امروز:   خرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2019
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
آخرین نوشته ها

هدف پنجم توسعه پایدار سازمان ملل: رسیدن به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

unwomen_logo-900x300با در نظر گرفتن بسیاری از اهداف توسعه پایدار که برابری و توانمندسازی زنان را دنبال می کنند، زنان هم به عنوان هدف و هم بخشی از راه حل نقشی‌ حیاتی در رسیدن به این اهداف دارند. هدف پنجم به طور خاص به رسیدن به این برابری اختصاص داده شده است../

*****

“اهداف توسعه پایدار” سازمان ملل ایجاد تغییر در مسیر قرن بیست و یکم و پرداختن به چالش‌های کلیدی مانند فقر، نابرابری و خشونت علیه زنان است. توانمندسازی زنان یک پیش شرط برای این امر است.

با در نظر گرفتن بسیاری از اهداف توسعه پایدار که برابری و توانمندسازی زنان را دنبال می کنند، زنان هم به عنوان هدف و هم بخشی از راه حل نقشی‌ حیاتی در رسیدن به این اهداف دارند. هدف پنجم به طور خاص به رسیدن به این برابری اختصاص داده شده است.
برای تضمین حقوق زنان در دنیا نیاز به تغیرات حقوقی و قانونی‌ عمیق است. ۱۴۳ کشور تا سال ۲۰۱۴ برابری بین زن و مرد در قانون اساسی کشورشان را تضمین کرده‌اند، در حالی‌ که ۵۲ کشور دیگر این قدم را هنوز برنداشته اند. در بسیاری از ملت‌ها، تبعیض جنسیتی هنوز در نظام اجتماع و حقوقی تنیده شده است.

اختلافات فاحش جنسیتی در عرصه اقتصادی و سیاسی باقی‌ مانده است. در حالی‌ که پیشرفت‌هایی‌ در طول دهه‌های اخیر حاصل شده، در سطح جهانی‌ یک زن در بازار کار همچنان ۲۴ درصد کمتر از مردان درآمد دارد. تا آگوست ۲۰۱۵، تنها ۲۲ درصد از تمام مجالس قانون‌گذاری دنیا از زنان تشکیل شده بودند، که بیان‌گر یک رشد کند ۱۱.۳ درصدی از سال ۱۹۹۵ است.
در این بین خشونت علیه زنان بیماری همه‌گیر و گریبانگیر تمامی کشورهاست، حتی آن‌هایی که در بخش‌های دیگر بیشترین پیشرفت را داشته‌اند. در سراسر جهان، ۳۵ درصد از زنان خشونت فیزیکی‌ و یا خشونت جنسی‌ را از طرف شریک جنسی‌ و یا غیرشریک جنسیشان تجربه می‌کنند. شاخه زنان سازمان ملل همراه بسیاری از فعالان جهانی‌ سعی کردند توجه به این نکته را جلب کنند که رسیدگی به مسالهٔ خشونت در اهداف توسعه هزاره به چشم نمی‌خورد.

زنان حق دارند که از برابری در همه زمینه‌ها برخوردار شوند. این امر باید در سراسر سیستم حقوقی مورد توجه قرار گیرد، هم در قوانین هم در طرح‌های اجرایی، شامل اقدامات پیش‌گیرانه مانند سهمیه‌بندی. از آن‌جایی که همهٔ قسمت‌های زندگی‌ به برابری جنسیتی ارتباط دارد، کوشش‌های بسیاری باید صورت گیرد تا ریشه تبعیض جنسیتی را در هر جا که ظاهر می‌شوند خشکاند.

شاخه زنان سازمان ملل برای توانمندسازی زنان و دختران در همهٔ برنامه‌های این سازمان کار می‌کند. پیشرفت در مشارکت سیاسی زنان و دستیابی به موقعیت‌های تصمیم‌گیری، همچنین توانمندسازی اقتصادی دو هدف اصلی‌ این نهاد هستند. شاخه زنان سازمان ملل از زنان بیشتری حمایت می‌کنند تا به دفاتر سیاسی بروند و رای بدهند. ما به زنان برای تضمین شغل مناسب، جمع‌آوری اموال و تاثیرگذاری بر سازمان‌ها و سیاست‌های عمومی‌ کمک می‌کنیم، در حالی‌ که تاکید داریم که نیاز به شناسایی کارهای سنگین بی‌دستمزد که بار آن بر دوش زنان است و کاهش این سنگینی با توزیع مجدد این کارها بین زن و مرد داریم. ما نقش زنان در جایگاه‌های رهبری در اقدامات انسان‌دوستانه را ترویج می‌کنیم: از جمله این اقدامات جلوگیری از جنگ، و تلاش برای تضمین صلح و امنیت جهانی‌ است. ما مدافع پایان دادن به خشونت، افزایش آگاهی‌ از پیامد‌های آن و افزایش تلاش‌ برای جلوگیری (از خشونت) و پاسخ (به آن) هستیم: از جمله تضمین حقوق زنان مبتلا به ویروس اچ‌ آی‌ وی. ما همچنین تلاش می‌کنیم تا نیاز‌ها و خواست‌های زنان و دختران در برنامه ریزی‌ها و بودجه‌بندی دولت‌ها منعکس شوند و دولت‌ها در تعامل با مردان و پسران، آنها را تشویق کنند که قهرمانان برابری جنسیتی باشند که کمپین «He for She» یکی از آنهاست.
منیع: شاخه زنان سازمان ملل
فمینیسم روزمره – ۲۱ مرداد / ۱۳۹۵

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی