امروز:   خرداد ۳۰, ۱۳۹۷    
فيسبوک
تازه ترین مطالب
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

ترکیب جنسیتی ۳۰هزار داوطلب کنکور سراسری در گیلان؛۶۴ درصد زنان،۳۴ درصد مردان

تغییر ترکیب جنسیتی داوطلبان ورود به دانشگاه و تغییر مشابهی در آمار قبول شدگان آزمون ورود به دانشگاه به نفع زنان در یک دهه گذشته از تحولات اصلی آموزش عالی در ایران است. شماری از کارشناسان این تغییر را مثبت و نشانه پویایی و بالندگی نسل تازه زنان ایرانی می‌دانند اما برخی مراکز تصمیم ساز خواهان اعمال تبعیض جنسیتی و کنترل ورود نسل جوان زنان ایرانی به دانشگاه شده‌اند.

۲۹هزار و ۹۷۲ داوطلب کنکور سراسری سال ۹۶ در استان گیلان ثبت نام کرده‌اند که ۶۴ درصد از این داوطلبان را زنان و ۳۴ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. سایت گیل نگاه ضمن انتشار این خبر از قول ارسلان دمیرچی نماینده تام الاختیار دانشگاه گیلان در امر برگزاری آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها، نوشته است: «شهرستان رشت با ۱۲ هزار و ۶۳۶ نفر ، و شهرستان رضوانشهر نیز با ۷۰۱ نفر به ترتیب بیشترین و کمترین داوطلبان گیلانی کنکور سراسری سال ۹۶ را به خود اختصاص داده اند.»

نماینده دانشگاه گیلان با بیان این که کنکور ۹۶ پنجشنبه و جمعه این هفته همزمان با سراسر کشور در ۱۳ شهرستان استان گیلان برگزار می شود، گفته است: «آزمون گروه آزمایشی ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنجشنبه ۱۵تیر ، گروه هنر در عصر همان روز، گروه علوم تجربی صبح روز جمعه ۱۶ تیر و گروه آزمایشی زبان های خارجه در عصر همان روز برگزار می شود».

در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار دانشجو در دانشگاه گیلان تحصیل می کنند.

تغییر ترکیب جنسیتی داوطلبان ورود به دانشگاه و تغییر مشابهی در آمار قبول شدگان آزمون ورود به دانشگاه به نفع زنان در یک دهه گذشته از تحولات اصلی آموزش عالی در ایران است. شماری از کارشناسان این تغییر را مثبت و نشانه پویایی و بالندگی نسل تازه زنان ایرانی می دانند اما برخی مراکز تصمیم ساز خواهان اعمال تبعیض جنسیتی و کنترل ورود نسل جوان زنان ایرانی به دانشگاه شده اند.

استان وایر ـ ۱۳ تیر ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter

نظرات بسته است

آرشیو مطالب قدیمی