امروز:   مهر ۳, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
سپتامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« آگوست    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

۱۳۴ زن مجرد مادر شدند

23244584_1511419725600245_7756504576101259817_nیک سال پس از ابلاغ قانون اعطای فرزندخواندگی به زنان مجرد، ۱۳۴ زن مجرد در ایران مادر شده اند. سال قبل بود که حق سرپرستی زنان و دختران مجرد بالای ۳۰سال به قانون اضافه شد و این افراد درصورت داشتن شرایط و احراز صلاحیت می‌توانستند سرپرستی کودکانی که در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند را به‌عهده بگیرند

 

 

 

***

 

 

تا پیش از این حق سرپرستی کودکان بی‌سرپرستی که در بهزیستی نگه داشته می‌شدند فقط به زوجینی داده می‌شد که از نعمت فرزنددارشدن محروم بودند. البته این افراد هم برای به‌عهده گرفتن سرپرستی کودکان بهزیستی باید راه پر پیچ و خمی را طی می‌کردند تا بتوانند فرزنددار شوند. اما حالا چند سالی می‌شود که قانون راه را برای فرزنددار شدن این خانواده‌ها و البته زنان و دختران مجرد تسهیل کرده تا کودکان بی‌سرپرستی که در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند بتوانند از نعمت خانواده برخوردار شوند. «یکی از بندهای قانون جدید که مدت‌ها سر آن اختلاف نظر وجود داشت دادن سرپرستی کودکان به دختران مجرد بالای ۳۰سال بود.

سال گذشته بود که بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره دختران مجرد نیز توانستند طبق قانون صاحب فرزند شوند و سرپرستی کودکان را برعهده بگیرند و بعد از این تحول قانون ۴۳۵دختر برای فرزنددارشدن برگه تقاضا پر کردند که از این تعداد ۱۳۴دختر مجرد توانستند حس مادری را تجربه کنند و در روزهای آینده هم ۱۸دختر دیگر به کمک بهزیستی مادر و فرزنددار می‌شوند.» احمد خاکی، معاون اجتماعی بهزیستی تهران با اعلام آمار‌ها و اشاره به اینکه از زمان ثبت تقاضا تا تحویل بچه به این دختران مدت زمان ۴۵روز زمان لازم داریم، ادامه می‌دهد: دختران متقاضی فرزندخواندگی بعد از ثبت تقاضا ابتدا از نظر سلامت روحی و روانی مورد سنجش قرار می‌گیرند و بعد از طی این سنجش‌ها باید در دوره‌های مهارت زندگی، مهارت فرزندخواندگی و… شرکت کنند.

به گفته وی، مرحله بعد از گذراندن این کلاس‌ها، ارتباط گرفتن این تازه مادرها با کودکی است که از طرف بهزیستی به آنها معرفی می‌شود، به این ترتیب که این دختران برای چندین جلسه با کودک مورد نظر ارتبا ط می‌گیرند و چنانچه هر دو طرف ماجرا توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند کودک به فرزندخواندگی داده می‌شود. او همچنین در پاسخ به این سؤال که چه نظارتی بر تربیت درست و مناسب بودن شرایط زندگی او بعد از تحویل کودک وجود دارد می‌گوید: مددکاران بهزیستی مادر و کودک را در ادامه راه تنها نمی‌گذارند و به‌طور دائم و با بازدید از منزل از شرایط کودک آگاهی پیدا می‌کنند و پیگیر مسائل مربوط به کودک خواهند بود همچنین بعد از مدتی نیز شرایط کودک به‌طور تلفنی و یا بازدیدهای اتفاقی و سر زده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

زنان مجرد متقاضی چه کودکانی هستند؟

دختران مجرد متقاضی، بیشتر علاقه‌مند به گرفتن سرپرستی کودکان پسر هستند یا دختر؟ و در چه شرایط سنی؟ احمد خاکی، معاون اجتماعی بهزیستی تهران در پاسخ به این سؤالات می‌گوید:آنچه در تقاضاهای مربوط به فرزندخواندگی دختران مجرد در بهزیستی مشاهده می‌شود این است که این زنان و دختران مجرد بیشتر متقاضی سرپرستی دختران زیر ۳سال و یا نوزادان هستند اما بنا بر قانون بهزیستی به این متقاضیان دختران بالای ۶سال تحویل داده می‌شود.

به گفته او اکنون در استان تهران ۱۵۰دختر بالای ۵سال در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند که سرپرستی ندارند و متقاضیان می‌توانند درصورت احراز شرایط،‌ سرپرستی این کودکان را به‌عهده بگیرند.

البته آنطور که معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران می‌گوید: سرپرستی فرزندان برای دختران مجرد در اولویت دوم واگذاری فرزند در بهزیستی قرار دارد و اولویت اول با زوجینی است که براساس مدارک پزشکی صاحب فرزند نمی‌شوند. اما درصورتی که کودکی از سوی زوجین متقاضی سرپرستی نداشته باشد نوبت به این دختران می‌رسد.

اما اگر دختری فرزندی را به سرپرستی قبول کرد و بعد ازدواج کرد، تکلیف این فرزندخوانده چه می‌شود؟ خاکی می‌گوید: اگر دختری بعد از به‌عهده گرفتن سرپرستی فرزندی ازدواج کند، همسر وی نیز از سوی سازمان بهزیستی و مراکز مشاوره مورد بررسی و ارزیابی صلاحیت قرار می‌گیرد و اگر صلاحیت وی احراز شد برای او نیز حکم فرزندخواندگی صادر می‌شود اما اگر صلاحیت وی تأیید نشود، سرپرستی فرزند از آنها سلب می‌شود. خاکی در عین حال تأکید می‌کند که با وجود اینکه طرح فرزندخواندگی دختران مجرد تازه آغاز شده اما تا‌کنون به این مسئله برخورد نکرده‌اند و به‌نظر می‌رسد اگر دختری بخواهد ازدواج کند حتما شرایط فرزنددار بودنش را با خواستگارش در میان می‌گذارد و بعد از موافقت وی ازدواج می‌کند.

شرایط فرزندخواندگی چیست؟

براساس ماده ششم قانون فرزند‌خواندگی، نداشتن محکومیت جزائی مؤثر با رعایت مواد مقرر در قانون مجازات اسلامی، تمکن مالی، عدم‌حجر و اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی، سلامت جسمی و روانی لازم، توانایی عملی برای نگهداری و تربیت کودکان و نوجوانان تحت سرپرستی، نداشتن اعتیاد به مواد‌مخدر، روانگردان‌ها و الکل، صلاحیت اخلاقی و عدم‌ابتلا به بیماری‌های واگیر و صعب‌العلاج ازجمله شروطی است که برای فرزند خواندگی مدنظر قرار می‌گیرد. اولویت‌های پذیرش سرپرستی به‌ترتیب با زن و شوهر فاقد فرزند، سپس دختران و زنان مجرد و بدون فرزند و در نهایت زوجین دارای فرزند است.

هم‌اکنون واگذاری طفل زیر ۲سال به متقاضیان اولویت‌های دوم و سوم امکان پذیر نیست. براساس اعلام بهزیستی درخواست متقاضیان فرزند با جنسیت پسر و در مقطع سنی بالای ۳سال خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. همچنین درخواست متقاضیان فرزند در مقطع سنی بالای ۷سال خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

همشهری ـ عکس از هرانا

۱۵ آبان ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی