وضعیت کنونی با وضعیت در دهه ۶۰، شدت سرکوب‌ها، و ممکن‌بودن یا نبودن بازگشت به دهه نخست جمهوری اسلامی برای حاکمان با منیره برادران، فعال و نویسنده چپ‌گرا و از زندانیان سیاسی پیشین در دهه ۶۰ گفت‌و‌گو کرد. منیره برادران در گفت‌و‌گو با زمانه هشدار می‌دهد که به فرجام نرسیدن دادخواهی دهه ۶۰ و مجازات آمران و عاملان جنایت‌ها، امکان تکرار فاجعه را به ما گوشزد می‌کند. هر چند به گفته او، بازگشت به دهه نخست جمهوری اسلامی به دلیل تغییر بسیاری از شرایط مادی امکان‌پذیر نیست.
این گفت‌و‌گو را در اینجا بشنوید.

۱۲ آذر ۱۳۹۸

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی