امروز:   آبان ۲۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

نایب‌رئیس فدراسیون در امور زنان علیه زنان

IMG1243026595837بهانه‌های عجیب‌وغریب برای حذف الهام کاکلی از بازی‌های داخل سالن آسیا؛ فدراسیون دوومیدانی باز هم یک زن را از حضور در یک مسابقه محروم کرده است؛ اگر قبل از این، بهانه فدراسیون برای زنان، گرفتن نتایج تکراری در تورنمنت‌های بین‌المللی بود، این بار به نظر می‌رسد تنها دلیلشان گنجاندن نام یک دونده مرد در لیست تیم ملی است.

الهام کاکلی، نفر اول دوی ۴۰۰ متر زنان ایران است؛ دونده‌ای که چندی پیش و در مسابقات داخلی، رکورد این ماده را هم شکست. با توجه به این رکوردشکنی بود که فدراسیون نام او را در لیست نفرات اعزامی به بازی‌های داخل سالن آسیا قرار داد اما حالا موقع اعزام مشخص شده نام کاکلی از لیست نفرات اعزامی حذف شده است. در خبری که نهم مرداد، سایت فدراسیون دوومیدانی منتشر کرد، تیمور غیاثی اسامی نفرات اعزامی را اعلام کرده بود.
کاکلی و سپیده توکلی تنها دونده‌های زنی بودند که به تشخیص اعضای سازمان تیم‌های ملی فرصت حضور در این مسابقات را به دست‌آورده بودند. در آن لیست، خبری از نام رضا قاسمی، دونده سرعتی نبود اما درباره وضعیت او صحبت شده بود. توضیح غیاثی این بود که اگر کمیته ملی المپیک تعداد سهمیه‌‌های ایران در این مسابقات را افزایش دهد، این احتمال وجود دارد که نام قاسمی به این لیست اضافه شود؛ البته در آن تاریخ قاسمی مصدوم بود و شرط دیگری که برای حضور او در بازی‌های داخل سالن آسیا وجود داشت، این بود که پزشک معالج، سلامتی او را تأیید کند.
مصدومیت قاسمی برطرف شد ولی کمیته ملی المپیک تعداد سهمیه‌ها را افزایش نداد. تنها راه برای اضافه‌کردن قاسمی به لیست، حذف الهام کاکلی بود. با سابقه‌ای که رضا قاسمی دارد، به نظر می‌رسد شانس او برای گرفتن مدال بیشتر از کاکلی باشد که برای اولین‌بار می‌خواست در تورنمنتی خارج از ایران بدود. مجید کیهانی، رئیس فدراسیون هم در صحبت‌هایی که داشته به صراحت به این موضوع اشاره کرده که جایگزینی قاسمی به جای کاکلی همین مدال است. برای فدراسیون دوومیدانی که مانند خیلی از فدراسیون‌ها، نتیجه و مدال ملاک است، طبیعی است که با آماده‌شدن رضا قاسمی تصمیم گرفته هر طور که هست او را در لیست جا بدهد اما موضوع مهم، حرف‌های ضد و نقیضی است که در این مدت زده شده. کیهانی مدعی است کاکلی نفر دهم لیست بوده و اگر مصدومیت قاسمی برطرف نمی‌شد او به عشق‌آباد اعزام می‌شد اما این درحالی است که غیاثی تأکید کرده بود که قاسمی به شرط اضافه‌شدن سهیمه و رفع مصدومیت در ترکیب تیم قرار می‌گیرد. تغییر موضع در رأس فدراسیون و به نفع مدال‌آوری شاید قابل توجیه باشد اما صحبت‌های پریسا بهزادی قابل‌قبول به نظر نمی‌رسد.
بهزادی از ملی‌پوشان سابق تیم ملی و نایب‌رئیس فدراسیون در امور زنان است. خود او سختی‌هایی را که زنان برای رسیدن به تیم ملی و مسابقات بین‌المللی دارند، تجربه کرده و می‌داند نفری که شب اعزام از لیست حذف می‌شود، چه شرایطی دارد اما عجیب است که حتی او هم از کاکلی حمایت نکرده. بهزادی حتی انکار کرده است که نام این دونده در لیست اولیه فدراسیون برای اعزام بوده. بهزادی مسئولیت همه زنانی را که در این رشته فعالیت می‌کنند، به عهده دارد و تنها حامی آنها در تشکیلات اداری این ورزش است. در لیست ۹ نفره تیم ملی فقط دو زن اجازه اعزام به تورنمنت درجه‌چندم دارند. در طول سال، بیشتر سرمایه‌های مالی و امکانات در اختیار ورزشکاران مرد است؛ بهترین مربیان را در مقایسه با دونده‌های زن دارند و اگر برای بازی‌های المپیک سهیمه‌ای نصیب زنان شود، آنها به مسابقه مهمی اعزام می‌شوند وگرنه بیشتر لیست‌های اعزامی مردانه است. در این شرایط شاید بهتر بود بهزادی از کاکلی حمایت می‌کرد نه اینکه واقعیت‌های موجود را هم تکذیب کند.
شرایط بهزادی قابل درک است؛ اینکه به‌عنوان نایب‌رئیس باید تأیید‌کننده سیاست‌های فدراسیون باشد، شاید جایگاه او این را ایجاب کند اما مسئولیت مهم او حمایت از دوومیدانی زنان است. انتظار این بود که او به جای تأیید حرف‌های رئیس فدراسیون، رایزنی می‌کرد تا زنان حداقل یک تورنمنت آسیایی را تجربه کنند. بهزادی تنها نایب‌رئیسی نیست که به‌جای حمایت از زنان علیه آنها موضع می‌گیرد. به نظر می‌رسد نایب‌رئیس‌های زن بیشتر از اینکه به فکر مسئولیتشان باشند، به فکر حفظ جایگاهی هستند که دارند.

وقایع اتفاقیه ـ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی