امروز:   آذر ۲۴, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

پیش بسوی ارتقاء موقعیت زنان در محیط کار

مبارزه زنان امریکاسخنرانیِ هیأت نمایندگی فدراسیونِ جهانی سندیکاهایِ کارگری در بحث‌هایِ کلی “کمیسیونِ مقامِ زن در آمریکا”؛ …برای ما زنانِ سندیکالیست، خیلی مهم است که در جهت‌دهی سندیکاها شرکت کنیم، و در دفاع از مردم و حقوق کارگران فعال باشیم. بدون افزایشِ درصد مشارکت زنان در سدیکاها، بهبود کلی زندگی و شرایط فعالیت زنان ممکن نخواهد شد. در سطح عمومی، زنانِ شاغل همیشه باید از تغییرات و توسعه آگاه باشند. نباید چشم بسته تمام موضوعاتی را که رسانه‌ها ترویج می‌کنند، بپذیرند.

***********

پیش بسوی ارتقاء موقعیت زنان در محیط کار  

سخنرانیِ هیأت نمایندگی فدراسیونِ جهانی سندیکاهایِ کارگری در بحث‌هایِ کلی “کمیسیونِ مقامِ زن در آمریکا” (سی-اس- دابلیو ۶۱)مبارزه زنان امریکا

همکارانِ زنِ عزیز، دوستانِ گرامی،

 

حضور ما در این گردهمایی امروز، شادی فراوانی همراه با خوش‌بینی برایِ آینده را برایِ ما به‌همراه دارد. ما حامل درودهایِ گرم فدراسیون جهانی سندیکاهایِ کارگری، که ۹۲ میلیون کارگر از ۱۲۶ کشور مختلف جهان را نمایندگی می‌کند، به شما هستیم. قبل از همه، اجازه دهید که در رابطه با موضوعی که انتخاب کرده‌اید، شادباش بگوییم؛ شعارِ “ارتقاء موقعیتِ اقتصادیِ زن در محیطِ کار” یک ضرورتِ واقع‌بینانه در این مقطع زمانی است. همزمان، برایِ سازمان سندیکایی ما، تقویتِ پیگیر وضعیتِ زنانِ کارگر، یکی از وظایفِ عمدۀ ما است.

اینکه در بازه زمانی قرن اخیر، کارگران زن پیروزی‌های حقوقی قابلِ توجهی در کار، دستمزد و تأمین اجتماعی بدست آمورده‌اند، درست است. اما، بدون شک، تمامی این حقوق بدست آمده نتیجۀ کوشش جمعی و مبارزاتِ اجتماعی مهمی بوده است.

متاسفانه، در سال‌هایِ اخیر، موقعیتِ زنانِ شاغل در تمامِ سطوحِ تضعیف شده است؛ دلیل آن نیز موارد زیر است:

  • دستمزدِ زنانِ با نرخِ پایین‌تری پرداخت می‌شود.
  • زنانِ شاغل نه فقط وظایف معمول خود در شغل خارج از منزل را انجام می‌دهند، بلکه وظایف کار دومی را که در منزل به عهده می‌گیرند، رویِ دوشِ آنها قرار می‌گیرد.
  • خیلی اوقات کارگران زنِ مهاجر قربانی پدیده‌های نژاد پرستانه و جنسیتی می‌شوند.
  • کارِ اعلان نشده یا کار “سیاه” بیش از همه به زنان تحمیل می‌شود.

بطور فشرده، این تصویر عمومی است. ولی، سئوال واقعی این است که مفهوم “ارتقاء موقعیت اقتصادی” برای ما، یعنی زنان شاغل چیست؟ آیا این یک شعار عمومی و بی مسمی و خشک است؛ و یا یک هدف امکان پذیر و شدنی است؟

از زمان تأسیس، فدراسیون جهانی سندیکاهایِ کارگری از ارتقاء موقعیتِ زنانِ شاغل حمایت کرده است؛ و برای دستیابی به موقعیت بهتر برای زنان، موارد ذیل را لازم دیده است:

  1. کار پایدار برای زنانِ شاغل
  2. دستمزد مناسب و مساوی در برابر کار مساوی و پوشش تأمین اجتماعی کافی
  3. شرکت مساوی زنان در مواردِ تصمیم‌گیری
  4. فراهم آوردن امکانِ مناسب در گشودنِ راه برای بدست‌گیری مقام و وظایف برتر
  5. احترام به جنس، دین، زبان، رنگ، تنوع و غیره

برای ما زنانِ سندیکالیست، خیلی مهم است که در جهت‌دهی سندیکاها شرکت کنیم، و در دفاع از مردم و حقوق کارگران فعال باشیم. بدون افزایشِ درصد مشارکت زنان در سدیکاها، بهبود کلی زندگی و شرایط فعالیت زنان ممکن نخواهد شد. در سطح عمومی، زنانِ شاغل همیشه باید از تغییرات و توسعه آگاه باشند. نباید چشم بسته تمام موضوعاتی را که رسانه‌ها ترویج می‌کنند، بپذیرند. واقعیت این است که بعضی نیتِ تربیتِ نسل جوانِ زن بر اساس یک تصویر تحریف شده از نیازهایِ واقعی زنان دارند. بنابراین، وظیفه اصلی ما در دهه‌های اول قرن بیست‌ویکم، این است که کارگر زن، زنانِ بیکار، زنِ مستمری‌بگیر یا دهقان، زنان بومی، برای استانداردِ زندگی که واقعاً سزاوارند، مطابقِ سطح  دستاوردهای مدرن، علمی و تکنولوژیکی، مبارزه کنند. در نتیجه، در یک چنین فضای متشنج اقتصادی، ما نیز خواهیم توانست به هدفِ گردهمایی امروزمان دست‌یابیم.

ما، از جانب خودمان و از جایگاهِ خودمان تعهد می‌دهیم، در مقابل نمایندگان زنی که از تمام نقاطِ جهان جمع شده‌اند تعهد می‌دهیم که به مبارزه خود ادامه خواهیم داد، به مبارزه خود برای نیازهایِ زنانِ شاغل معاصر و همچنین برای توانمندسازی زنان از نظر اقتصادی.

تا دستیابی به هدفی که سالیانِ قبل اعلام کرده‌ایم، به‌عنوان نمونه، تا شرکت جمعی زنان در کار مولد و رهایی آنها از “اسارتِ خانگی”، به مبارزه خود ادامه خواهیم داد.

http://www.wftucentral.org/intervention-of-wftu-delegation-during-the-general-discussion-on-the-commission-on-the-status-of-women-csw61/

اتحاد کارکر ـ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی