امروز:   بهمن ۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2020
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

رسانه‌ها ارتباط تغییرات اقلیمی با طوفان‌ها را نادیده می‌گیرند

طوفانوقتی تلویزیو‌ن‌ها درباره اندازه و قدرت طوفان هاروی و شرایط بد آب و هوایی صحبت می‌کنند هیچ‌کدام درباره اینکه چگونه گرم‌شدن آب اقیانوس‌ها به هوای سنگین‌تر منجر می‌شود و هوای گرم باعث بارش بیشتر و بالا آمدن سطح دریاها و در نهایت افزایش شدت طوفان می‌شود، اشاره‌ای نمی‌کنند…/

*****

«طوفانی از سکوت» این عنوان گزارشی است که یک گروه ناظر بر فعالیت رسانه‌ّهای آمریکایی آن را منتشر کرده است. این گزارش از سکوت این رسانه‌ها درباره ارتباط تغییرات اقلیمی و طوفان‌های اخیر خبر می‌دهد.

وقتی تلویزیو‌ن‌ها درباره اندازه و قدرت طوفان هاروی و شرایط بد آب و هوایی صحبت می‌کنند هیچ‌کدام درباره اینکه چگونه گرم‌شدن آب اقیانوس‌ها به هوای سنگین‌تر منجر می‌شود و هوای گرم باعث بارش بیشتر و بالا آمدن سطح دریاها و در نهایت افزایش شدت طوفان می‌شود، اشاره‌ای نمی‌کنند.

این گزارش ۱۸ رسانه مختلف که درباره طوفان گزارش می‌دادند را رصد کرده است. این رسانه‌ها شامل ۱۰ روزنامه بزرگ، سه هفته‌نامه و شبکه‌های ABC، CBS، NBC، CNN و Fox News می‌شود.

این گزارش می‌گوید بسیاری از رسانه‌ها درباره صحبت‌کردن از تغییرات اقلیمی و یا پوشش‌دادن جنبه‌های مهم آن موفق نبوده‌اند. دو شبکه بزرگ ABC و NBC که اساسا به تغییرات اقلیمی حتی اشاره هم نکرده‌اند.

پیشتر هم مشخص شده بود که اکسون موبیل غول نفتی آمریکا که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ رئیس هیئت مدیره، و مدیر ارشد اجرایی آن بوده، به مدت ۴ دهه مردم را درباره تغییرات اقلیمی فریب داده است.

دولت جدید آمریکا معتقد است دانشمندان درباره اثرات تغییرات اقلیمی اغراق می‌کنند و بر همین اساس آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد. در ایران هم که خشکسالی و از بین‌رفتن منابع آب به یک بحران جدی تبدیل شده برخی درباره خروج از توافق پاریس یا واقعی‌نبودن تغییرات اقلیمی صحبت می‌کنند.

به نقل از میدان
۲۳ شهریور / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی