امروز:   مهر ۲۶, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
اکتبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

۱۹ نوامبر و دو مناسبت جهانی

towalet

kudakkardokhtar۱۹ برابر با ۲۸ آبان روز چهانی مبارزه با کودک آزاری نامیده می شود . این مناسبت برای فعالان حقوق کودکان جنبش لغو کارکودک و اعتراض به همه اشکال خشونت و آزار کودکان است.  دیگری در تقویم‌های جهانی روز ۱۹ نوامبر به عنوان روز”توالت” تعیین شده است. چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان به توالت تمیز دسترسی ندارند

 

 

***

 

 

۱۹ برابر با ۲۸ آبان روز چهانی مبارزه با کودک آزاری

۱۹kudakkardokhtar نوامبر برابر با ۲۸ آبان روز جهانی مبارزه با کودک‌آزاری نامیده شده است. این مناسبت برای دوستداران و مدافعان حقوق کودکان، به‌ویژه فعالان جنبش لغو کار کودک، روز اعتراض سراسری به همه اشکال خشونت و آزار کودکان است. خصوصا بدترین اشکال آزار و سوءاستفاده و خشونت علیه کودکان که با نام «کار کودک» خوانده می‌شود.

این مناسبت به پیشنهاد فعالان «مقابله با آزار و خشونت علیه کودکان» در اجلاس جهانی زنان در سال ۲۰۰۰، روز ۱۹ نوامبر تعیین شد؛ زیرا بیستم نوامبر روز تصویب کنوانسیون جهانی حقوق کودک بود. این موضوع سال‌ها در دستور مبارزات زنان پیشرو در این عرصه قرار داشت و از سال ۲۰۰۰ مستقیما در تقویم مناسبت‌ها و مبارزات بسیاری از بخش‌های فعال اجتماعی قرار گرفت.

این روز برای فعالان جنبش لغو کار کودکان و نیز همه دوستداران و مدافعان حقوق کودکان، مناسبتی است برای ابراز انزجار و اعتراض به تمام جنبه‌های آزار و خشونت آشکار و پنهانی که به کودکان تحمیل می‌شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

روز جهانی توالت؛ بهداشت و سلامتی با توالت‌های تمیز
در تقویم‌های جهانی روز ۱۹ نوامبر به عنوان روز”توالت” تعیین شده است. چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان به توالت تمیز دسترسی ندارند. وضعیت توالت از قطب شمال تا جاده‌های ایران در این گزارش تصویری:

 • Indien hat große Pläne: Bis 2019 soll jeder eine Toilette haben (picture-alliance/dpa/S. Kumar)

  این هم یک توالت است!

  توالت‌هایی در دیگر نقاط جهان وجود دارند که بدون هرگونه امکانات بهداشتی، آب، برق و فاضلاب هستند. این توالت عمومی در ماتور هند واقع شده است. نارندرا مودی نخست وزیر هند می‌گوید “توالت مهم‌تر از معبد است”. برنامه او این است که تا پایان سال ۲۰۱۹ همه شهروندان هند به توالت‌های تمیز و بهداشتی دسترسی داشته باشند.شمال تا جاده‌های ایران در این گزارش تصویری:

  • default

   توالت در قطب شمال

   این توالت در آلاسکا دارای چشم‌اندازی بی‌نظیر است.

   در این گزارش تصویری:

   • default

    سرمایه‌گذاری در بهداشت

    بیماری‌های واگیردار در جاهایی که توالت بهداشتی وجود ندارد با سرعت بیشتری رواج می‌یابند. اثبات این امر را می‌توان در کیبرا، بزرگترین حلبی‌آباد آفریقا دید که ساکنان آن در درون کیسه‌های پلاستیک مدفوع می‌کنند و آن را دور می‌اندازند. اما از زمانی که این توالت‌ها (عکس) در محلات فقیرنشین نایروبی ساخته شده‌اند از میزان بیماری‌های واگیردار نیز بشدت کاسته شده است.در این گزارش تصویری:

    • default

     توالت عمومی در ایران رسمیت ندارد

     همه به ضرورت وجود سرویس بهداشتی عمومی آگاهند، اما هرگز در ساختارهای شهری ایران به رسمیت شناخته نشده است. بیماران، سالمندان، کودکان و به‌خصوص افرادی که مجبورند به‌خاطر شغل‌شان تمام روز را در خیابان بگذرانند، مانند رانندگان تاکسی، از این وضعیت در رنج هستند.

     • default

      توالت‌های کنار جاده

      سرویس‌های بهداشتی در جاده‌های ایران کابوس هر گردشگری است. آن‌ها یا آب ندارند و شیر آب‌شان شکسته شده است یا اگر هم آب دارند، کثیفی مضاعف مانع استفاده از آن می‌‌شود.

      • default

       سرویس بهداشت عمومی

       تهران، شهری که جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ به بیش از ۱۲ میلیون نفر رسیده است با بحران “سرویس بهداشتی عمومی” روبرو است که به گفته شهروندان در مورد بسیاری از آنها واژه “بهداشتی” اغراق‌آمیز است. البته در سال‌های اخیر تلاش‌هایی هم برای بهبود این وضعیت صورت گرفته که به تناسب کلان‌شهری مثل تهران و یا دیگر کلان‌ شهرها، ناکافی است.

     

     

  به نقل از توانا و دویچه وله

  ۲۹ آبان ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی