امروز:   مرداد ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

زنانه شدن فقر در جهان

هم‌اکنون میزان اشتغال زنان بیش از هر زمان دیگری است، اما آمارها همچنان فاصلهء قابل توجهی را بین زنان و مردان در زمینهء میزان ایمنی محیط کار، نرخ دستمزدها و سطح تحصیلات نشان می‌دهند. در گزارش جدیدی که توسط سازمان جهانی کار به مناسبت روز جهانی زن منتشر شد از این تفاوت‌ها با عنوان «زنانه شدن فقر شاغلان» نام برده شده‌ است.

**************************

روند اشتغال جهانی زنان در سال ۲۰۰۷ – زنانه شدن فقر در جهان
ترجمه: زهرا عمرانی

هم‌اکنون میزان اشتغال زنان بیش از هر زمان دیگری است، اما آمارها همچنان فاصلهء قابل توجهی را بین زنان و مردان در زمینهء میزان ایمنی محیط کار، نرخ دستمزدها و سطح تحصیلات نشان می‌دهند. در گزارش جدیدی که توسط سازمان جهانی کار به مناسبت روز جهانی زن منتشر شد از این تفاوت‌ها با عنوان «زنانه شدن فقر شاغلان» نام برده شده‌ است.

بر اساس «خلاصهء گزارش روند اشتغال جهانی زنان – ۲۰۰۷» هم‌اکنون تعداد زنان شاغل (زنانی که در حال حاضر به کاری مشغول یا در جست‌وجو‌ی کار هستند) به بالاترین میزان خود طی سال‌های اخیر رسیده‌ است. طبق محاسبات سازمان جهانی کار در سال ۲۰۰۶، ۲/۱ میلیارد نفر از ۹/۲ میلیارد شاغل در جهان زن بوده‌اند.

بر اساس همان‌گزارش هم‌اکنون تعداد بیش‌تری از زنان ۸۸/۸۱ میلیون نفر) نسبت به گذشته بیکار هستند و از همین‌رو به کارهای کم بهره در بخش‌های کشاورزی و خدمات روی آورده و حاضر هستند در قبال انجام کاری هم‌سان با مردان، وجه کم‌تری دریافت کنند. ILO همچنین گفته است سن شروع به‌کار برای زنان شاغل یا در جست‌وجوی کار نه تنها افزایش نیافته بلکه در برخی مناطق کاهش نیز داشته است.

به گفتهء مدیر ILO «با وجود برخی پیشرفت‌ها، همچنان زنان زیادی به کارهای کم‌درآمد و غالبا تحت مشاغل غیررسمی اشتغال دارند به نحوی که از حمایت‌های مناسب قانونی و پوشش‌های اجتماعی و امنیت کاری برخوردار نیستند.»

این گزارش می‌افزاید: «با خلق فرصت‌های کاری مناسب باید شانس کار کردن در شرایط امن و انسانی به زنان داده شود تا از این طریق بتوانند خود و خانواده‌هایشان را از فقر نجات دهند. در غیر این صورت، فرآیند زنانه شدن فقر همچنان ادامه یافته و به نسل بعد منتقل خواهد شد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که امروزه تعداد زنان شاغلی که حقوق یا دستمزدبگیر هستند ۹۹/۴۷ درصد) به کل زنان شاغل نسبت به ۱۰ سال گذشته ۹۹/۴۲ درصد) افزایش یافته است.

این گزارش می‌افزاید«هرچه ناحیه فقیرتر باشد، احتمال این‌که زنان بی‌چشمداشت مادی یا با حقوق بسیار کم تنها به‌عنوان عضوی از خانواده کار کنند، بیش‌تر است.»

گذار از مرحلهء کار کردن به مثابهء عضوی از خانواده و بدون دستمزد یا دستمزد بسیار کم به مرحلهء حقوق یا دستمزدبگیری برای زنان، گذاری بسیار پر اهمیت به سوی آزادی و عزت نفس است. با این وجود در مناطق فقیر جهان، نسبت زنانی که به عنوان عضوی از خانواده کار می‌کنند به کل زنان شاغل، همچنان از مردان بسیار بالاتر است و احتمال این‌که زنان دستمزد یا حقوق بگیرند، کم‌تر است.

در جنوب صحرای آفریقا، مانند جنوب شرقی آسیا، از هر ۱۰ زن شاغل چهار نفر از آنان به عنوان عضوی از خانواده کار می‌کنند، حال آن‌که در این مناطق میزان مردانی که به عنوان عضوی از خانواده کار می‌کنند دو نفر از ۱۰ نفر است. در جنوب آسیا شش نفر از ۱۰ زن شاغل در سری زنانی که به عنوان فردی از خانواده کار می‌کنند به شمار می‌آیند، اما در این مناطق نیز همچنان تعداد مردان دارای این وضعیت دو نفر از ۱۰ نفر است. در خاورمیانه و شمال آفریقا این نسبت برابر است با سه نفر از ۱۰ زن و یک نفر از ۱۰ مرد.

در گزارش قبلی «روند جهانی اشتغال زنان – ۲۰۰۴»، زنان شاغل فقیر حدود ۶۰ درصد شاغلان فقیر جهان برآورد شده بودند، شاغلان فقیر عبارتند از افرادی که کار می‌کنند، اما درآمد کافی برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان را ندارند و درآمد آنان کم‌تر از یک دلار برای هر فرد در روز است. بر اساس گزارش جدید ILO هم اکنون نیز شرایط تغییر قابل ملاحظه‌ای نیافته ‌است.

بنا به برآورد ILO در سال ۲۰۰۶ همچنان بیکاری زنان نسبت به مردان بیش‌تر بوده‌است. بر این اساس نرخ بیکاری زنان ۶/۹ درصد و نرخ بیکاری مردان ۱/۶ درصد بوده است.

جمعیت فعال اقتصادی – که نمایانگر میزان بهره ‌بردن اقتصاد از پتانسیل‌های بالقوهء بهره‌وری در جمعیت دارای سن اشتغال است – برای زنان نسبت به مردان بسیار کم‌تر است به‌ طوری که تنها نیمی از زنان در سن کار (بالای ۱۵ سال) شاغل هستند، حال آن‌که بیش از ۷۰ درصد مردان بالای ۱۵ سال شاغل هستند. عدم تعادل جنسیتی در جمعیت فعال اقتصادی، در خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار قابل توجه است در این مناطق تنها کمی بیش از دو از ۱۰ زن در سن اشتغال کار می‌کنند، در مورد مردان این نسبت برابر با هفت به ۱۰ است.

این گزارش می‌افزاید: «در دههء گذشته، فاصلهء میان زنان و مردان در جمعیت فعال اقتصادی در تمام مناطق کاهش یافته به استثنای آسیای شرقی و جنوب صحرای آفریقا که این میزان همچنان بی‌تغییر باقی مانده است.»

بر اساس این گزارش تفاوت در میزان دستمزدها همچنان وجود دارد به نحوی که در اکثر مناطق و بیش‌تر مشاغل، زنان برای انجام کار یکسان دستمزد کم‌تری نسبت به مردان دریافت می‌کنند اما همچنان شواهدی وجود دارد مبنی بر این‌که جهانی شدن می‌تواند سبب کاهش یا از بین رفتن اختلاف دستمزدها در برخی مشاغل باشد.

بر اساس بررسی انجام شده دربارهء داده‌های موجود در شش گروه شغلی متفاوت، در بیش‌تر کسب و کارها، زنان در حدود ۹۰ درصد (یا کم‌تر) از دستمزد همکار مرد خود را دریافت می‌کنند. حتی در مشاغلی که به عنوان مشاغل زنانه شناخته می‌شوند، مانند پرستاری و معلمی نابرابری دستمزد وجود دارد.از طرفی هرچند زنان جوان اکنون نسبت به ۱۰ سال گذشته، امکانات بیش‌تری برای سوادآموزی دارند، اما همچنان دسترسی به امکانات تحصیلی برابر با مردان، در بسیاری از مناطق میسر نیست. به علاوه ۶۰ درصد از خروجی‌های مدارس دختران هستند، آن‌ها اغلب ناچارند برای کمک به مادرانشان در خانه یا کار، ترک تحصیل کنند.

موانعی که برای دختران حتی در زمینه به اتمام رساندن دورهء دبستان وجود دارد، شانس آنان را نسبت به شکل دادن به آینده‌شان محدود می‌کند.

یافته‌های گزارش امسال «روند اشتغال جهانی زنان» تا حدودی امیدوارکننده است، چراکه گویای آن است که اختلاف جنسیتی (هرچند با آهنگی کند) کاهش یافته است.

این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که «ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و کافی برای زنان امکان‌پذیر است، اما سیاستگذاران باید علاوه بر قراردادن مساله اشتغال در مرکز سیاست‌های اجتماعی – اقتصادی، نسبت به شناسایی چالش‌‌های کاری مقابل زنان نیز بکوشند تا بتوانند پاسخ‌هایی در خور به نیازهای خاص زنان ارایه دهند.»

منبع:www.ilo.org

روزنامه سرمایه
پانزده شهریور ماه ۱۳۸۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی