امروز:   مهر ۳, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
سپتامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« آگوست    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

آخرین وضعیت سقط‌جنین در کشور

تهران و خراسان‌‌رضوی در صدر آمار+جدول

janinilna“تنها آمار رسمی سقط جنین” که در کشور وجود دارد، مربوط به آماری است که هر سال توسط سازمان پزشکی قانونی در خصوص سقط های درمانی اعلام می‌شود؛ یعنی در شرایطی که ادامه بارداری مادر به مرگ جنین یا مادر منجر شود، درخواست صدور مجوز سقط درمانی (تنها در ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها) مورد پذیرش قرار می‌گیرد؛ البته در صورت دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی‌نامه پزشک معالج قبل از ولوج روح یعنی (چهارماهگی).

 

 

***

 

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، وضعیت سقط جنین در کشور؛ یا به عبارتی “تنها آمار رسمی سقط جنین” که در کشور وجود دارد، مربوط به آماری است که هر سال توسط سازمان پزشکی قانونی در خصوص سقط های درمانی اعلام می‌شود؛ یعنی در شرایطی که ادامه بارداری مادر به مرگ جنین یا مادر منجر شود، درخواست صدور مجوز سقط درمانی (تنها در ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها) مورد پذیرش قرار می‌گیرد؛ البته در صورت دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی‌نامه پزشک معالج قبل از ولوج روح یعنی (چهارماهگی).

سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به‌علت عقب‌افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن موجب حرج مادر است یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد با رضایت زن مجاز است و مجازات و مسؤولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.

بر این اساس در بسیاری از موارد اگر از ۴ ماهگی تشخیص داده شود که جنین بیمار است، امکان سقط درمانی وجود ندارد، یعنی در این رابطه قانون چارچوبی مشخص کرده است و اجازه سقط جنین و صدور مجوز سقط جنین درمانی فقط تا قبل از ۴ ماهگی داده می‌شود. البته در شرایطی که ناهنجاری جنین احراز شود و حیات مادر با خطر مواجه باشد، ممکن است؛ اسقاط جنین صورت می‌گیرد. البته طبق گفته فعالان این حوزه این تفسیر با ظاهر قانون تطابق ندارد، یعنی خلاءهای  قانونی در این خصوص وجود دارد.

هر ساله تعدادی از متقاضیان سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی در کشور مراجعه می‌کنند که ضمن بررسی شرایط و مدارک پزشکی برای تعدادی از آنان مجوز سقط صادر می‌شود و همین امر موجب شده است؛ برخی از سقط‌ها بصورت غیر قانونی انجام گیرد که آمار درستی در رابطه با آن نیز وجود ندارد.

آماری از سقط‌ غیرقانونی جنین در دست نیست

رییس انجمن متخصصان مامایی و زنان ایران در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با آمار سقط در ایران می‌گوید: «آماری که در رابطه با سقط در کشور اعلام می‌شود تنها مربوط به سقط‌هایی است که بصورت قانونی و تا قبل از چهار ماهگی و با دستور پزشکی قانونی انجام می‌شود؛ البته نبود آمار دقیق در رابطه با سقط جنین غیرقانونی تنها مختص به ایران نیست. قوانین سختگیرانه‌ای که در کشورهای مختلف دنیا نیز وجود دارد، موجب شده است که آمار دقیقی در خصوص سقط جنین وجود نداشته باشد.»

در سال ۹۵ تعداد کل متقاضیان سقط جنین درمانی که برای دریافت مجوز به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، ۱۲ هزار و ۲۸۱ نفر بود که تعداد این افراد در مقایسه با سال قبل از آن ۲۳.۴ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا دررابطه با آمار سقط درمانی در کشور می‌گوید: «در سال گذشته از کل متقاضیان، هشت هزار و ۵۳۷ نفر حائز شرایط دریافت مجوز سقط‌جنین درمانی تشخیص داده شدند و برای آنان مجوز صادر شد که نسبت به سال قبل از آن تعداد مجوزهای سقط جنین درمانی صادر شده ۱۹.۸ درصد بیشتر شد. همچنین برای دو هزار و ۶۴۲ نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم مجوز صادر نشد و یکهزار و ۱۰۲ نفر نیز بعد از اولین مراجعه درخواست خود را پیگیری نکردند.

استان‌هایی که بیشترین متقاضی سقط جنین درمانی را دارند

او تاکید می‌کند: «در سال ۹۴، استان‌ تهران با دو هزار و ۷۱ مراجعه که منجر به صدور یکهزار و ۱۴۵ مجوز شد، خراسان رضوی با یکهزار و ۱۵۴ مراجعه که صدور ۹۶۶ مجوز را به همراه داشت و خوزستان با یکهزار و ۹۰ مراجعه که از این تعداد ۹۱۱ نفر موفق به اخذ مجوز شدند، بیشترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را داشته‌اند. همچنین استان‌های سمنان با ۱۰۲ مراجعه و صدور ۶۰ مجوز، ایلام با ۱۰۸ مراجعه و صدور ۴۰ مجوز و خراسان جنوبی با ۱۲۱ مراجعه و صدور ۷۷ مجوز کمترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را داشته‌اند.

مقایسه معاینات سقط درمانی در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵
سال۱۳۹۵ سال۱۳۹۴ درصد رشد
استان عدم پیگیری بعد از تشکیل پرونده صدور مجوز عدم صدور مجوز جمع عدم پیگیری بعد از تشکیل پرونده صدور مجوز عدم صدور مجوز جمع صدور مجوز جمع
آذربایجان شرقی ۱۲۲ ۲۷۰ ۱۵ ۴۰۷ ۱۴۹ ۲۴۰ ۰ ۳۸۹ ۱۲٫۵ ۴٫۶
آذربایجان غربی ۱۲ ۲۰۹ ۳۰ ۲۵۱ ۰ ۲۰۵ ۵ ۲۱۰ ۲٫۰ ۱۹٫۵
اردبیل ۳۹ ۹۲ ۱۹ ۱۵۰ ۳۴ ۹۸ ۱۹ ۱۵۱ -۶٫۱ -۰٫۷
اصفهان ۴۰ ۵۱۶ ۱۷۲ ۷۲۸ ۱۳ ۴۴۸ ۷۸ ۵۳۹ ۱۵٫۲ ۳۵٫۱
البرز ۰ ۳۲۰ ۷۰ ۳۹۰ ۲ ۲۴۰ ۱۰۴ ۳۴۶ ۳۳٫۳ ۱۲٫۷
 ایلام ۳۳ ۴۰ ۳۵ ۱۰۸ ۴۵ ۵۹ ۱۲ ۱۱۶ -۳۲٫۲ -۶٫۹
بوشهر ۳۲ ۱۴۳ ۱۱ ۱۸۶ ۲۲ ۷۸ ۵ ۱۰۵ ۸۳٫۳ ۷۷٫۱
تهران ۴۴ ۱۱۴۵ ۸۸۲ ۲۰۷۱ ۱۲ ۱۰۴۵ ۸۹۳ ۱۹۵۰ ۹٫۶ ۶٫۲
چهارمحال و بختیاری ۲ ۱۳۸ ۱۸ ۱۵۸ ۰ ۸۴ ۷ ۹۱ ۶۴٫۳ ۷۳٫۶
خراسان جنوبی ۷ ۷۷ ۳۷ ۱۲۱ ۱۱ ۵۶ ۳۵ ۱۰۲ ۳۷٫۵ ۱۸٫۶
خراسان رضوی ۳ ۹۶۶ ۱۸۵ ۱۱۵۴ ۲ ۸۰۳ ۱۳۵ ۹۴۰ ۲۰٫۳ ۲۲٫۸
خراسان شمالی ۲۴ ۷۶ ۳۵ ۱۳۵ ۱۸ ۷۰ ۱۲ ۱۰۰ ۸٫۶ ۳۵٫۰
خوزستان ۰ ۹۱۱ ۱۷۹ ۱۰۹۰ ۴۵ ۶۲۳ ۹۷ ۷۶۵ ۴۶٫۲ ۴۲٫۵
زنجان ۲۰ ۱۴۴ ۶۵ ۲۲۹ ۲۲ ۹۹ ۶ ۱۲۷ ۴۵٫۵ ۸۰٫۳
سمنان ۱۳ ۶۰ ۲۹ ۱۰۲ ۱ ۲۶ ۱۳ ۴۰ ۱۳۰٫۸ ۱۵۵٫۰
سیستان و بلوچستان ۳ ۱۸۱ ۱۴ ۱۹۸ ۱۳ ۲۰۶ ۳۸ ۲۵۷ -۱۲٫۱ -۲۳٫۰
فارس ۱۷۶ ۶۰۶ ۱۶۵ ۹۴۷ ۶۳ ۵۹۷ ۸۴ ۷۴۴ ۱٫۵ ۲۷٫۳
قزوین ۵۲ ۱۲۹ ۶۰ ۲۴۱ ۴۳ ۸۹ ۳۹ ۱۷۱ ۴۴٫۹ ۴۰٫۹
قم ۴۱ ۱۲۷ ۲۹ ۱۹۷ ۲۸ ۱۰۸ ۲۰ ۱۵۶ ۱۷٫۶ ۲۶٫۳
کردستان ۱۱ ۱۱۹ ۳۶ ۱۶۶ ۸ ۱۱۴ ۱۷ ۱۳۹ ۴٫۴ ۱۹٫۴
کرمان ۷۷ ۳۳۰ ۷۷ ۴۸۴ ۳۸ ۲۵۹ ۸۶ ۳۸۳ ۲۷٫۴ ۲۶٫۴
کرمانشاه ۵۶ ۲۳۶ ۱۰۶ ۳۹۸ ۵۹ ۲۰۰ ۱۱۵ ۳۷۴ ۱۸٫۰ ۶٫۴
کهکیلویه و بویراحمد ۱۸ ۱۲۱ ۳۱ ۱۷۰ ۳۳ ۱۰۰ ۱۷ ۱۵۰ ۲۱٫۰ ۱۳٫۳
گلستان ۵۲ ۱۶۳ ۵۴ ۲۶۹ ۵ ۱۴۷ ۲۵ ۱۷۷ ۱۰٫۹ ۵۲٫۰
گیلان ۶۴ ۲۳۵ ۴۵ ۳۴۴ ۵۵ ۱۸۹ ۳۴ ۲۷۸ ۲۴٫۳ ۲۳٫۷
لرستان ۳ ۱۸۰ ۵ ۱۸۸ ۱۲ ۱۳۹ ۹ ۱۶۰ ۲۹٫۵ ۱۷٫۵
مازندران ۳۱ ۲۴۳ ۴۷ ۳۲۱ ۱ ۲۱۰ ۰ ۲۱۱ ۱۵٫۷ ۵۲٫۱
مرکزی ۳۲ ۱۰۳ ۲۳ ۱۵۸ ۹ ۸۲ ۱۲ ۱۰۳ ۲۵٫۶ ۵۳٫۴
هرمزگان ۱۸ ۲۵۶ ۳۳ ۳۰۷ ۱ ۱۹۹ ۱۵ ۲۱۵ ۲۸٫۶ ۴۲٫۸
همدان ۴۴ ۲۱۴ ۵۳ ۳۱۱ ۰ ۱۴۱ ۱۰۴ ۲۴۵ ۵۱٫۸ ۲۶٫۹
یزد ۳۳ ۱۸۷ ۸۲ ۳۰۲ ۳۳ ۱۷۱ ۱۷ ۲۲۱ ۹٫۴ ۳۶٫۷
جمع ۱۱۰۲ ۸۵۳۷ ۲۶۴۲ ۱۲۲۸۱ ۷۷۷ ۷۱۲۵ ۲۰۵۳ ۹۹۵۵ ۱۹٫۸ ۲۳٫۴
ششم شهریور ۱۳۹۶
این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی