امروز:   آبان ۲۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

خودکشی، مرحله پنجاهم یک بازی اینترنتی!

Ähnliches Fotoانتشار اخبار و فیلم‌هایی مربوط به یک بازی اینترنتی ۵۰مرحله‌ای که عنوان می‌شود آخرین مرحله آن خودکشی بازی‌کننده است، موجی از نگرانی را در میان آسیب‌شناسان اجتماعی و خانواده‌ها ایجاد کرده است. هرچند رئیس اورژانس اجتماعی ایران عنوان می‌کند بازی «نهنگ آبی» تاکنون در ایران منجر به خودکشی نشده است، اما احتمال می‌رود این بازی مرگبار همان‌طور که در چندین کشور قربانی گرفته، مشکلاتی را در ایران به وجود بیاورد.

همه‌چیز در مورد بازی مرگ

ماجرای چالش نهنگ آبی که این‌روزها در دنیا قربانیان زیادی گرفته و سروصدایی در رسانه‌ها بپا کرده، شیری است که یک جوان روس به‌عنوان «بازی» طراحی کرده و ظاهرا آدم باید آن را بخورد، اما در عمل تبدیل به شیری شده که آدم‌ها را می‌خورد! فیلیپ بودکین جوان ۲۲‌ساله روس سال۲۰۱۳ پایه‌های بازی مرگباری را گذاشت که حالا بسیاری را در سراسر جهان به خود مشغول کرده است؛ گردانندگان بازی، کسانی که بازی می‌کنند، خانواده‌های آنان، مقامات کشورها و روزنامه‌نگارانی که در این سه، چهار سال هزاران خبر و گزارش به زبان‌های مختلف درباره «نهنگ آبی» تهیه کرده‌اند. بودکین دانشجوی روانشناسی اخراجی بود که با ایده پاک‌کردن جهان از زباله‌های زیستی یک بازی پنجاه مرحله‌ای را طراحی کرد. او معتقد بود کسانی که فکر می‌کنند در این جهان ارزشی ندارند و هیچ‌کس اهمیتی برای آنان قائل نیست زباله‌های زیستی‌اند که جهان باید از لوث وجودشان پاک شود! حالا آمارها حاکی از این است که این تز تاکنون در کشورهای مختلف به مرگ بیش از ۱۳۰نوجوان و جوان منجر شده است. البته واضح است که گردانندگان بازی شرکت‌کنندگان این چالش را مستقیما زباله خطاب نمی‌کنند، اما طراحی بازی از اساس به‌گونه‌ای است که نوجوانانی با خصوصیات انزوا و افسردگی را هدف قرار داده و بنا دارد به آنان کمک کند از شر خودشان خلاص شوند. این بازی براساس رابطه بین شرکت‌کنندگان و گردانندگان بازی پیش می‌رود و مجموعه‌ای از وظایف است که هر روز یک‌بار در نیمه‌های شب به شرکت‌کنندگان محول می‌شود و آنان برای ورود به مرحله بعدی بازی باید آن را به انجام برسانند و مدارک و شواهد انجام آن را از راه اینترنت برای گردانندگان بازی ارسال کنند. ۵۰وظیفه به‌طور اختصاصی برای هر شرکت‌کننده در نظر گرفته می‌شود که بازی را تا پنجاه روز طول می‌دهد؛ البته هر شرکت‌کننده تنها عبور از ۴۹مرحله را می‌بیند، چراکه با عبور از مرحله آخر شرکت‌کننده دیگر در قید حیات نخواهد بود که پیروزی‌اش را جشن بگیرد! چالش نهنگ آبی در کشورهای زیادی نفوذ کرده و مواردی از خودکشی یا اقدام به خودکشی در این کشورها نیز گزارش شده است: آرژانتین، برزیل، بلغارستان، شیلی، چین، کلمبیا، گرجستان، هند، ایتالیا، کنیا، پاراگوئه، پرتغال، عربستان سعودی، صربستان، اسپانیا، آمریکا، اروگوئه و ونزوئلا.

هشدار درباره نهنگ آبی

رئیس اورژانس اجتماعی کشور، با اشاره به آنکه چند روزی است در فضای مجازی اخبار و فایل‌هایی درخصوص بازی کامپیوتری «نهنگ آبی» که در نهایت منجر به خودکشی فرد خواهد شد، دست‌به‌دست می‌شود، گفت: این کلیپ‌ها و تصاویر در ظاهر بیننده را در مورد این بازی هشدار می‌دهند و بر مراقبت از نوجوانان در مقابل آن تاکید می‌کنند. این در حالی است که معتقدم این روش‌ یکی از روش‌های تبلیغ غیرمستقیم است که باعث مشارکت بیشتر نوجوانان در چنین بازی‌هایی خواهد شد. حسین اسدبیگی تاکید کرد: تاکنون هیچ ‌مورد خودکشی به ‌علت شرکت در این بازی به اورژانس اجتماعی گزارش نشده است. او افزود: از افراد می‌خواهیم اخبار مربوط به این بازی را در فضای مجازی منتشر نکنند، زیرا انتشار اخبار و فایل‌های مربوط به آن باعث می‌شود که ذهن کنجکاو نوجوانان به سمت آن رفته و به‌نوعی تبلیغ غیرمستقیم برای این محصول ایجاد شود. به‌گزارش ایسنا، اسدبیگی همچنین خاطرنشان کرد: حتی ممکن است تهیه‌کنندگان این بازی به‌صورت تعمدی به منظور افزایش مشتریان خود این‌گونه مطالب را در فضای مجازی منتشر کنند، همان‌طور که در خصوص موادمخدر و محرک و جدید نیز می‌بینیم یک‌مرتبه موجی درخصوص یک ماده‌مخدر جدید در فضای مجازی به راه افتاده و ضمن توصیف آن ماده، مضرات آن نیز به افراد گوشزد می‌شود، غافل از آنکه هدف از دست‌به‌دست‌کردن اطلاعات و اخبار این مواد تبلیغ غیرمستقیمی است در جهت افزایش گرایش جوانان به مصرف ماده مذکور.

آرمان ـ ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی