امروز:   مرداد ۲, ۱۳۹۸    

نخستین فرماندار زن در افغانستان آغاز به کار کرد

سایره شکیب سادات به‌عنوان نخستین زن فرماندار در افغانستان انتخاب شد و نخستین روز کاری خود را پس از سخنرانی در حضور صدها تن از مردم آغاز کرد. وی پس از سپری کردن یک مرحله رقابتی که سه ماه را در بر گرفت موفق شد از میان چندین نامزد پیشی بگیرد و به‌عنوان فرماندار منطقه خواجه دوکوه ولایت جوزجان انتخاب شود

*****

سایره شکیب سادات به‌عنوان نخستین زن فرماندار در افغانستان انتخاب شد و نخستین روز کاری خود را پس از سخنرانی در حضور صدها تن از مردم آغاز کرد.

سایره شکیب سادات پس از سپری کردن یک مرحله رقابتی که سه ماه را در بر گرفت موفق شد از میان چندین نامزد پیشی بگیرد و به‌عنوان فرماندار منطقه خواجه دوکوه ولایت جوزجان انتخاب شود.

وی که پیشینه عضویت در جنبش ملی به رهبری ژنرال دوستم را دارد، امروز سه‌شنبه سوم بهمن‌ماه از سوی نماینده حکومت محلی به مردم معرفی شد.

شکیب سادات در سخنرانی خود در گردهمایی صدها تن از مردم خواجه دوکوه وضعیت این شهرستان را تأسف‌بار خواند.

وی گفت برای ارائه خدمات بهتر به مردم، بر بازسازی امور زیربنایی، آموزش و پرورش و دفاع از حقوق زنان تمرکز خواهد کرد.

در حال حاضر افزون بر ده‌ها زن که به نمایندگی از ولایت‌های مختلف در شورای ملی این کشور حضور دارند، شماری از زنان در سمت‌های اجرایی این ولایت‌ها نیز کار می‌کنند

سایره شکیب سادات که ۴۸ ساله است گفت ۱۱ سال پیش شوهر خود را در نبرد با طالبان از دست داده است و رنج مردم را به درستی درک می‌کند.

شکیب سادات در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه جوزجان تحصیلات خود را به پایان رسانده، چند سال معلم بوده است و تجربه کار در وزارت امور خارجه و وزارت دولت در امور پارلمانی را دارد.

عبدالرحمان محمودی، معاون والی جوزجان در مراسم معرفی خانم سادات گفت طبق قانون افغانستان زنان از حقوق برابر با مردان برخوردارند و شرکت آنان در امور مختلف حیاتی است.

وی ابراز امیدواری کرد که زنان بتوانند از حقوق خود دفاع کنند و زمینه کاری زنان در اداره‌های مختلف دولتی به‌ویژه در پست‌های مهم توسعه یابد.

در بیش از ۱۰ سال پس از سقوط طالبان، فرصت‌های کاری در سطوح مختلف برای زنان فراهم شده است و در حال حاضر افزون بر ده‌ها زن که به نمایندگی از ولایت‌های مختلف در شورای ملی این کشور حضور دارند، شماری از زنان در سمت‌های اجرایی این ولایت‌ها نیز کار می‌کنند.

در حال حاضر حسن بانو غضنفر و آمنه افضلی دو عضو کابینه دولت افغانستان هستند و حبیبه سرابی و عذرا جعفری نیز به‌عنوان والی بامیان و شهردار نیلی مرکز ولایت دایکندی برگزیده شده‌اند.

روشنا خالد، سخنگوی والی پروان و ماربا بشیر دادستان ولایت هرات، دو بانوی دیگری هستند که در سمت‌های مهم دولتی کار می‌کنند.

رادیو زمانه ـ ۴ بهمن ۱۳۹۱

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی