امروز:   دی ۲۷, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
ژانویه 2019
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

جرم انگاری سقط جنین خشونت علیه زنان است

janin-160815نهاد های حقوق بشری در سال ۲۰۱۴ تصریح و اعلام کرد که جرم دانستنِ استفاده از خدمات بهداشت و سلامت که مختص زنان است و مقررات تنبیهی علیه زنانی که اقدام به سقط جنین می کنند، تبعیض علیه زنان شمرده می شود. از این رو آسیب های جسمانی و روانی و مرگ  زنان در اثر عدم دسترسی به سقط ایمن  و پیشگیری از بارداری  خشونت حکومتی درابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی علیه زنان ایران است

 

***

 

ما زنان ـ طی ده روز گذشته دو بار از نوزاد رها شده در خیابان  یکی در بادرود و دیگری در میبد، رسانه ها خبر دادند.  حول و حوش نوزاد یک روزه در بادرود، نظرهای متفاوتی در شبکه های اجتماعی در خصوص عملکرد مادر نوزاد در گرفت؛ از تقبیح و سرزنش و «حیوان صفتی» و نیز لیاقتی «پایین تر از حیوان»، نثار مادر درمانده و مستاصل گرفته تا دلسوزی، انتقاد و بالاخره نیز اعتراض به حکومت مردسالار ایران در خصوص عدم دسترسی زنان به اطلاعات و امکانات پیشگیری از بارداری.

اگر بپذیریم که اصولا هیچ مادری نه تنها حاضر به رها کردن فرزند خود نیست بلکه به سختی نیز راضی به سقط جنین است، آنگاه می توانیم نگاه واقع بینانه تری به علل رویدادها و مشکلات این چنینی داشته باشیم.

احتمالا برخی از ما درمیان نزدیکان و بستگان، آشنایان و همسایگان خود کم تا بیش دیده یا شنیده باشیم که زنان به چه روش های ابتدایی و غیر پزشکی و نیز پزشکی و درمانی متوسل می شوند تا یک بار یا بیشتر بارداری های ناخواسته خود را پایان دهند؛ برغم آسیب های جسمی و روانی غیر جبرانی که در این زمان و حتی بعد از سقط جنین احتمالا مثل عفونت و نازایی متحمل می شوند.

ابتدایی ترین و عقب افتاده ترین شیوه هایی که وجود داشته اند: ضربه و مشت محکم زدن به شکم؛ درخواست از فرزندان کوچک برای جست و خیز زدن بر روی شکم؛ از بلندی های غیر متعارف پریدن؛ تعمدی اجسام سنگین بلند کردن، فروکردن اشیای تیز و برنده و استعمال قرص آسپیرین در  رحم، متوسل شدن به خوردن  داروهای شیمیایی و گیاهی پیشنهادی اطرافیان، تزریق هر دارویی حتی از تاریخ مصرف گذشته یا مخصوص سقط جنین حیوانات که باز هم با قیمت های گزافی تهیه می شوند؛ روش هایی که گروهی از زنان بی توجه به عواقب آن، حتی به قیمت صدمه زدن به خود، آماده ی سقط جنین به هر شکل آن هستند. بعضا زنانی نیز در صورت ناموفق شدن در عمل سقط، به بارداری بشکل پنهان ادامه داده و بعد از زایمان نوزاد خود را در بیمارستان یا در گذرگاه ها رها می کنند.

اما زنانی که توان مالی دارند خود را به دست پزشکانی می سپارند که پول کلانی از ۷۰۰ هزار تا دو میلیون تومان درخواست می کنند و کار را در مطب های پنهانی، زیر زمینی و برخا غیر بهداشتی تا مجهز و مدرن انجام می دهند. البته کنترل و حسابگری از سوی مریض و همچنین ماموران قانون دشوار و حتی غیرممکن است. اگر ماموران هم متوجه شوند به نحوی با رشوه سکوت می کنند. در مواردی کسانی که سقط جنین غیرقانونی نیز با پول های کلان انجام دادند، قادر به دوباره بارداری نبودند و امکان پیگیری قانونی هم نداشتند. این شرایط حتا سخت تر است وقتی متقاضی زنی باشد که در روابطی بدور از اطلاع خانواده در صیغه یا روابط خارج ازدواج، و یا در شرف جدایی از همسر خود، باردار است. در اینصورت امکان پیگیری قانونی در صورت بروز مشکلات جسمانی مثل نازایی و عفونت مقدور نیست. اگرچه در کل بعضی پزشکان دست اندرکار سقط جنین غیرقانونی معتقدند که صرف نظر از نیاز به چنین درآمدی، در واقع این کار برای کمک به افرادی است که مشکل دارند دوباره به زندگی عادی برگردند.

دو دسته عمده ترکیب سنی متقاضیان سقط جنین را تشکیل می دهند. دسته ای بین ۱۸ تا ۲۵ سال هستند که در باره استفاده از لوازم بهداشتی جلوگیری کننده به دلیل عدم Family Planning in Vietnamفرهنگسازی در این رابطه بی اطلاع هستند. دسته دیگر زنان متاهل ۲۹ تا ۳۵ سال هستند که بدلیل شرایط بد اقتصادی توانایی نگه داری و پرورش کودک دیگری را ندارند.

برغم دلایل و مشکلات سقط جنین غیر قانونی و عواقب آن که موجب چه فاجعه های انسانی است، عمدتا سیاست ورزان افزایش جمعیت به سردمداری ولی فقیه هستند که بدون توجه به شرایط جامعه و امکانات، برطبل «باروری بیشتر و جرم بودن سقط جنین» می کوبند. بطور مثال روز سه شنبه سوم آذر معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای انقلاب فرهنکی در « در همایش تبیین سیاست جمعیت» می گوید که نرخ باروری هم اکنون بالاتر از نرخ باروری ۱٫۸ در  سال ۹۰ است ولی باید آن را به ۲٫۵ رساند. این در حالی است که از سوی همین مقام مسوول نیز در ادامه طرح می شود که آمار طلاق سه برابر و در عین حال سن و آمار ازدواج کم شده، بحران اشتغال و تغییر نگاه باروری تاثیرهای خود را در نرخ باروری داشته است. از سوی دیگر طی گزارشی داریم که سقط های غیر قانونی  از علل مهم مرگ  مادران است. این عمل ها در محل های غیر ایمن و غیر بهداشتی انجام می شود که عوارض خطرناک مثل خونریزی های شدید و سوراخ شدن رحم را بدنبال دارد که سپس منتهی به برداشتن رحم می شود.

abortion-sign-در ایران بخاطرسیاست «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» زنان از دسترسی به اطلاعات و روش های پیشگیری از بارداری و سقط جنین محروم هستند. تصمیم و انتخاب بارداری به عهده خود زنان نیست بلکه بیش از هرچیز و اساسا ساختاری و  وابسته به حکم حکومتی است. در حالیکه «کنوانسیون رفع خشونت علیه زنان»، حق تصمیم زنان در مورد بدنشان، تعداد فرزندان و فاصله بین آنها و دسترسی به اطلاعات در زمینه پیشگیری از بارداری را تضمین و تصریح می کند . علاوه برآن احترام گذاشتن، حمایت کردن و اجرای مفاد مربوط به مسائل پیشگیری از بارداری از تعهدات سیاسی دولت ها در «کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه» نسبت به زنان جامعه است.

قابل تاکید است که کمیته «رفع هر گونه تبعیض علیه زنان » در خصوص جرم زدایی از سقط جنین و رفع هرگونه مجازات در سال ۲۰۱۴ تصریح  و اعلام کرد که جرم دانستنِ استفاده از خدمات بهداشت و سلامت که مختص زنان است و مقررات تنبیهی علیه زنانی که اقدام به سقط جنین می کنند، تبعیض علیه زنان شمرده می شود. از این رو آسیب های جسمانی و روانی و مرگ زنان در اثر عدم دسترسی به سقط جنین ایمن و تمهیدات پیشگیری از بارداری و نیز محرومیت  از مادری، خشونت حکومتی و ساختاری درابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی علیه زنان ایران است.

منابع استفاده شده:

ـ پیدا شدن یک نوزاد یک روزه کنار جاده  در بادرود از هرانا

ـ پیدا شدن نوزادی در میبد و پس از ۲۰ روز هایی از هرانا

ـ نرخ باروری در کشور ۱٫۸ است از مهرخانه

ـ سقط های غیرقانونی و غیر ایمن از علل مهم مرگ مادران از مهرخانه

ـ پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده از بیدارزنی

ـ افزایش سقط های غیر قانونی از سر فقر و بیکاری از  اخبار روز

ـ سقط جنین از بیدار زنی

ـ گزارش از یک مرکز غیر قانونی سقط جنین از گویا

۷ آذر ۱۳۹۴

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی