امروز:   فروردین ۱۶, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
آخرین نوشته ها

مادران من کیستند/آنجلا دیویس کیست؟

«آنجلا دیویس»، روشنفکر و فعال سیاسی سوسیالیست و کمونیست سابق است که در عرصه‌هایی از قبیل حقوق شهروندی و حقوق زنان، فقر و صلح، مراقبت‌های درمانی و اصلاح سیستم‌ زندان‌ها فعالیت داشته است.او اکنون، سال‌هاست که به فعالیت‌هایی چون استادی دانشگاه، نویسندگی و مبارزه در جهت اصلاحات بنیادین اجتماعی و سیاسی در راستای منافع اقشار فرودست مشغول است.

 

 

 

***

 

 

مادران من کیستند
📌آنجلا دیویس کیست؟

🔸«آنجلا دیویس»، روشنفکر و فعال سیاسی سوسیالیست و کمونیست سابق است که در عرصه‌هایی از قبیل حقوق شهروندی و حقوق زنان، فقر و صلح، مراقبت‌های درمانی و اصلاح سیستم‌ زندان‌ها فعالیت داشته است.

🔸آنجلا در سال ۱۹۷۰ به جرم فعالیت‌ در راستای حقوق زندانیان دستگیر و به اتهام آدم‌ربایی، توطئه و قتل محاکمه شد و همین دستگیری او را به یک‌باره در مرکز توجه همگان قرار داد. در پی زندانی شدن دیویس به مدت بیش از یک سال، جنبشی جهانی با نام «آنجلا را آزاد کنید» شکل گرفت و پروندۀ او، به نماد سوء استفادۀ نظام عدالت کیفری از قدرت علیه گروه‌های اقلیت تبدیل شد. آنجلا در سال ۱۹۷۲ تبرئه شد و اکنون، سال‌هاست که به فعالیت‌هایی چون استادی دانشگاه، نویسندگی و مبارزه در جهت اصلاحات بنیادین اجتماعی و سیاسی در راستای منافع اقشار فرودست مشغول است.

🔸او در خانواد‌ه‌ای بزرگ شد که مادر و پدرش تحصیلات دانشگاهی داشتند و او از چهار فرزند دیگر خانواده بزرگتر بود. آن‌ها در محله‌ای تفکیک‌نژادی‌شده (محلۀ سیاه‌پوستان) زندگی می‌کردند که به دلیل بمب‌گذاری‌های مکرر گروه کو کلوکس کلن، «Ku Klux Klan»، به تپۀ دینامیتی معروف شده بود.

🔸دیویس در زمان دانشجویی‌اش در سن‌دیه‌گو، با پیوستن به اس.ان.سی.سی(کمیته هماهنگی دانشجویان مخالف خشونت) و بلک پنترز، در جنبش‌های حقوق شهروندی فعال‌تر شده بود. اما هنگامی‌که او در این سازمان‌ها با شوونیسم مردانه مواجه شد، ضمن اعلام انزجار از این رفتارها فعالیت‌هایش را در گروهی انشعابی و تماماً سیاه‌پوست از حزب کمونیست لس‌آنجلس ادامه می‌داد.

🔸آنجلا به حمایت از سه زندانی زندان سولداد که درصدد بودند یک گروه مارکسیستی در میان زندانیان سامان دهند و غالباً از سوی مقامات زندان مورد تعرض قرار می‌گرفتند اعتراضاتی ترتیب داد، برای حمایت از آن‌ها کمک مالی جمع‌آوری کرد و با سخنرانی در ملأ عام خواستار آزادی آنان ‌شد.

🔸دیویس مقاله‌ها، رساله‌ها و کتاب‌های متعددی از جمله یک خودزندگی‌نامه‌ نوشت و چندین کتاب در مورد زنان و فمینیسم (که مهم‌ترین آن‌ها کتاب «زنان، نژاد و طبقه» چاپ سال ۱۹۸۱ است) و اصلاحات بنیادین زندان‌ها منتشر کرده است.

برگردان: سیمین فروهر -بیدارزنی

۸ بهمن ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی