امروز:   آذر ۲۰, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

اخبار زنان در هفته گذشته

7e5e8e47-614c-498e-9c6c-575fd0bfd155ویدئو های کمپین من هم و مسابقات “زیباترین زن پرو” از ویدئوها و سخنرانی ها ی مطرح بود و مطلب “مردها زیر فشار رختخواب” به آثار سکسیسم و جنسیت زدگی در رفتارهای جنسی مردان می پردازد. تخریب و آلودگی محیط زیست و نیز تضعیف جایگاه و نقش زنان از تهدیدهای جدی جهان امروز محسوب می شود. بعد از مدتها لایحه امنیت زنان در برابر خشونت جرم انگاری  که ایرادهای فراوانی دارد

 

 

***

 

 

ین هفته ویدیوهایی از کمپین #من_هم و مسابقات «زیباترین زن پرو» منتشر شد که از ویدیوها و دو سخنرانی تاثیرگذار درباره «ازدواج کودکان» در فروم آزادی اسلو را در کانال ماهواره‌ای توشه قابل دریافت هستند.
علاوه براین انتشار مطلب «مردها زیر فشار رخت‌خواب» در شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این مقاله  به آثار سکسیسم و جنسیت‌زدگی بر رفتارهای جنسی مردان، به ویژه انتظاراتی که از آنها می‌رود پرداخته است. امید رضایی، مترجم این مطلب در مقدمه نوشته است: «بله، دنیای ما عمیقا «مردانه» است و همه‌چیز در آن – از جمله رخت‌خواب‌های ما – به نفع مردان قالب‌گیری شده است. اما ساده‌انگارانه است که فکر کنیم فقط زنان از کلیشه‌های جنسیتی و جنسی آسیب می‌بینند. برای خیلی از مردان – یا دست کم آن دسته که این متن درموردشان حرف می‌زند: مردان دگرجنس و دوجنس‌گرا یا هر مردی که می‌خواهد با یک «زن» رابطه جنسی برقرار کند – اصلا آسان نیست که نقشی را که جامعه برایشان تعریف کرده بازی کنند. این مقاله توضیح می‌دهد که چطور و چرا خیلی از مردان از این که مجبورند قهرمان افسانه‌ای باشند که در آن مردها همیشه سکس می‌خواهند و همیشه می‌توانند سکس داشته باشند، از این که باید نقش مرد ماچو را بازی کنند، خودآگاه و ناخودآگاه رنج می‌برند.»

اخبار سیاسی

ین هفته هم معاون حسن روحانی در حوزه زنان، همچنان به رتق و فتق امور محیط زیست مشغول بود. او که بیشتر از همیشه در مورد اخبار محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده بود، بالاخره به مسایل زنان پرداخت و گفت:« تضعیف جایگاه زنان از تهدیدهای جدی جهان است.» او اضافه کرد که تخریب و آلودگی محیط زیست و نیز تضعیف جایگاه و نقش اجتماعی زنان از تهدیدهای جدی جهان امروز است و راه حل مقابله با این روندها که همه جهان را تهدید می کند، راه‌حل‌هایی است که در سرشت و تفکر و اندیشه انسانها برای حل و فصل مناقشات نهاده شده است.

معصومه ابتکار در سخنانی دیگر گفت که دولت دوازدهم بر حل مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جمعیت بزرگ زنان فارغ التحصیل اهتمام دارد.معصومه ابتکارهمچنین گفت که در جامعه ایران با رعایت هنجارها و ارزش های اخلاقی، زنان توانسته اند در محیط های کاری فضایی امن تری را تجربه کنند.

اما هیچ یک از این سخنان سبب نشده که وضعیت اشتغال زنان بهتر شود. روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «زنان پشت چراغ قرمز وزارت کشور» نوشته است: ۳۴ استاندار از ۴۲ استاندار دولت حسن روحانی تاکنون در دولت دوازدهم مشخص شده‌اند و نام هیچ زنی در میان آنان نیست. انتصاب وزیر زن یکی از مطالبات جدی حامیان حسن روحانی در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری بود؛ مطالبه‌ای که کمتر کسی تصور می‌کرد محقق نشود.

به نوشته اعتماد، اما در روزی که رییس‌جمهوری برای معرفی کابینه به مجلس رفته بود؛ گفت که او می‌خواسته وزیر زن بگذارد اما «نشد.» بعد از آنکه هیچ زنی به وزارت نرسید، رییس‌جمهور در پیوست احکام وزرا به آنان تاکید کرد از زنان، جوانان و اقلیت‌ها در سمت‌های اجرایی استفاده کنند. برخی وزرای دولت همچون بیژن زنگنه و حسن قاضی‌زاده‌هاشمی این پیوست را جدی گرفته‌اند و از میان زنان، قائم‌مقام و معاون وزیر برگزیده‌اند.

افسانه اقبال‌نیا، رئیس سازمان زنان حزب اسلامی کاربه خبرگزاری ایلنا گفته است که زنان عادت کرده‌اند به پست‌های پایین‌تر رضایت دهند خانم اقبال نیا تاکید کرده  با توجه به شناختی که نسبت به زنان دارد، می‌داند این قشر از سوی خودشان حمایت نمی‌شوند و عادت کرده‌اند به‌واسطه زن بودن تنها دیگران را حمایت کنند.

وب سایت در صحن، در ادامه بررسی حضور زنان در شوراهای شهر و روستا، این بار به ثریا قاضی؛ بانوی سخنگوی شورای بیجار  و نیز   مریم جان بخشی؛ تنها زن شورای شهر ایلامپ۱رداخته و نوشته است:  تعداد زنان راه یافته به شورای شهر در استان کردستان کمتر از انگشتان دو دست است. تنها ۹ زن در این استان به شوراها راه یافته اند. سنندج بعنوان بزرگترین و مرکز استان کردستان هیچ زنی را در شورا ندارد و شورای این شهر کاملا در اختیار مردان است

اخبار حقوقی

بعد از مدت‌ها معطل ماندن لایحه تامین امنیت زنان، معاون قوه قضاییه گفت که  ایراد لایحه‌ تأمین امنیت زنان دربرابر خشونت جرم انگاری وسیع است

ذبیح اله خدائیان جرم انگاری را امری پر تبعات توصیف کرد و افزود: از آنجا که جرم انگاری منجر به محدود شدن قسمتی از آزادی افراد می‌شود و بی جهت نمی‌توان بر افراد تکلیف تحمیل کرد؛وی تاکید کرده که این جرم انگاری،  مستلزم توجیه و دلایل محکم، متقن و اساسی است.

موضوع ازدواج کودکان همچنان از موضوعات مورد بحث میان نمیاندگان زن در مجلس است. فریده اولادقبا، عضو فراکسیون زنان گفته است : یک کودک به‌عنوان همسر نسبت به حقوق شهروندی خود اطلاعات کامل و کافی را ندارد. وی با بیان اینکه در رابطه با کودک همسری و یا سن ازدواج کودکانی که شاید به بلوغ جسمی و جنسی رسیده‌اند جلساتی را با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، خانم مولاوردی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی داشته‌ایم، گفت: بلوغ عقلی و اجتماعی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

اخبار اجتماعی

برخی از جامعه‌شناسان در ایران معتقدند ازدواج سفید نتیجه افزایش سن ازدواج است. محسن آشوری، استاد دانشگاه گفته است: موضوع ازدواج و افزایش سن ازدواج در کشور رابطه بسیار مستقیمی با میزان آسیب‌های اجتماعی در کشور دارد. وی در خصوص ازدواج‌های سپید گفت : ازدواج سپید نتیجه کاهش ازدواج در کشور و افزایش سن ازدواج است. جوانان امروزی برای ازدواج دارای مشکلاتی هستند که آن‌ها را از پذیرش مسئولیت دور می‌کند.

اما شهلا اعزازی، جامعه شناس معتقد است: امروزه ازدواج برابری‌طلب مبناست که در آن، هیچ کدام دیگری را تحت استثمار قرار نمی‌دهند و ستم بر دیگری نمی‌شود و در عین حال هر دوطرف همدیگر را مورد حمایت قرارمی‌دهند.

با بحرانی شدن وضعیت اقتصادی در ایران، اقتصاددانان کم کم به فکر ذخیره روز مبادا افتاده‌اند و این پرسش را مطرح می‌کنند که زنان ایرانی چند گرم طلا نگهداری می کنند؟

مجید گودرزی، مدرس دانشگاه در رشته مدیریت مالی، با  فرض این که  از جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری ایران براساس سرشماری سال ۹۵ بیش از ۳۹ میلیون نفر زن هستند، گفته است: اگر هر زن ایرانی تنها ۱۰گرم طلا نگهداری کند، ۳۹۴ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۲۸۰ گرم طلا از اقتصاد خارج شده است. با این شرایط اگر هر گرم طلا را معادل قیمت روز درنظر بگیریم، بیش از ۴۸ تیلیارد و ۵۵۸ میلیارد تومان سرمایه از اقتصاد خارج شده و با انگیزه احتیاطی نگهداری می‌شود.

هفته‌های پیش خبرهایی پراکنده در مورد افزایش آمار مردان مورد خشونت داشتیم، این هفته خبرگزاری ایرنا به همین بهانه به سراغ دو جامعه شناس رفته و با آنها گفت و گو کرده است. به باور این جامعه شناسان، پدیده شوهرآزاری در میان مردانی که ضعف روحی و جسمی دارند، در حال گسترش است. پدیده ای که با رفتارهای آزاردهنده زنان در قالب کلامی، رفتاری، جنسی، اقتصادی و در مواردی جسمی بروز می کند و مرد به دلیل سرشکستگی و احساس شرم و ترس از به تمسخر گرفته شدن ، از طرح این خشونت ها طفره می رود.

بی‌بی‌سی فارسی این هفته گزارشی را منتشر کرد در کورد نیاز زنان به استفده از تامپون و نوار بهداشتی در دوره پریود یا عادت ماهانه. براساس این گزارش هر زن ایرانی حدود ۵۰۰ بار پریود و۳ میلیون تومان هزینه نوار بهداشتی دارد . اما اینکه برخی به دلیل مشکلات مالی قادر به تامین آن نیستند، موضوعی است که چندان به آن پرداخت نشده است.

خبر تکن دهنده این هفته هم مثل اغلب موارد به موضوع سلامتی زنان مربوط است. رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: میانگین سنی سرطان سینه در خاورمیانه ۵ تا ۱۰ سال جوان‌تر از دیگر کشورهای دنیا است.

دکتر سودابه شهید ثالث تصریح کرده  سرطان پستان در زنان ایرانی در رتبه اول سرطان‌ها قرار دارد و در حال حاضر جمعیت بیمار در رنج سنی ۳۰ تا ۴۰ سال به شکل معناداری افزایش پیدا کرده است.

و یک رتبه تنزل در جدول شکاف‌های جنسیتی برای ایران،  تازه‌ترین خبر درباره وضع ایران درباره شکاف جنسیتی در ‌سال ٢٠١٧ است که به تازگی مجمع جهانی اقتصاد آن را منتشر کرده است؛ گزارشی که نشان می‌دهد از مجموع ۱۴۴ کشور جهان، ایران رتبه ۱۴۰ را کسب کرده است و این در مقایسه با‌ سال ٢٠١۶ که رتبه ایران در این جدول، ١٣٩ بود، یعنی یک رتبه تنزل.

به گفته لیلا فلاحتی، مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ایران جزو چهار کشور انتهای جدول است و ما بالاتر از کشورهای چاد، سوریه، پاکستان و یمن قرار داریم. او تاکید کرد  «این در حالی است که رتبه عربستان سعودی، مالایا و لبنان در شاخص‌ یاد شده بالاتر از ایران است.

اخبار ورزشی

موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها همچنان بحث روز دست‌اندرکاران مسایل زنان است. در جدیدترین واکنش، فائزه هاشمی، رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان گفت: حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشکلی ندارد، حتی زیرساخت‌ها به لحاظ اجرایی و قانونی هم فراهم است. خانم هاشمی تاکید کرد معتقد است هیچ‌کدام از این مسائل مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست.

زیرا به گفته او تجربه جامعه نشان داده، مردان هر جا که همسر، دختر یا خواهرشان حضور داشته باشند، مودب‌تر هستند و فحاشی کمتری صورت می‌گیرد.

با این همه محمدیان، معاون امور بانوان وزارت ورزش گفته است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیاز به زمان دارد

او گفته است:  هرچند اصلاح و تغییر فرهنگ برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به کندی صورت می‌گیرد اما اجازه دهید فارغ از اقدامات هیجانی و گام به گام این مسئله را جلو ببریم تا شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم شود.

در رقابت های تنیس روی میز اپن جهانی نوجوانان در اسلواکی، پریناز حاجیلو دختر ۱۵ ساله ایرانی موفق شد با پیروزی ۳-۰ بر رقیب سوئدی خود، برای اولین بار در تاریخ تنیس روی میز، ایران را در بخش دختران صاحب مدال معتبر برنز بین المللی کند.

حذف موانع برای زنان، این هفته هم در عربستان سعودی ادامه یافت و این کشور اعلام کرد برای نخستین بار در تاریخ خود برای زنان یک رقابت ورزشی برگزار می‌کند. ابتدا نخستین مدیر زن ورزشی در عربستان گماشته و اجازه حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی داده شد. اکنون نوبت برگزاری جام مخصوص زنان رسیده است. شورای ورزشی عربستان اعلام کرد که یک جام بسکتبال برای زنان در شهرک ورزشی ملک عبدالله برگزار خواهد شد.

ماچولند ـ ۲۱ آبان ۱۳۹۶

 

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی