امروز:   خرداد ۳۱, ۱۳۹۷    
فيسبوک
تازه ترین مطالب
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

انتخاب وزیر زن، پیش شرط کابینه ۲۴ میلیونی

tabiezطبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد شاخص شکاف جنسیتی در ایران از ۱۳۷در سال ۲۰۱۴به ۱۴۱در سال ۲۰۱۶رسیده است در چنین جامعه‌ای با شکاف جنسیتی رو به افزایش، زنان برای رساندن خود به جایگاه‌های مدیریتی باید چندین برابر مردان تلاش کنند برغم اینکه شصت درصد تحصیل کردگان دانشگاه هستند. در چنین شرایطی انتخاب وزیر زن به تغییر نگاه جامعه به زنان کمک می‌کند. جامعه می‌تواند زنان را در موقعیت برتر ببیند و چشم و ذهنش به این اتفاق جدید عادت کند. توسعه بدون مشارکت زنان،بدون ایجاد شرایط مساعد برای توسعه زنان ممکن نیست

 

 

***

 

 

زنان شصت درصد تحصیل کردگان دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند اما سهمشان از بازار کار تنها ۱۴درصد است. این آمار نشان می‌دهد بخش مهمی از استعدادهای زنان از همان ابتدا فرصت ظهور و بروز پیدا نمیکند. زنانی که از این مرحله گذشته و وارد بازار کار می‌شوند به‌واسطه زن بودن با چالش‌های جدیدی رو‌به‌رو‌ می‌شوند. اگر در محیط کار با مردی با تجربه و تخصص یکسان در مقام انتخاب برای پستی بالاتر قرار گیرند برخورد سرشان با سقفی شیشه‌ای را احساس می‌کنند.

جایی که متوجه می‌شوند هر چه تلاش کنند پست بالاتری برای آنان ‌وجود ندارد. حقیقت آن است که مخروط مدیریتی برای زنان دارای پیچ و خم‌هایی است که هرگز به مدیریت‌های کلان آنان ختم نمی‌شود. طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد شاخص شکاف جنسیتی در ایران از ۱۳۷در سال ۲۰۱۴به ۱۴۱در سال ۲۰۱۶رسیده است در چنین جامعه‌ای با شکاف جنسیتی رو به افزایش، زنان برای رساندن خود به جایگاه‌های مدیریتی باید چندین برابر مردان تلاش کنند و کارنامه آنان دائم در حال بازرسی موشکافانه از جانب مدیران رده بالاست و نگاه سوگیرانه جامعه و همکاران سایه سنگین خود را تا رده‌های بالای مدیریتی بر سر زنان حفظ می‌کند. بسیاری از زنان به بهانه عدم شایستگی لازم از گزینه‌های مدیریتی حذف می‌شوند در حالی که اگر به کارنامه همکاران مردشان نگاهی بیاندازیم متوجه بی اساس بودن این دلیل می شویم.

در چنین شرایطی انتخاب وزیر زن به تغییر نگاه جامعه به زنان کمک می‌کند. جامعه می‌تواند زنان را در موقعیت برتر ببیند و چشم و ذهنش به این اتفاق جدید عادت کند. کمترین اثر این انتخاب کم رنگ شدن دلایل عدم‌ تایید مدیران در پست‌های میانی به بهانه زن بودن است.

از دیگرسو انتخاب وزیر زن برای جامعه زنان الهام بخش است. ایجاد چشم اندازی روشن از آینده شغلی پیش رو برای زنان امیدبخش و محرک تلاش بیشتر آنان برای ضربه زدن به سقف شیشه‌ای و پیدا کردن راهی برای پیشرفت و خراش دادن یا شکستن سقف‌های بالای سر و گذشتن از سد مدیریت جنسیتی است.

از طرفی دولتی که با شعار کابینه ۲۴میلیونی به انتخاب وزرا مشغول است چطور میتواند از حق نیمی از این جمعیت چشم بپوشد؟ در این شرایط است که دوباره بحث شایسته سالاری از طرف مخالفان انتخاب وزیر زن مطرح می‌شود. اما این افراد باید قبل از طرح این مسئله به این سوال پاسخ دهند که آیا در این پنجاه درصد جامعه، یک زن که به اندازه مردان منتخب (که به راحتی و بی دغدغه سنجش کارنامه شان انتخاب می‌شوند) شایستگی لازم را داشته باشد وجود ندارد؟ اگرچه حضور موفق زنان موفقی در پست‌های معاونت و مدیر کلی و کارنامه‌های موفق آن ها در سال‌های اخیر این ادعا را رد می‌کند اما اگر هنوز معتقدند زنی با این ویژگی‌ها در کشور وجود ندارد باید گفت این نشانه تبعیض فزاینده‌ای است که به زنان اعمال شده و وقت آن است این تبعیض‌ها برطرف و در اولین قدم‌حتی به شکل نمادین وزیری زن انتخاب شود که موجبات تسریع رشد و پیشرفت زنان و ایجاد چشم اندازی روشن برای آنان فراهم شود.

دولتی که با شعار توسعه همه جانبه کشور بر زبان و کتابچه منشور حقوق شهروندی در دست از مردم رای گرفته چطور می‌تواند بدون انتخاب وزیر زن از این دو موضوع سخن بگوید؟ توسعه بدون مشارکت زنان،بدون ایجاد شرایط مساعد برای توسعه زنان ممکن نیست و حقوق شهروندی نیز بدون در نظر گرفتن حقوق و خواست نیمی از جامعه و انتخاب حداقل یک وزیر زن و تغییر نگاه به زنان، صرفا کتابچه ای تزئینی است. امیدوارم دولت دکتر حسن روحانی با انتخاب وزیر توانای زن راه را برای توسعه کشور،پیشرفت زنان و کاهش شاخص شکاف جنسیتی هموار کند.

سمیه فرید ـ امتداد

۱۰ مرداد ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter

نظرات بسته است

آرشیو مطالب قدیمی