امروز:   مهر ۲۶, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
اکتبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

آلوده‌ترین روز سال

2aشصت و سومین روز آلوده تهران هم گذشت اما سایه سیاه ذرات آلاینده، هنوز از سر این شهر گذر نکرده؛ ذراتی که با هر نفس، مشتی بیماری را میهمان ریه‌های نه فقط پایتخت‌نشین‌ها که کلانشهرهای دیگر مثل تبریز و اصفهان کرده است. بیماری‌ها زیادند، از شیوع آنفلوآنزا و بیماری‌های قلبی- ریوی و تنفسی گرفته تا بیماری‌های خطرناک‌تری مثل سرطان‌ها، یا مردم را گرفتار کرده یا بیماری‌شان را تشدید کرده است… /

*****

شصت و سومین روز آلوده تهران هم گذشت اما سایه سیاه ذرات آلاینده، هنوز از سر این شهر گذر نکرده؛ ذراتی که با هر نفس، مشتی بیماری را میهمان ریه‌های نه فقط پایتخت‌نشین‌ها که کلانشهرهای دیگر مثل تبریز و اصفهان کرده است. بیماری‌ها زیادند، از شیوع آنفلوآنزا و بیماری‌های قلبی- ریوی و تنفسی گرفته تا بیماری‌های خطرناک‌تری مثل سرطان‌ها، یا مردم را گرفتار کرده یا بیماری‌شان را تشدید کرده است. اورژانس کشور در همین روزهای گذشته، اعلام کرد که میزان سکته‌های قلبی در هفته گذشته، دوبرابر شده است. از آن طرف هم سخنگوی همین سازمان اعلام کرد که دو روز پیش، آلودگی هوا آن‌قدر زیاد بود که ٢۵٠نفر را راهی بیمارستان کرد. رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران هم از نقش آلودگی هوا در بروز سرطان کودکان خبر داد.
در کنار خطرات آلودگی هوا برای سلامت شهروندان، سه روز پیش بود که سخنگوی وزارت بهداشت، از جنبه‌های اقتصادی آلودگی هوا گفت و اعلام کرد که آلودگی هوا به‌طور مستقیم و غیرمستقیم هر‌ سال ٣۴‌هزار‌میلیارد تومان هزینه به کشور وارد می‌کند و ٢,۴٨‌درصد از تولید ناخالص ملی، برای آلودگی هوا هزینه می‌شود. به گفته او، در کشور ما ذرات زیر ۲.۵میکرونی باعث بروز آلودگی هوا می‌شود که منشأ آن می‌تواند موتورسیکلت‌ها، خودروها و گردوغبار باشد. حریرچی این را هم گفت که در ارتباط با کاهش آلودگی هوا، وزارت بهداشت، وظیفه اقدام عملی ندارد. حالا آمبولانس‌ها در میدان‌های اصلی شهر مستقر شده‌اند، صف مراجعه به بیمارستان‌ها و اورژانس‌ها طولانی‌تر شده اما وزارت بهداشت اعلام می‌کند که تنها نقشی که دارد، اطلاع‌رسانی و اعلام هشدار به مردم و دولت است.

کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در روزهایی که گذشت، شلوغ‌تر از همیشه بود و در نهایت هم به این ممنوعیت‌ها برای شهر تهران رسید؛ جلوگیری از تردد کامیون‌ها، فروش طرح ترافیک، فعالیت کارخانه‌های آلاینده‌ساز تا فعالیت‌های عمرانی و به جز اینها، اجرای طرح زوج و فرد از در خانه‌ها. در این‌ روزها البته هم خودروهای آلاینده در شهر تهران دیده می‌شود و هم انواع تخلفاتی که به آلودگی هوا اضافه می‌کند مثل بعضی ساخت‌وسازها.

به گفته محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در روزهای آلوده، تعداد بیماران قلبی تنفسی افزایش پیدا می‌کند. همین هم می‌شود تا از مردم بخواهیم تا به جای استفاده از ماسک‌های معمولی از ماسک‌های FFP٢ یا P٩۵ استفاده کنند. برای آلودگی هوا، اینها بهترین ماسک‌ها هستند، چراکه ذرات ٢,۵میکرون را عبور نمی‌دهند و تنفس افراد تنها از طریق ماسک انجام می‌شود. این درست برخلاف ماسک‌های معمولی است که تقریبا هیچ کارایی ندارند. البته نباید اینگونه تصور شود که با زدن این ماسک، می‌توان تمام فعالیت‌های معمول را انجام داد، مثلا با همین ماسک‌ها ورزش کرد، این ماسک‌ها تنها باید برای ضرورت استفاده شوند.
در روزهای گذشته، اورژانس کشور اعلام کرد که سکته‌های قلبی در روزهای گذشته، ٢برابر شده است. بیماری‌های قلبی- تنفسی عمده‌ترین بیماری‌ای است که با آلوده‌شدن هوا، خودش را بیشتر از گذشته نشان می‌دهد. آمارهایی در این زمینه وجود دارد، برای این روزها که هوا آلوده است، برآوردی نشده است اما در مجموع هر زمان که هوا آلوده می‌شود، میزان مراجعه به بیمارستان‌ها دو تا سه‌برابر می‌شود.

به نقل از شهروند
۲۹ آذر / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی