امروز:   خرداد ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2019
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

۱۵۰مین سالروز تولد ماری کوری، نخستین زن برنده دو جایزه نوبل‌علمی

7ماری کوری تنها زنی است که همزمان موفق به دریافت دو جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک و شیمی شد. این پژوهشگر برجسته و کاشف اورانیوم که ۱۵۰ سال پیش متولد شد توانست علی‌رغم مشکلات فراوان به عنوان یک زن در محیط‌های علمی بدرخشد../

*****

1
ماریا سکلوسکا (ماری کوری) به عنوان پنجمین فرزند خانواده در هفتم نوامبر ۱۸۶۷ متولد شد (نفر وسط در عکس) پدر او ریاضی‌دان و فیزیکدان و مادرش مدیر دبیرستان شبانه‌روزی بود. ماری سکودووسکا (در عکس بین خواهر و برادرهایش زوسیا، هِلا، یوزِف و برونیا) در روز ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو زاده شد. پدرش ولادیشاو سکودووسکی آموزگار فیزیک و ریاضی و مادرش برونیسکاوا مدیر یک آموزشگاه شبانه‌روزی دخترانه بود.مادر ماری برونیسکاوا سکودووسکا دوره شغلیش را در آموزشگاه شبانه‌روزی دخترانه در خیابان گرِتا در ورشو به پایان رساند. او در همانجا آموزگار و سرانجام مدیر شد. هنگام مرگ او دخترش ماری ۱۳ سال بیشتر نداشت.

2

ماری ۱۵ ساله بود که در سال ۱۸۸۳ به عنوان شاگرد اول کلاس، دیپلم گرفت. اما در آن هنگام اجازه تحصیل دانشگاهی در لهستان را نداشت. از آنجا که پدرش نمی‌توانست هزینه تحصیل او در خارج را تأمین کند، ماری هزینه زندگی را به عنوان معلم سرخانه قشر مرفه تأمین می‌کرد و افزون بر این به دهقان‌زاده‌ها خواندن و نوشتن یاد می‌داد. او همزمان در دوره‌های آموزشی مخفی برای دختران شرکت می‌کرد.

3

در سال ۱۸۹۱ ماری به عنوان دانشجو به پاریس رفت و توانست در دانشگاه سوربُن در رشته فیزیک نامنویسی کند. در آن هنگام دانشگاه سوربُن ۱۸۲۵ دانشجو داشت که تنها ۲۳ نفر از آنها دختر بودند. اگرچه ماری در آنجا مشکل زبانی داشت اما در همه امتحانات قبول شد و در سال ۱۸۹۶ به همراه همکارش هانری بِکِرِل، “سولفات اورانـکالیوم” را کشف کرد که برای رنگی کردن زینک‌های عکاسی استفاده می‌شد.

ماری در سال ۱۸۹۴ با پیِر کوری سرپرست وقت پژوهشکده فیزیک و شیمی صنعتی شهر پاریس آشنا شد. شوق تحقیق آن دو را به عاشقی کشاند به طوری که در روز ۲۶ ژوئیه ۱۸۹۵ با هم ازدواج کردند.
ماری به همراه همسرش یک دستگاه رادیواکتیوسنج ساخت که با روش سنگ‌های پیِزوالکترونیک کار می‌کرد. آنها به کمک این دستگاه توان و قابلیت هادی بودن هوای رادیومدار را اندازه می‌گرفتند. آن دو در سال ۱۸۹۸ توانستند با روش اسپِکتوسکوپیک (منشوری) ماده پولونیوم را کشف کنند. نام این ماده از نام سرزمین‌شان “پولسکی” به معنی لهستان گرفته شده است.

4

در سال ۱۹۰۳ رساله دکتری‌اش را درباره مواد رادیو اکتیو منتشر کرد. این رساله غوغای بسیاری در میان پژوهشگران برپا کرد. این کتاب در مدت یک سال به پنج زبان ترجمه شد و به چاپ ۱۷ رسید. در همین سال بود که نخستین نشانه های بیماری به علت اشعه رادیو اکتیو در ماری و پیِر کوری دیده شد. در همان سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل به آن زوج پژوهشگر به خاطر تلاش‌ها و کشف‌های فوق‌العاده که در زمینه اشعه‌ای که نخست پروفسور بِکِرِل کشف کرد نمودند، اعطا شد.

5

دختر اول ماری و پیِر کوری ایرِن در سال ۱۸۹۷ و دختر دوم ایو در سال ۱۹۰۴ زاده شد. این دختر هنوز دو سال بیشتر نداشت که پدرش در یک حادثه کالسکه درگذشت. پس از آن انستیتو فیزیک دانشگاه ماری کوری را به سرپرستی دانشکده برگزید. او نخستین زنی بود که به عنوان استاد در دانشگاه سوربُن به تدریس آغاز کرد.
در سال ۱۹۰۸ ماری کوری نخستین زنی بود که کرسی استادی فیزیک را دریافت کرد. او در “انستیتو رادیوم” که خود به همراه همسرش بنیاد نهاده بود تدریس میکرد. این نهاد در پاریس در تعیین واحد جهانی اندازه‌گیری رادیو اکتیو نقش بسزایی داشت. این واحد به یاد این دو پژوهشگر “کوری” نامیده می‌شود.

6

در هنگام جنگ جهانی اول ماری کوری و “انستیتو رادیوم” کار خود را در رشته پزشکی متمرکز کرد. ماری کوری در این رابطه یک دستگاه عکسبرداری رادیولوژیک قابل حمل ساخت که به جبهه‌ها برده می‌شد. در اینجا او را با یک هیأت نظامی آمریکایی میبینیم که همراه با دخترش ایرِن که ایستاده است.
ماری کوری در سال ۱۹۲۰ از ایالات متحده دیدار کرد. رسانه‌ها از او بیشتر به عنوان یک درمانگر و ناجی نام بردند تا پژوهشگر. او در این سفر از کاخ سفید و رئیس جمهور وقت آمریکا هاردینگ و همچنین پژوهشکده‌های شیمی دیدار کرد و دانشگاه‌ها سخنرانی داشت.

7

ماری کوری از چند دانشگاه آمریکایی دکترای افتخاری دریافت کرد. او پس از بازگشت در همکاری با نهاد نوبنیاد جامعه ملل برای تقویت همسویی و همکاری پژوهشگران در سطح بین المللی تلاش بسیار کرد. زمینه کار او بیشتر بورس‌های تحصیلی، حفظ حقوق تألیف و مقررات مربوط به نشر مقالات علمی بود.
دختر ماری کوری ایرِن هم بعدها فیزیکدان بنامی شد. او و همسرش هر دو در سال ۱۹۳۵ جایزه نوبل فیزیک را به خاطر تولید کنترل‌شده اشعه رادیو اکتیو دریافت کردند.

به نقل از دویچه وله / ۱۷ آبان / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی