امروز:   مهر ۳, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
سپتامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« آگوست    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

زنان کارگر و زحمتکش، اولین قربانیان سیاست نولیبرالی


زنان کارگر و زحمتکش کشور ما از اولین قربانیان سیاست نولیبرالی اند. آنان همواره در صف نخست اخراج ها و تعدیل نیروی انسانی قرار داشته و به کمک قوانین رنگارنگ رژیم که ظاهری فریبنده و حمایت گرانه دارند، هرچه بیشتر به ورطه فقر و صف عظیم بیکاران رانده میشوند. قوانینی مانند کاهش ساعات کار زنان یا افزایش مرخصی زایمان نمونه های بارز این قوانین زن ستیزانه هستند که با نهادینه کردن تبعیض جنسیتی در کنار تبعیض طبقاتی و عدم تامین امنیت شغلی، زندگی زنان زحمتکش و کارگر را مورد تهدید جدی قرار داده است. /

*****
زنان کارگر و زحمتکش کشور ما از اولین قربانیان سیاست نولیبرالی اند. آنان همواره در صف نخست اخراج ها و تعدیل نیروی انسانی قرار داشته و به کمک قوانین رنگارنگ رژیم که ظاهری فریبنده و حمایت گرانه دارند، هرچه بیشتر به ورطه فقر و صف عظیم بیکاران رانده میشوند. قوانینی مانند کاهش ساعات کار زنان یا افزایش مرخصی زایمان نمونه های بارز این قوانین زن ستیزانه هستند که با نهادینه کردن تبعیض جنسیتی در کنار تبعیض طبقاتی و عدم تامین امنیت شغلی، زندگی زنان زحمتکش و کارگر را مورد تهدید جدی قرار میدهد. بسیاری از آنان در کارگاههای کمتر از ده نفر کار می کنند. و این کارگاه ها زیر پوشش قانون کار نیستند. در اغلب مراکز کارگری از مرخصی زایمان خبری نیست یا پس از زایمان دیگر از کار خبری نیست . مشکلات و مصائب زنان کارگر یا سرپرست خانوار بی شمار است . دو نمونه آن را که در سایت ایلنا آمده است برای خوانندگان عزیز ما زنان درج می کنیم که مشتی است نمونه خروار:

خبر اول:

یک کارشناس کارگری گفت: قانون فعلی اشتغال زنان ضمانت اجرایی ندارد و همین امر باعث شده زنان باردار پس از زایمان به سادگی اخراج شوند.

«علیرضا حیدری» در خصوص مرخصی زایمان زنان شاغل به خبرنگار ایلنا در تشریح جزئیات قانون کار زنان گفت: طبق قانون کارفرما مکلف است برای زنان شاغل دارای فرزند زیر دو سال ساعت شیردهی اختصاص دهد و مهدکودک فرزندان زیر ۶ سال را فراهم نماید.

وی بابیان اینکه به موجب همین قانون کافرما باید به کارگران زن و مرد دارای فرزند معادل ۱۰ درصد حداقل دستمزد حق اولاد پرداخت کند، گفت: با این حال عدم ضمانت اجرایی این قانون در سایه شرایط نامطلوب بازار کار نه‌تنها منجر به نادیده گرفتن رعایت این حقوق از سوی کارفرمایان که حتی باعث اخراج کارگران زن دارای فرزند شده است.

وی شرایط فعلی بازار کار به زیان زنان و به ویژه زنان دارای فرزند دانست و افزود: کارفرمایان عمدتا از بکارگیری زنان متاهل سر باز می زنند و با توجه به جمعیت زیاد زنان مجرد بیکار مشکلی از بابت استخدام نیروی کار نخواهند داشت.

حیدری طرح افزایش مرخصی زایمان را خطری جدی برای زنان کارگر عنوان کرد و افزود: مهمترین مشکل این طرح و همچنین قوانین فعلی کار عدم ضمانت اجرایی است.

قوانین فعلی تنها کارفرما را مکلف به تامین برخی شرایط برای کارگران زن کرده اما هیچ ضمانت اجرایی در این مورد اندیشیده نشده است. افزایش مرخصی زایمان زنان بدون پیش بینی ضمانت اجرایی برای کارفرما وضعیت شغلی زنان کارگر را بدتر خواهد کرد.

وی موقت بودن قرارداد کارگران زن را مهمترین پشتوانه کارفرمایان برای اخراج نیروهای کار اعلام کرد و گفت: قرارداد موقت دست کارفرما را باز می گذارد تا هر زمان که موعد قرارداد به اتمام رسید بدون هیچ دلیلی عذر کارگر را بخواهد و درچنین حالتی تنها راه امرار معاش برای کارگر زن استفاده از بیمه بیکاری است.

این کارشناس کارگری بابیان اینکه انعقاد قراردادهای موقت‌کار امروز به شیوه ای رایج برای استخدام کارگران تبدیل شده است تصریح کرد: قرارداد موقت محدودیت زمانی ندارد و حتی اعتبار موقت این قراردادها به یک ماه‌هم کاهش یافته است.

به گفته حیدری هرچند معمولا در قرارداد کار هیچ کارگر زنی مسئله به ازدواج و بچه‌دار شدن به عنوان یکی از نکات فسخ قرارداد اشاره نشده است اما بیشتر کارفرمایان در هنگام استخدام کارگران زن این مسئله را به صورت شفاهی مطرح می‌کنند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل بیشتر کارگران زنی زایمان کرده، دارای فرزند و یا ازدواج کرده به دلایل دیگری چون غیبت و اتمام قرار داد کار اخراج می شوند. ( ایلنا / ۲۸ فروردین / ۱۳۹۳)

خبر دوم :

دبیر اتحادیه زنان کارگر شهرستان‌های لامرد و مهر با اشاره به مشکلات زنان کارگر این دو شهرستان گفت: بسیاری از زنان کارگری که در بازار و کارگاه‌های کوچک خانگی مشغول به کار هستند علاوه بر محروم بودن از حداقل حقوق قانون کار نیز بیمه و سایر مزایای قانونی خود را دریافت نمی‌کنند.

نجمه کیمیایی با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا در شیراز گفت: فاصله مکانی زیاد زنان روستا تا شهر، نبود فرصت‌های شغلی مناسب و فقدان زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعالیت‌های اجتماعی زنان در این شهرستان‌های صنعتی مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

وی افزود: از آنجا که در مناطق روستایی شهرستان مهر کاری مناسب حال زنان وجود ندارد، بسیاری از زنان این منطقه برای تامین نیاز مالی خانواده همراه مردان به کارهای سخت کشاورزی مشغول هستند.

کیمیایی افزود: بر اساس آمار دریافتی از سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای ذیربط، تعداد زنان کارگر این منطقه بالغ بر ۲۰۰۰ نفر است که از این تعداد ۸۰۰ نفر عضو اتحادیه زنان کارگر هستند.

این فعال کارگری، شناسایی بانوان نخبه و کارآفرین را ظرفیتی مهم برای ایجاد اشتغال زنان در شهرستان‌های صنعتی لامرد و مهر عنوان کرد و ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از ظرفیت بخش خصوصی برای تحقق توسعه فرهنگ کار آفرینی و ایجاد اشتغال بانوان استفاده کنند.( ایلنا – ۲۷ فروردین ۱۳۹۳

مازنان – ۲۸ فروردین / ۱۳۹۳

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی