امروز:   تیر ۴, ۱۳۹۷    
فيسبوک
تازه ترین مطالب
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

انقلاب فرهنگی دوم: اسلامیزه کردن دانشگاه‌ها

36116695_403پیکان حمله متوجه علوم انسانی است. “انقلاب فرهنگی دوم” برنامه‌ای است که پس از جنبش سبز بارها از سوی مسئولان جمهوری اسلامی اعلام شد. اکنون اجرای شعار اسلامی کردن دروس دانشگاه‌ها کلید خورده است: از مهرماه سال جاری.رشته علوم سیاسی مجموعا ۱۳۶ واحد خواهد داشت. نیمی از دروس پایه آن را مطالعات ایران و مطالعات اسلامی تشکیل می‌دهند و بخش قابل ملاحظه‌ای از واحدهای تخصصی نیز مربوط می‌شود به اندیشه سیاسی در اسلام، به انقلاب اسلامی و به دفاع مقدس

 

 

***

 

به نقل از دویچه وله خبر اجرای اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تغییر کتاب‌های درسی که با هدف سازگار کردن آن‌ها با قرائت حاکم از اسلام صورت می‌گیرد، توسط خبرگزاری مهر منتشر شد.

تیغ کارگروه ویژه “شورای تحول علوم انسانی و شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم” در گام نخست، گلوی رشته علوم سیاسی را هدف گرفته است.

خبرگزاری مهر اعلام کرده که این کارگروه سرفصل‌های دروس دوره کارشناسی علوم سیاسی را “بازنگری” کرده‌ است. به این ترتیب “شورای تحول علوم انسانی” رشته علوم سیاسی را “متحول” کرده، سرفصل‌های پیشین را از دور خارج ساخته وسرفصل‌های جدیدی به جای آن‌ها در برنامه آموزشی دانشجویان این رشته قرار داده است.

تاریخ اجرا: مهرماه سال جاری.

محل اجرا: همه دانشگاه‌های کشور.

بر اساس خبری که توسط خبرگزاری مهر منتشر شده است، “شورای تحول علوم انسانی” دروس جدید علوم سیاسی و روانشناسی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده و قرار است از ترم آینده تدریس شوند.

تدریس سیره پیامبر و اندیشه سیاسی خامنه‌ای

رشته علوم سیاسی مجموعا ۱۳۶ واحد خواهد داشت. نیمی از دروس پایه آن را مطالعات ایران و مطالعات اسلامی تشکیل می‌دهند و بخش قابل ملاحظه‌ای از واحدهای تخصصی نیز مربوط می‌شود به اندیشه سیاسی در اسلام، به انقلاب اسلامی و به دفاع مقدس.

واحدهای مربوط به قرآن و سیاست، سیره سیاسی پیامبر اسلام، سیره سیاسی ائمه معصومین، اندیشه سیاسی “امام” خمینی و “امام خامنه‌ای”، و فقه و سیاست در شمار واحدهای اصلی و دروس پایه‌ای قرار دارند.

بیشتر بخوانید: وعده اسلامی شدن دانشگاه‌ها در سال ۹۰

دروس تخصصی هم صرف‌نظر از واحدهای مربوط به اندیشه سیاسی در اسلام، نگاهی دارد به دوره قاجار و پهلوی، سپس به تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی. از این منظر، بازتاب جهانی انقلاب اسلامی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی، جنگ ایران و عراق و همچنین حقوق اساسی جمهوری اسلامی نیز بخش‌های اصلی آموزش علوم سیاسی را تشکیل می‌دهند.

انقلاب فرهنگی دوم

آنچه به “انقلاب فرهنگی دوم” شهرت یافته صرفا محدود به اخراج استادان دانشگاه‌ها و “پاک‌سازی” دانشگاه‌ها از دانشجویان ستاره‌دار نمی‌شود. “انقلاب فرهنگی دوم” در ادامه انقلاب فرهنگی نخست بوده و بازتاب دهنده سیاست جمهوری اسلامی درباره اسلامیزه کردن دانشگاه‌ها و متون آموزشی است.

در برنامه‌راهبردی که جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان “افق ۱۴۰۴” منتشر کرده است، کشور می‌بایست ظرف هشت سال «جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن‌آوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی» را کسب کند.

به این ترتیب می‌توان گفت که هدف مشخص شده و مسیر رسیدن به این هدف را نیز “شورای تحول علوم انسانی” تشخیص داده است: “انقلاب فرهنگی دوم”.

به نقل از مجمع دیوانگان در این خصوص: به تازگی اخبار جدیدی از تغییرات گسترده در سرفصل دروس دانشگاهی به گوش می‌رسد. تغییراتی که عمدتا متوجه رشته‌های علوم انسانی است و گویا در چهارچوب طرح تحول علوم انسانی، یا همان «بومی‌سازی» در حال وقوع است. اخبار این تغییر و تحولات از مدت‌ها پیش به گوش می‌رسید (مثلا اینجا+) اما خبرهای جدید حاکی از آن است که برای نمونه، تغییر سرفصل‌های رشته علوم سیاسی از ترم تحصیلی آینده اجرایی خواهد شد. فهرست عناوینی که در جریان این تحول ارائه شده، نگرانی بسیاری از دانشجویان و اساتید علوم سیاسی را برانگیخته است. شاید یک نگاه گذرا به برخی از این سرفصل‌های جدید بتواند گویای تمامی این نگرانی‌ها باشد:

– قرآن و سیاست
– سیره سیاسی پیامبر اکرم
– سیره سیاسی ائمه معصومین
– اندیشه سیاسی حضرت امام و امام خامنه‌ای
– جنگ و صلح در اسلام
– ولایت فقیه و مردم‌سالاری دینی
– دیپلماسی در اسلام
چندی پیش، یک فایل صوتی هم از سخنان «حسن رحیم‌پور ازغدی» منتشر شد که در آن ایشان تاکید داشتند چهار سال آینده وظیفه خود را مقابله با دولت حسن روحانی می‌دانند. (اینجا+ ببینید) با این حال به نظر نمی‌رسد که این دست تصمیمات اعضای گرامی شورای عالی انقلاب فرهنگی، صرفا در مقابله با دولت کنونی خلاصه شوند. این دست رفتارها، بیشتر به تیشه زدن به ریشه نهادهای علمی و دانشگاهی کشور شباهت دارد؛ یادآور خاطره تلخ انقلاب فرهنگی نخست که به تعطیلی و پاکسازی گسترده دانشجویان و اساتید از دانشگاه‌های کشور منجر شد.
شاید بد نباشد یادآوری کنیم که هیچ استاد یا دانشجویی منکر ضرورت تطبیق واحدهای علوم انسانی با شرایط خاص و بومی کشور نیست؛ اما اولا هر کس یک بار گذرش به دانشگاه افتاده باشد می‌داند که همین الآن هم سرفصل دروس دانشگاهی کم بر روی ویژگی‌های بومی، ملی و البته مذهبی تمرکز نکرده‌اند. حتی دانشجویان رشته‌های فنی یا پزشکی هم حدود ۲۰ واحد درسی از این علوم اسلامی را در چارت درسی خود دارند؛ در ثانی، چطور می‌توان به بهانه بومی‌سازی، اساس آموزش فلسفه و علوم غربی را که اساسا بنیان‌گذاران و مهد علوم سیاسی و جامعه‌شناسی هستند از چارت درسی حذف کرد؟ ضمن اینکه سرفصل‌های اخیر اساسا نشانی از حرکت به سوی «علم بومی» ندارند، بلکه بیشتر به «غیرعلمی» کردن دانشگاه شباهت دارند تا شاید رویای تاریخی پیوند «حوزه و دانشگاه» دست‌کم به این شیوه عملی شود!
در نهایت، دردمندانه یادآور می‌شوم، دانشگاه، به ویژه رشته‌هایی همچون علوم سیاسی یا جامعه‌شناسی، پشتوانه‌های بقای ملت‌ها، کشورها و نظام‌ها هستند. اگر دانشگاه‌های ما نتوانند در دل خود انواع علوم را به فرزندان کشور آموزش دهند و اگر این دانشجویان و اساتید کشور نتوانند از درون کشور نقص‌های عملکردی نظام را مورد نقد و بررسی قرار دهند، عملا سکان هدایت کشور به رانندگی با چشم‌های بسته بدل خواهد شد. دانشگاه محل تزریق نظرات سیاسی حاکمان به ذهن جوانان نیست. این رفتار تنها در شأن ماشین‌های شست و شوی مغزی در جوامع توتالیتر است.
۲۴ تیر ۱۳۹۶

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter

نظرات بسته است

آرشیو مطالب قدیمی