امروز:   آذر ۲۴, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

شوراهایی که مردانه‌تر شدند، شوراهایی که زنانه‌تر شدند

Iran Präsidentschaftswahlen 2013 (IRNA)با کاهش ملموس زنان در شورای پنجم، شورای شهر مراکز استان‌ها در این دوره مردانه‌تر‌ شده‌اند. در عوض در ۸ شهر ایران زنان رئیس شورای شهرشان شده‌اند. در یک روستای خاش حتی ۱۰۰ درصد داوطلبان ثبت‌شده شوراها زن هستند.
خبرگزاری ایلنا در هفتم خرداد (۲۸ مه) با انتشار جدولی از ورود زنان به شوراهای شهر و روستا نتیجه‌گیری کرده است که شورای ۱۶مرکز استان مردانه‌تر شده است. در مراکز ۳۱ استان کشور شمار زنانی که به شوراها راه یافتند از ۶۶ نفر در دوره قبل به ۴۶ نفر در این دوره تقلیل یافته است.

بر اساس جدولی که ایلنا ارائه کرده تعداد زنان در ۱۱ مرکز استان افزایش داشته و در ۳ استان نیز درصد حضور زنان تقریبا با دوره قبل برابر بوده است.

اما از مراکز استان‌ها که دور شویم در شهرستان‌ها و حتی دهات وضعیت فرق می‌کند. ورود زنان به شوراها در برخی از نقاط  دورافتاده کشور مانند سیستان و بلوچستان دوبرابر دوره قبل بوده است. اما در این ارتباط به یک مسئله مهم دیگری هم باید توجه کرد و آن اینکه در دوره پنجم انتخابات شوراها با توجه به گفته علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات و معاون سیاسی وزیر کشور ۲۸۷ هزار و ۴۲۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

آمار ستاد انتخابات وزارت کشور روشن می‌کند که ۷/ ۹۳درصد این میزان را مردان تشکیل می‌دهند و۳/ ۶درصد از داوطلبان زن هستند.

طبق این آمار در قیاس با دوره قبل تعداد ثبت نام‌کنندگان در مجموع ۱۴ درصد رشد داشته است اما تعداد داوطلبان زن زیاد نبوده است. به رغم آن با توجه به شمار کم داوطلبین، ورود زنان به شوراها بویژه در شهرستان‌ها و روستاها کم نبوده است.

زنان، رؤسای شورای هشت شهر

شبکه “یلدا”‌، سازمانی مردم‌نهاد که در امور مربوط به زنان فعالیت می‌کند، از انتخاب ۸ زن  به عنوان رئیس شورای شهر خبر داده است. یلدا می‌نویسد: «هفته پیش ۷ زن رئیس شوراهای شهرشان شده‌اند. این اولین بار نیست که زنانی رئیس شورا می‌شوند. اما انتخاب یک‌باره ۷ زن در استان‌های مختلف کشور خبر قابل توجهی بود. ۷ عدد بزرگی نیست اما زنان ایرانی در شهرهای کوچک آهسته آهسته از مرزها و موانع می‌گذرند و این خبر مهمی است. »

شبکه یلدا همچنین می‌نویسد که در دوره چهارم هم رئیس شورای بابل، رامهرمز، چمران در خوزستان، دیلمان در گیلان، جوانرود در کرمانشاه، نیک‌شهر در استان سیستان و بلوچستان، نوشهر و کجور در استان مازندران از میان زنان انتخاب شده بودند.

شورایی۱۰۰درصد زنانه در یک روستا

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید در این استان بیش از ۴۱۵ زن به شوراها راه یافته‌اند. این میزان در دوره قبلی ۱۸۵ نفر بوده و اکنون حضور زنان در شوراها بیشتر از دوبرابر شده است.

ورود زنان به شوراها در این استان هم بیشتر در روستاها و شهرستان‌ها گزارش شده است. در مرکز این استان یعنی در زاهدان در دوره پنجم حضور زنان کاهش پیدا کرده است. در دوره پنجم در شهر زاهدان فقط یک زن موفق شده است به شورای شهر راه پیدا بکند، در حالیکه در دوره قبل دو زن عضو شورای شهر بوده‌اند.

محمداکبر چاکرزهی فرماندار شهرستان خاش هم می‌گوید تمامی ۱۰ داوطلب نامزدی انتخابات شورای اسلامی در روستای افضل‌آباد دهستان پشتکوه بخش مرکزی شهرستان خاش ۱۰۰ درصد زن بوده‌اند.

در بخش مرکزی خاش نیز نزدیک به ۴۰ درصد داوطلبان ثبت‌نام‌شده را زنان تشکیل می‌دادند؛ ۲۰۷ زن در مقابل ۵۶۵ مرد.

در انتخابات شوراهای این شهرستان ۱۳۱ زن موفق به راهیابی به شوراهای شهر و روستا شده‌اند.

شهرستان خاش با ۱۷۳ هزار نفر جمعیت در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان واقع شده است.

دویچه وله ـ ۸ خرداد ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی