امروز:   اسفند ۱, ۱۳۹۸    

ترامپ فرمان انرژی‌های پاک اوباما را لغو کرد

38174840_303دونالد ترامپ فرمان کاهش گازهای گلخانه‌ای اوباما را لغو و فرمان جدیدی را امضا کرد. گروه‌های زیست محیطی تهدید کرده‌اند که علیه این فرمان شکایت خواهند کرد../

*****

در زمانی که بیشتر کشورهای دنیا تصمیم گرفته‌اند از نیروگاه‌های ذغال سنگی فاصله گرفته و به سمت انرژی‌های پاک حرکت کنند، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در حرکتی خلاف جهت آب، فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن صنایع مربوط به ذغال سنگ تقویت می‌شوند.

بعدازظهر سه‌شنبه ۲۸ مارس (۸ فروردین) رئیس‌جمهوری آمریکا در محل اداره محیط زیست واقع در واشنگتن، فرمان اجرایی مربوط به اقلیم و آب و هوا را امضا کرد. او گفت با این فرمان جدید می‌خواهد به “جنگ علیه ذغال سنگ” پایان دهد.

این فرمان جدید در حقیقت مقابل فرمان “برنامه انرژی پاک” اوباماست که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود. بر اساس این برنامه می‌بایست در سراسر آمریکا راه‌هایی مشخص برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در بخش تولید انرژی تعیین شود. این برنامه اما هرگز به مرحله اجرایی نرسید چرا که در بسیاری از ایالت‌های آمریکا علیه ان شکایت شد.

ترامپ اما در فرمان جدیدش به اداره محیط زیست آمریکا دستور داده که یک طرح جدید برای تولید انرژی تهیه کند که جانشین برنامه قبلی اوباما شود. هدف اصلی نیز در این برنامه این خواهد بود که صنایع وابسته به انرژی ذغالی با روش‌های جدید نوسازی و تقویت شوند.

این در حالی است که طرح اوباما بستن تعداد زیادی از نیروگاه‌های ذغال سنگ بود. او پیش‌بینی کرده بود که تا سال ۲۰۳۰، تولید دی‌اکسید کربن ناشی از این نیروگاه‌ها تا ۳۲ درصد میزان این تولید در سال ۲۰۰۵ کاهش پیدا کند. در مقابل می‌بایست جایگزین‌های نوین سوخت‌های فسیلی افزایش یابند.

در حقیقت اوباما با این برنامه قصد داشت مسئولیت آمریکا در قبال معاهده اقلیمی پاریس را تضمین و اجرایی کند. در مقابل دولت ترامپ رسما اعلام کرده که می‌خواهد از این معاهده خارج شود.

کمیسیون اروپا خروج آمریکا از معاهده “مهم” پاریس را “تاسف‌بار” دانسته است. میگل آریاس کانیِته، کمیسر محیط زیست کمیسیون اروپا سه‌شنبه شب درباره فرمان جدید ترامپ گفته است: «حالا می‌توان دید که آمریکا با چه ابزاری و از چه طریقی می‌خواهد از معاهده پاریس خارج شود.»

اجرایی شدن فرمان جدید ترامپ می‌تواند سال‌ها به طول انجامد. گروه‌های زیست محیطی از هم‌اکنون تهدید کرده‌اند که علیه این فرمان شکایت خواهند کرد.

به نقل از دویچه وله / ۱۰ فروردین / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی