امروز:   مهر ۲۷, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
اکتبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

آمارهایی از خشونت جنسی در ایران

جرایم-جنسیمعاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشورمی گوید بخش‌هایی از خشونت‌ها نادیده گرفته‌شده است و ما اطلاعات و آمار دقیقی در این مورد نداریم چراکه بسیاری از زنان خشونت‌دیده گزارش نمی‌دهند. درباره خشونت‌های جنسی در کشور خلاء قانونی وجود دارد و مردان در خشونت‌های جنسی به راحتی تبرئه و زنان متهم می‌شوند. در تنها مطالعه کشوری که در سال ۱۳۸۳ در مراکز ۲۸ استان انجام شد، شیوع حداقل یک‌ بار تجربه خشونت در عمر زنان، ۶۶ درصد برآورد شد. ../

******

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفته طبق تحقیقات صورت گرفته در استان تهران ۶درصد زنان خشونت جنسی و ۸ درصد خشونت عاطفی و روانی و در کل ۲۷درصد زنان یکی از اشکال خشونت را تجربه کرده‌اند.

به گفته فرید براتی بخش‌هایی از خشونت‌ها نادیده گرفته‌شده است و ما اطلاعات و آمار دقیقی در این مورد نداریم چراکه بسیاری از زنان خشونت‌دیده گزارش نمی‌دهند.

او همچنین اضافه کرده بخشی از جامعه را کارگران جنسی تشکیل می‌دهند که هیچ جا دیده نمی‌شود، درواقع جمعیت پنهانی‌ند که «ما به شکل قانونی و شرعی آن‌ها را قبول نداریم» اما حضور آن‌ها در جامعه دارای آثار و تبعات است.

براتی در ادامه گفته زنان در محیط‌های کار هم دچار خشونت‌ها یا سوءاستفاده‌های جنسی می‌شوند. او همچنین گسترش خشونت در ایران را برگرفته از فرهنگ مذکر و مردسالار تاریخ کشور دانسته است.

درباره خشونت‌های جنسی در کشور خلاء قانونی وجود دارد و مردان در خشونت‌های جنسی به راحتی تبرئه و زنان متهم می‌شوند. در تنها مطالعه کشوری که در سال ۱۳۸۳ در مراکز ۲۸ استان انجام شد، شیوع حداقل یک‌ بار تجربه خشونت در عمر زنان، ۶۶ درصد برآورد شد. لایحه منع خشونت علیه زنان سال‌ها است که در رفت و آمد بین مجلس و قوه قضایه و دولت است.

دخترانی که در سن پایین و بدون آگاهی یا علی رغم میل خودشان و به خواست پدر به ازدواج فردی در می آیند به صورت قانونی و مشروع مورد تجاوز قرار می گیرند. از همین رو، مسئله خشونت جنسی و تجاوز در ایران و کشورهایی با قوانین مشابه ایران بسیار پیچیده تر است چرا که بیشتر امکان دارد که در صورت رخداد خشونت جنسی و تجاوز به ویزه در محدوده خانه، عملی مجرمانه یا یک تجاوز واقعی انگاشته نشود.
سهم خشونت‌های پنهان کلامی، همچنان در آمارهای رسمی و غیررسمی نادیده گرفته می‌شود. این درحالی است که در برخی کشورها، ساختار قدرت، چنان باورهای مردسالارانه را تقویت کرده که عملا امکان بسترسازی برای انواع خشونت‌های کلامی و غیرکلامی را فراهم کرده است.( جلوه جواهری در مطلب تجاوز جنسی؛ پنهان ترین خشونت علیه زنان – سایت تا قانون خانواده برابر نوامبر۱۹۹۰ )

علی رغم ناپیدا بودن آمار خشونت جنسی و تجاوز در ایران، برخی تحقیق ها در مقیاس کوچک به بررسی این پدیده پرداخته اند. به طور نمونه، در تحقیقی که در بابل انجام شده، ۱۳درصد قربانیان اعمال فشار و خشونت جنسی را در روابط جنسی عنوان نمودند . نتایج برخی تحقیقات، آمار به مراتب بالاتری را نشان می دهند، به طوری که، بر اساس نتایج تحقیقی که در کرمان انجام شده است، ۲۸٫۶ درصد زنان خشونت جنسی را تحمل کرده بودند . همچنین، نتایج بررسی انجام شده بر روی خانواده های تهرانی در رابطه با خشونت علیه زنان نیز نشان داد که ۲۶٫۹درصد زنان، دو بار یا بیشتر خشونت جنسی را تجربه کرده بودند و طبق تحقیقی که در شیراز انجام شده میزان خشونت جنسی ۲۲٫۳ درصد نشان داده شد (همان حا)

۹ آذر / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی